Czym jest i co zawiera?

Wosk pszczeli jest jednym z najczystszych naturalnych produktów, to wydzielina gruczołów woskowych kilkunastodniowych pszczół. Podstawowym surowcem, z którego pszczoła wytwarza wosk, są węglowodany. Pszczołom wosk służy do budowania plastrów potrzebnych do wychowania następnego pokolenia oraz do przechowywania w nim pierzgi oraz miodu.
To substancja stała, o barwie od jasnożółtej, przez pomarańczową aż po brązową, z charakterystycznym aromatem miodu. Zawiera 15 związków chemicznych, głównie estrów, a także wolne kwasy,  alkohole, węglowodany, związki mineralne, barwniki.

Na jakie dolegliwości jest wskazany?

Specjaliści od apiterapii, wykorzystują wosk w schorzeniach dermatologicznych, takich jak chociażby trądzik, plastry woskowe można stosować na trudno gojących się ranach skóry. Zamiast zwykłej gumy, żucie kawałka plastra z miodem lub cukierka woskowo miodowego aktywizuje wytwarzanie śliny, przyspiesza przemianę materii, mechanicznie oczyszcza zęby z nalotu i wzmacnia dziąsła, pomaga w stanach zapalnych jamy ustnej.

Jak stosować?

W aptekach możesz kupić maści i kremy, podstawę których stanowi wosk (na spierzchnięte usta, na pękające pięty, na suchość skóry). Farmaceuci są zdania, że większość maści i kremów powinna być przygotowywana na bazie wosku pszczelego, bowiem jest łatwo absorbowany przez skórę, widocznie nadaje jej gładkości i dobrego wyglądu.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: