Sushi składa się zawsze z trzech podstawowych składników: shari (biały, krótko ziarnisty, ugotowany japoński ryż zmieszany z dressingiem składającym się z octu, cukru i soli, ryż przed użyciem, musi być schłodzony do temperatury pokojowej, aby był bardziej plastycznym); nori (czarne płaty wodorostów) i neta (wszystkie inne składniki, najczęściej jest to surowa ryba lub owoce morza).

Sushi Ambasador kuchni japońskiej

Różni szefowie kuchni mają swoje metody. W Japonii jest kilka odmian regionalnych, zwłaszcza jeśli chodzi o styl dressingu z octu ryżowego (może być bardziej lub mniej słodki lub słony). W Japonii, w niektórych regionach kucharze używają również marynowanej rzodkwi, marynowanych warzyw, sfermentowanej soi itp. Tradycyjne i współczesne metody montażu rolls mogą dawać bardzo różne rezultaty.

Sushi zazwyczaj podaje się z małą porcją sosu sojowego. Rola sosu sojowego polega na poprawieniu smaków, a nie na ich przykryciu.

Sushi to świeżość ryb w ramionach ryżu.

Słoność sosu sojowego i pikanteria wasabi nie stanowią problemu w przypadku łączenia sushi z winem. To co sprawia trudności w dobieraniu wina, to surowa ryba! Sprawia, że wino smakuje metalicznie.

Dlatego większość rollsów sprawdza się bardzo dobrze z soczystymi białymi winami. Smak umami zawarty w surowej rybie eliminuje również taniny wina, pozwalając na pojawienie się owocowych smaków i nut kwiatowych, podczas gdy taniny wina nadają kształt umami. Dlatego też jednym z lepszych połączeń stanowi wino rosé o średnim ciele i lekko kwiatowych nutach np. Z Prowansji.

Do bardziej międzynarodowych Rollsów jak np. w stylu kalifornijskim lub nikkei (fusion kuchni japońskiej z peruwiańską; zawierających na przykład ser filadelfijski, warzywa, krewetki, kraby, awokado itp.), optymalnym wyborem będzie Chardonnay.

 

Zobacz także https://pink-mode.com/dolce-vita/japonskie-inspiracje-na-dlugie-jesienne-wieczory/

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: