Czyli jak przygotować degustację serowo- winną w domu? Wiemy już jak przygotować deskę serów. Teraz czas na domową degustację. Po pierwsze musimy sobie odpowiedź na pytanie co jest celem tej degustacji?

Możliwe warianty to:

  • dobra zabawa w gronie przyjaciół, pogaduszki. Sery i wino będą wówczas tłem, do tego  3-4 wina w różnych stylach wystarczą, Można bawić się tą konwencją i do deski serów podać tylko wina białe lub tylko czerwone.
  • jeśli zaś przygotowaniu deski serów przyświeca cel, aby zrozumieć co to znaczy dobrze i źle dobrane wino, to wcale nie trzeba zaopatrzyć się w setki gatunków. Zdecydowanie wystarczy kilka a do tego uwaga i chęć zgłębienia biochemii wina z serami. 
Od czego zaczynamy?

Sery najlepiej wyjąć z lodówki pół godziny przed degustacją tak aby miały temperaturę pokojową. W tym samym czasie schłodzone wina należy otworzyć i pozwolić im oddychać.

Oczywiście przygotowujemy dla naszych gości pojemniczki do wypluwania degustowanego wina, tak aby móc cieszyć się tym ćwiczeniem jak najdłużej.

Co jeszcze należy przygotować do takiej degustacji?
  1. Warto przygotować pieczywo jak kawałki bagietki, krakersy.
  2. Przy każdej degustacji wina, także tej serowo winnej , nie zapominamy także wodzie mineralnej, niegazowanej do „czyszczenia” kubków smakowych.
  3. Pierwsza część degustacji to będzie, próbowanie wina i serów, tu nie ma miejsca na słodkie dżemiki czy słone orzeszki, bowiem zadaniem degustatorów zaburzyło by yo odbiór tych połączeń. Natomiast po degustacji, ta serowa uczta może przerodzić się w zabawę i wówczas warto mieć orzechy, migdały, owoce suszone, różne gatunki chleba, a także owoce jak zielone jabłka, gruszki, winogrona, czy warzywa (seler, cykorię), słodko-ostre chutneye, słodkie konfitury, oliwki, suszone pomidory. Wzbogacą i ubarwią one winno serowe wariacje.

Subiektywna lista połączeń różnych orzechów i popularnych odmian win

Sauvignon Blanc – orzeszki piniowe 

Chardonnay -migdały

Viognier – orzechy brazylijskie

Riesling – glazurowane orzechy włoskie

Pinot Noir -orzechy pekany 

Syrah orzechy laskowe , uwaga   nie prażone, opiekane

Malbec – orzechy makadamia

Merlot-  kasztany

Cabernet Sauvignon – orzechy włoskie
blendy typu Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Malbec, Petit Verdot, Carmenère – orzechy nerkowce

Jakie wina do jakich serów?

Stereotypem jest, że do serów pasują głównie wina czerwone. I tak i nie. Zależy jaki typ sera podajemy. Do większości z nich, tak naprawdę najlepszym połączeniem jest odpowiednio dobrane wino białe. 

Ser serowi nierówny, mają różną wagę a także aromaty i dlatego bacznie należy im się przyjrzeć tak aby tworzyły z winem harmonijne połączenie.

  1. ser  kozi  najlepiej sprawdzi się z  Sauvignon Blanc, Rieslingiem a  także z winem musującym 
  2. zaś bogaty w smak umami Parmezan z winem musującym brut nature albo rocznikowym szampanem
  3. proteiny mleka a także słony smak chowają taniny wina, słone sery zareagują dobrze z wysokiej kwasowości winem i odwrotnie zaś z wysokim poziomem alkoholu, dlatego słony Asiago, Comté czy Manchego dobrze sprawdzą się z niebeczkowym Chardonnay z chłodnego klimatu   a także z Pinot Noir
  4. jedna z uogólniających ten temat zasad głosi, że do serów miękkich, ale wyrazistych w smaku jak Brie o orzechowych i ziemistych nutach, najlepiej wybrać wino białe jak maślane Chardonnay
  5. natomiast do serów twardszych i łagodnych jak Cheddar, wino czerwone. Stylem wina czerwonego, które łatwo z serami połączyć jest młode, o zaznaczonej owocowości, na przykład  z odmiany Merlot.
  6. Im bardziej ostry w smaku i wyrazisty jest ser, tym słodsze powinno być wino dlatego sery pleśniowe, miękki Gorgonzola,  owczy  Roquefort podaje się z winem słodkim na przykład typu late harvest; słodki smak równoważy słony.
  7. sery miękkie i półmiękkie o zdecydowanym smaku jak Limburger warto spróbować z młodym i krzepkim Cabernet Sauvignon.
Połączenia geograficzne
Poza tym pamietajmy, że jedną z bezpieczniejszych metod dobierania sera do wina jest „regionalizacja” i tak na przykład

Trugole z Pinot Bianco
Taleggio z Lambursco
St Marcellin z rosé z Prowansji
Pecorino z Vernaccia di San Gimignano
Mozzarella z Dolcetto
Mahon Curado z Madeira
Idiazábal z Ribera del Duero
Gruyère ze szwajcarskim Pinot Noir
Feta z Assyrtiko
Amerykanski kuzyn Parmigiano Reggiano czyli Dry Jack  z kalifornijskim Cabernet Sauvignon
Camembert  z cydrem
Alpkäse spätlese

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: