Powiedz mi jaki jest Twój znak zodiaku a powiem Ci jakim degustatorem jesteś. Czy znak zodiaku wpływa na nasze winne preferencje? Może tak, może nie… Sprawdźcie sami.

Baran
Barany przede wszystkim nie tolerują nudy i pasywności. Degustatorzy spod tego znaku są poszukiwaczami aktywności. Zatem lubią improwizowane degustacje. Odważnie próbują nowych win z egzotycznych apelacji i odmian. Dla nich każda otwarta butelka jest okazją do dobrej zabawy, to sama przyjemność. Dlatego degustując z Baranem przygotujmy się na zdecydowane opinie.
W przypadku Barana można być pewnym, że nie trzeba zgadywać jego opinii o winie, on lub ona sam o nich opowie. Ten znak należy do trygonu ognia, co zapowiada intensywny temperament degustatora, jak wino jest zaakceptowane, to ochoczo je wypije, zaś jak mu nie odpowiada to stanowczo i ostentacyjnie wyleje je do zlewu. Nie można zapomnieć, że to Baran jest liderem. Podczas degustacji z innymi osobami to Baran będzie wyznaczał rytm degustacji, sugerował kolejność win a czasem nawet narzucał opinie.
Byk
Byki są raczej tradycjonalistami. Kochają eleganckie wina z najbardziej prestiżowych apelacji. Imponuje im jak wino zdobywa wysokie punktacje. Nie spieszą się w ocenie wina, zależy im na delektowaniu się trunkiem, ocenianiu wszystkimi zmysłami. Byki są estetami i znawcami piękna. Dlatego wytworność i elegancja są nieodzownymi atrybutami, których Byki poszukują w świecie wina: wina od uznanej winnicy, kryształowy kieliszek dobrany do stylu wina, wykwintne przekąski etc. W winie poszukują harmonii i idealnego współbrzmienia wszystkich jego aspektów. Wino dla nich, to w dużym stopniu zmysłowość, to słowo klucz do ich wyobrażenia o tym trunku. Byki szukają w winie także łagodności, miękkich tanin, emocji pochodzącej z terroir i rocznika. Dla Byka niezwykle istotne jest nie tylko samo degustowanie, ale cała atmosfera, otoczka i rytuały związane z winem jak np. dekantowanie.
Bliźnięta
Dla Bliźniąt jako znaku powietrznego istotne jest, aby w pełni zrozumieć wino, obgadać je z każdej możliwej strony, zadać milion pytań enologowi, a jak nie to przynajmniej przekopać internet i wiedzieć wszystko o odmianie, miejscu, roczniku. Lubi o winie rozmawiać, wiedzieć co sądzą inni degustatorzy. Są ciekawi tego, co nowe i niezbadane, dlatego nietrudno przekonać ich do jakieś nowego stylu wina. Kluczem do winiarskiej świadomości Bliźniąt jest ich wyobraźnia, zanim coś o winie powiedzą, wpierw Bliźnięta muszą doświadczyć wina w swojej wyobraźni, przeanalizować je po swojemu. Bliźniaki szybko się nudzą, dlatego od win oczekują ciągłego urozmaicania.
Rak
Raki podchodzą do wina z wrażliwością i romantycznością. Dla nich świat wina to nie tylko wino, ale i piękno winnicy, listki i kiście winnych krzewów, tradycje winiarskie itp. Degustują wina okazując im dużo ciepła i akceptacji. W winie szuka ten znak przede wszystkim uczuć, chce w kieliszku poczuć miejsce, historię winnicy. Raki są przy tym bardzo sentymentalne. Uwielbiają wracać do dobrze znanych, ulubionych win. Raki muszą się w winie zakochać.
Lew
Lew rozkwita pod zainteresowaniem, wręcz adoracją ze strony innych. Kiedy degustuje to on i jego opinie są w centrum zainteresowania. Kochają towarzystwo i degustacje w szerszym gronie. To, co jest dla nich kluczowe w winie to szczerość intencji, nie znoszą fałszu więc wybiorą wino proste a dobrze zrobione nad wino drogie a upiększane w winiarni np. zbyt dużą ilością beczki. Doceniają w winie twórcze podejścia do tematu, jakieś nowe rozwiązania ale nie ekstrawagancja, liczy się bardziej inwencja w kwestii wytworzeniu wina do picia niż odjechanego wina „do medytacji” dla ekspertów.
Panna
Panna nie od razu otwieraj się na wino, sprawdza, analizuje, rozważa. Ale gdy to się już stanie mogą zaskoczyć intensywnością swoich pozytywnych komentarzy. Panny są znane z bycia krytycznymi degustatorami. Często wina odrzucają za jakieś minimalne niedociągnięcia. Oczekują konkretów, nie lubią zwodzić ani być zwodzeni. Zatem albo wino jest dobrze zrobione albo nie. Czasem podchodzą do win nieco pragmatycznie. Wino ma być w ich oczach wiarygodny. Lubią degustować w atmosferze spokoju, poczucia bezpieczeństwa, gdzie mogą skupić się nad każdym winem.
Waga
Waga szuka w winie harmonii. Temu znakowi patronuje planeta Wenus, dlatego Wagi są wielkimi estetami. Zależy im, aby degustacja to była uczta zmysłów, prawdziwy ceremoniałem. Od wina oczekują wdzięku, klasy, elegancji.
Skorpion
Czego Skorpion poszukuje w winie? Wszystkiego, chce esencji wina. Zarówno Pani jak i Pan spod tego znaku mają niesłychaną wyobraźnię i z reguły są doskonałymi degustatorami, kreatywnie opisującymi wina. Skorpion nie lubi w winie udawania tylko prawdziwych wrażeń olfaktorycznych, kompleksowości, stylu, interpretacji miejsca i rocznika…
Strzelec
Strzelce chcą czerpać z wina przyjemność, zabawę, radość. Są to bardzo naturalni i spontaniczni degustatorzy. Zarówno Panie jak i Panowie są otwarci, chętnie spróbują nowego wina czy nieznanego stylu, niezwykle szczodrzy w opisywaniu wina. Tego właśnie poszukują, nie ujmuje ich zdystansowanie czy przeintelektualizowanie podczas degustacji, wymyślne noty degustacyjne innych degustatorów. Jest to znak ognia i temperament Strzelca jest właśnie ognisty. Chcesz czasem poeksperymentować i po prostu spróbować win.
Koziorożec
Koziorożec lubi wiedzieć na czym stoi, dlatego także w kwestii wina szuka konkretów, skąd wino pochodzi, jak się pracuje w tej winnicy, kim jest winemaker, jaki jest klimat, jaka gleba…. Zarówno od siebie jak i od wina oczekuje zdecydowania, wino ma się pokazać najlepiej jak potrafi a Koziorożec wyda rzetelną opinię o winie. Pomimo swojego pragmatyzmu znak ten odczuwa potrzebę romantycznych porywów, dlatego nietrudno go zafascynować jakąś maleńką apelacją czy starodawnym sposobem produkcji wina. Może nie potrafi tego wyrazić bardzo ekspresyjnie, ale poszukuje tego rodzaju uniesień winiarskich.
Wodnik
Wodnik jest niekonwencjonalnym degustatorem. Otwartym na eksperymenty jak degustowanie o nietuzinkowej porze dnia, czy w oryginalnym miejscu. Tolerancyjny dla jakiś niedociągnięć w winie, nie upiera się, że wino musi być perfekcyjne. Lubi degustować z przyjaciółmi. Wodniki są najbardziej pomysłowymi i oryginalnymi degustatorem zodiaku.
Ryby
Panie i Panowie spod znaku Ryb degustują bardzo intuicyjnie, czasem jakieś wino od razu kochają a inne nienawidzą i nie zawsze są w stanie logicznie uzasadnić, dlaczego tak się dzieje. Świat wina jest dla nich przygodą, namiastką pięknej, romantycznej baśni o cudownych winnicach i soczystych gronach. Ich preferencje i oczekiwania względem wina skłaniają się ku subtelności, zmysłowości, wrażliwości, delikatności, czułości stąd też niech Was nie dziwi skąd u mnie pasja do win różowych.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: