D la wielu z nas naleśniki to smak dzieciństwa, kiedy podawano je na śniadanie czy podwieczorek. Mogą być szybkim daniem dla zapracowanych osób lub podstawą do wyrażenia kreatywności. Poniżej historia naleśników, ich warianty i kilka pomysłów na połączenie z winami.

Badania archeologiczne wskazują, że naleśnik znany był ludzkości od czasów prehistorycznych, kiedy to pierwsi mieszkańcy smażyli na powierzchni kamieni mieszaninę zmielonych zbóż, jajek i mleka. Historia współczesnego naleśnika sięga stuleci. Naleśnik stał się sztandarowym daniem, który przecina różne kultury. Od XV wieku obchodzony jest w Anglii Pancake Day, a w innych krajach naleśnikami delektować się należy w Mardi Gras, czyli ostatki lub nasz Tłusty Czwartek czyli ostatni czwartek przed Wielkim Postem.

Co to jest naleśnik?

Przepis jest bardzo prosty: mleko, jajka, mąka i sól, ale chyba tajemnica tkwi w proporcjach i sposobie przygotowania. Są szkoły, które używają wody zamiast mleka. Inni wolą piwo, jak w Wielkiej Brytanii, Nord-Pas de Calais i Alzacji. Niektóre przepisy zastępują mąkę pszenną mąką gryczaną, jak w regionie Limousin i Auvergne; kukurydzą w Meksyku; mąką ryżową w Chinach; lub mąką z soczewicy lub ciecierzycy jak w przypadku dosa w Indiach, cade w Prowansji i socca pancake w Nicei. Prawdziwymi mistrzami w sztuce robienia naleśników są Francuzi ze swoimi crêpes, Belgowie z goframi i Węgrzy z palacisntsami.
Następnie ciasto smaży się na oleju na okrągłej patelni. Klasyczny naleśnik musi być cienki, a następnie wypełniony. Do nadzień słodkich używa się: sera ricotta lub twarogowego z cukrem, orzechów, czekolady, rodzynek, sałatki owocowej, dżemu, miodu lub syropu klonowego. A w przypadku wytrawnych naleśników,   świeżych lub duszonych warzyw,  smażonego lub gotowanego mięsa, krewetek, sera, szpinaku, grzybów.

Kolejnym krokiem jest sztuka składania naleśnika. Zwykle naleśnik jest zwijany lub składany na cztery jak chusteczka. Niektórzy kucharze, bardziej modernistyczni lub uprawiający kuchnię fusion, robią eleganckie koszyczki w formie małej „torebki”. Możesz również przygotować wstążki z pokrojonych naleśników; zwykle służył to jako substytut makaronu do niektórych zup lub jako dodatek do niektórych sosów.

Co kraj to naleśnikowy obyczaj

Nie ma kraju na świecie, w którym naleśniki nie mają odpowiednika. Zmieniają się przepisy na ciasto, rozmiary i nadzienia. To może być źródłem inspiracji dla Twojej kuchni i niepowtarzalną okazją do spróbowania różnych win. Na przykład naleśnik ficelle z francuskiego regionu Picardie nadziewany szynką i grzybami, polany sosem beszamelowym. To potrawa do podania z białym winem jak z odmiany Chardonnay lub Viognier, które podkreślą kremowo-biały sos. Obecność szynki i grzybów z wyraźnymi ziemistymi nutami pozwala również cieszyć się tym daniem z czerwonym winem, takim jak Pinot Noir lub Nero D’Advola.
Podróżując do Skandynawii na pewno spróbujesz pysznych naleśników z rybą. Nic prostszego, po prostu możesz spróbować odtworzyć go w domu. Do nadzienia potrzeba trochę łososia, kwaśnej śmietany, kopru i oczywiście kieliszek bogatego, soczystego i eleganckiego Chardonnay.
Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości ciekawą potrawą i wyszukanym połączeniem, przygotuj kilka naleśników z porem i podaj je z kieliszkiem pysznego wina musującego Brut.
Kolejna klasyczna propozycja nadzienia to mielona wołowina, doprawiona ziołami i przyprawami. To danie naturalnie wymaga czerwonego wina z miękkimi, okrągłymi taninami spróbuj np. z odmianą Shiraz.
Polskim naleśnikom blisko do rosyjskich, białoruskich cy ukraińskich blin. W Rosji jadane i na śniadanie, i jako przystawka, obiad, deser czy kolacja. Do wszystkiego, czasem na ciepło, czasem na zimno. Z całym mnóstwem słodkich dodatków, dla mnie szczyt „poezji” to kawior, gęsta, kwaśna śmietana i gałązka koperku i jeśli wino to Champagne lub dobrej jakości, krystaliczna i dobrze schłodzona wódka.
Węgierskie  palacisntsa Hortobagyi  wypełnione mieloną wołowiną, grzybami i słodką czerwoną papryką. To danie ożywia i nabiera świeżości w towarzystwie soczystego, czerwonego wina jak Carmenere.

Na słodko

A skoro mowa o Węgrzech, to musimy wspomnieć o jednych z najsłynniejszych i najlepszych naleśników na słodko na świecie znanych jako naleśnik a la Gundel, podawany z kasztanami, orzechami laskowymi, czekoladą i flambirowanym alkoholem, stworzony przez restauratora Karoly’ego Gundela. Uwielbiam i to jest zawsze jeden z ważniejszych powodów aby wracać do Budapesztu.
Wśród słodkich naleśników znajdziemy słoweńskie palacinky z nadzieniem na bazie maku, miodu i migdałów. W Niemczech Pfannkuchen cienkie naleśniki z karmelizowanymi owocami, orzechami i cukrem pudrem. I oczywiście austriackie naleśniki Kaiserschmarrn (nazwa pochodzi od cesarza Franciszka Józefa) z rodzynkami, migdałami, musem jabłkowym i cukrem.W Ameryce Południowej rewelacją jest argentyński deser: panqueques con manzana y caramel. Delikatne naleśniki na maśle, z jabłkami, karmelem, często dodatkowo polane rumem i podpalone.
W Normandii jest wiele naleśników na bazie Calvadosa, cydru i jabłek. Ale niewątpliwie najbardziej znanym francuskim przepisem jest naleśnik Suzette, stworzony na cześć aktorki Suzanne Reichenberg.
Dziś chcę Wam przedstawić oryginalny przepis na ten klasyk klasyków i zapraszam do spróbowania go z aromatycznym i Waszym ulubionym Late Harvest sprawdź https://pink-mode.com/rose-wine/wszystko-o-winach-slodkich/ Pamiętaj, że to danie było ulubionym deserem brytyjskiego króla Edwarda VII.

 

Naleśniki Suzette przepis oryginalny

Ciasto podstawowe na około 12 naleśników:
250g mąki pszennej
3 jajka
1 szczypta soli
2 łyżki cukru
2 łyżki sklarowanego masła
500 ml ciepłego mleka
Masło do smażenia
• Wymieszaj wszystkie składniki do otrzymania płynnej masy. Odstaw na około 30 minut. Rozgrzać masło na patelni. Smaż cienkie naleśniki, aż spód będzie złoty, a brzegi zostaną ścięte. Odwróć i usmaż drugą stronę.
Nadzienie:
Masło 150 g
Cukier 150 g
2-3 łyżki marmolady pomarańczowej
3 łyżki likieru pomarańczowego
Posiekana skórka z jednej pomarańczy
• Masło wymieszać z cukrem, skórką pomarańczową i dżemem. Na patelni podgrzej pomarańczowe masło i posmaruj nim każdy naleśnik. Następnie zwiń na cztery, jak chusteczkę i polej kroplą likieru pomarańczowego.

Dla studenta, podczas sesji, aby szybko zjeść i mieć siłę, dla mamy niejadka, dla pani domu przygotowującej eleganckie przekąski dla gości, dla singla, dla kuchennego fajtłapy, po prostu dla każdego, a przede wszystkim dla miłośników dobrej kuchni podróżujących kulinarnymi szlakami po świecie. Czy jest się mięsożercą, czy też wegetarianinem, czy lubi się bardziej słodkie wersje czy pikantne, w każdym zakątku świata można odnaleźć swój ulubiony naleśnik.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: