Czyli jak przygotować degustację serowo- winną w domu? Wiemy już jak przygotować deskę serów. Teraz czas na domową degustację. Po pierwsze musimy sobie odpowiedź na pytanie co jest celem tej degustacji?
Możliwe warianty to:
- dobra zabawa w gronie przyjaciół, pogaduszki. Sery i wino będą wówczas tłem, do tego 3-4 wina w różnych stylach wystarczą, Można bawić się tą konwencją i do deski serów podać tylko wina białe lub tylko czerwone.
- jeśli zaś przygotowaniu deski serów przyświeca cel, aby zrozumieć co to znaczy dobrze i źle dobrane wino, to wcale nie trzeba zaopatrzyć się w setki gatunków. Zdecydowanie wystarczy kilka a do tego uwaga i chęć zgłębienia biochemii wina z serami.
Sery najlepiej wyjąć z lodówki pół godziny przed degustacją tak aby miały temperaturę pokojową. W tym samym czasie schłodzone wina należy otworzyć i pozwolić im oddychać.
Oczywiście przygotowujemy dla naszych gości pojemniczki do wypluwania degustowanego wina, tak aby móc cieszyć się tym ćwiczeniem jak najdłużej.
- Warto przygotować pieczywo jak kawałki bagietki, krakersy.
- Przy każdej degustacji wina, także tej serowo winnej , nie zapominamy także wodzie mineralnej, niegazowanej do „czyszczenia” kubków smakowych.
- Pierwsza część degustacji to będzie, próbowanie wina i serów, tu nie ma miejsca na słodkie dżemiki czy słone orzeszki, bowiem zadaniem degustatorów zaburzyło by yo odbiór tych połączeń. Natomiast po degustacji, ta serowa uczta może przerodzić się w zabawę i wówczas warto mieć orzechy, migdały, owoce suszone, różne gatunki chleba, a także owoce jak zielone jabłka, gruszki, winogrona, czy warzywa (seler, cykorię), słodko-ostre chutneye, słodkie konfitury, oliwki, suszone pomidory. Wzbogacą i ubarwią one winno serowe wariacje.
Subiektywna lista połączeń różnych orzechów i popularnych odmian win
Sauvignon Blanc – orzeszki piniowe
Chardonnay -migdały
Viognier – orzechy brazylijskie
Riesling – glazurowane orzechy włoskie
Pinot Noir -orzechy pekany
Syrah orzechy laskowe , uwaga nie prażone, opiekane
Malbec – orzechy makadamia
Merlot- kasztany
Cabernet Sauvignon – orzechy włoskie
blendy typu Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Malbec, Petit Verdot, Carmenère – orzechy nerkowce
Stereotypem jest, że do serów pasują głównie wina czerwone. I tak i nie. Zależy jaki typ sera podajemy. Do większości z nich, tak naprawdę najlepszym połączeniem jest odpowiednio dobrane wino białe.
Ser serowi nierówny, mają różną wagę a także aromaty i dlatego bacznie należy im się przyjrzeć tak aby tworzyły z winem harmonijne połączenie.
- ser kozi najlepiej sprawdzi się z Sauvignon Blanc, Rieslingiem a także z winem musującym
- zaś bogaty w smak umami Parmezan z winem musującym brut nature albo rocznikowym szampanem
- proteiny mleka a także słony smak chowają taniny wina, słone sery zareagują dobrze z wysokiej kwasowości winem i odwrotnie zaś z wysokim poziomem alkoholu, dlatego słony Asiago, Comté czy Manchego dobrze sprawdzą się z niebeczkowym Chardonnay z chłodnego klimatu a także z Pinot Noir
- jedna z uogólniających ten temat zasad głosi, że do serów miękkich, ale wyrazistych w smaku jak Brie o orzechowych i ziemistych nutach, najlepiej wybrać wino białe jak maślane Chardonnay
- natomiast do serów twardszych i łagodnych jak Cheddar, wino czerwone. Stylem wina czerwonego, które łatwo z serami połączyć jest młode, o zaznaczonej owocowości, na przykład z odmiany Merlot.
- Im bardziej ostry w smaku i wyrazisty jest ser, tym słodsze powinno być wino dlatego sery pleśniowe, miękki Gorgonzola, owczy Roquefort podaje się z winem słodkim na przykład typu late harvest; słodki smak równoważy słony.
- sery miękkie i półmiękkie o zdecydowanym smaku jak Limburger warto spróbować z młodym i krzepkim Cabernet Sauvignon.
Trugole z Pinot Bianco
Taleggio z Lambursco
St Marcellin z rosé z Prowansji
Pecorino z Vernaccia di San Gimignano
Mozzarella z Dolcetto
Mahon Curado z Madeira
Idiazábal z Ribera del Duero
Gruyère ze szwajcarskim Pinot Noir
Feta z Assyrtiko
Amerykanski kuzyn Parmigiano Reggiano czyli Dry Jack z kalifornijskim Cabernet Sauvignon
Camembert z cydrem
Alpkäse spätlese
Cool text!