Czym jest i co zawiera?

     W medycynie ludowej produkt ten znany był od bardzo dawna. Mleczko pszczele jest produkowane przez pszczoły-robotnice. Ma konsystencję gęstej śmietany, jest koloru białego z perłowym odcieniem, posiada specyficzny, lekko kwaśny smak.
  Mleczko ma bogaty skład, ponad dwadzieścia mikro- i makroelementów, w tym: miedź, magnez, potas, fosfor, żelazo, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, bizmut, arsen. Ponadto mleczko zawiera 24 aminokwasy, enzymy, hormony ( zwłaszcza wzrostu) oraz witaminy. Posiada właściwości bakteriostatyczne, odżywcze, biotyczne.

Na jakie dolegliwości jest wskazane?

Układ nerwowy Dzięki zawartości białek, mikroelementów i witamin z grupy B mleczko pszczele działa wzmacniająco, usuwa zmęczenie. Stymulując centralny układ nerwowy, wywiera korzystny wpływ na stan fizyczny i psychiczny człowieka, podwyższa efektywność pracy i powoduje przypływ sił życiowych. Polepsza samopoczucie, koncentrację uwagi oraz przywraca równowagę psychiczną. Z tego względu, należy stosować je w stanach wyczerpania, osłabienia i napięcia mięśni, w wyczerpaniu nerwowym i bezsenności, a także w celu przyspieszenia procesów myślowych jak również w stanach zapalnych nerwu słuchowego.
Układ pokarmowy Mleczko pszczele ma też zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego i narządów wewnętrznych, reguluje i usprawnia procesy przemiany materii, zapobiega zaburzeniom związanym z niewłaściwym odżywianiem. Chroni tkankę wątrobową przed różnego rodzaju substancjami toksycznymi. Stosuje się je przy braku łaknienia i niedożywieniu. U dzieci, mleczko pszczele jest wykorzystywane do leczenia anemii powstałej na skutek niedoboru żelaza. Powoduje wzrost liczby erytrocytów oraz zawartości hemoglobiny. Stosowane jest, jako preparat wspomagający w terapii przeciwnowotworowej.

Układ krążenia Pozytywnie wpływa na układ sercowo naczyniowy oraz krążenia. Mleczko pszczele może pomóc w ustabilizowaniu ciśnienia, obniża poziom cholesterolu i zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych.

Układ oddechowy Apiterapeuci wykorzystują działanie mleczka w leczeniu chorób układu oddechowego, jak w leczeniu stanów zapalnych krtani, gardła, oskrzeli i płuc a także gruźlicy płuc zarówno w okresie terapii jak i rekonwalescencji. Wykazuje działanie immunoregulujące. Podwyższa odporność organizmu na zakażenia, zalecane przy chorobach takich jak grypa.

Skóra W schorzeniach dermatologicznych zaleca się używanie kremów na bazie mleczka. Stosuje się je w leczeniu trudno gojących ran, odleżyn, oparzeń, wrzodów żylakowych.

Libido Badania na zwierzętach wykazały, że przyspiesza dojrzewanie płciowe i wzmaga aktywność rozrodczą (stąd uważane jest za afrodyzjak). Stosowane również w schorzeniach układu moczowo- rozrodczego, w leczeniu nerek. Jest przydatne do leczenia niewydolności jajników.

Geriatria U osób w podeszłym wieku, mleczko pszczele poprawia apetyt, zwiększa przyrost wagi, polepsza pamięć i wzrok. Obniża poziom cholesterolu w surowicy oraz wyraźnie obniża ciśnienie krwi. Te właściwości mleczka pozwalają zaliczyć je do dobrych środków geriatrycznych. Zalecany w schorzeniach reumatycznych.

Jak stosować?

     Mleczko pszczele jest stosowane w formie doustnej, jako naturalne nieprocesowane mleczko a także w formie tabletek i liofilizowanego proszku, maści, kremów i płynów. Dodającą wigoru kurację mleczkiem warto rozpocząć wiosną. Codziennie na czczo przyjmuje się kapsułkę lub tabletkę. Mleczko można wykorzystać także do inhalacji (w tym celu ok. 50 kropli roztworu propolisowego wlewa się na talerz z gorącą wodą) w leczeniu stanów zapalnych krtani, gardła, oskrzeli i płuc.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: