J eśli lubisz bawić się w degustowanie win? Lubisz rozmawiać o winach i opisywać je? Chcesz sprawdzić sam siebie to degustacja w ciemno jest właśnie dla Ciebie.
Degustacja w ciemno z angielskiego blind tasting to nie tylko doskonała zabawa, ale przede wszystkim świetne ćwiczenie na pogłębianie swojej wiedzy o winie. To naturalny etap w edukacji winiarskiej każdego wine geek.
Po co degustować w ciemno?
Nie daj się zmylić. Degustacja „w ciemno” nie oznacza próbowania win z zasłoniętymi oczami. Ta degustacja odbywa się bez znajomości nazwy, odmiany, stylu lub regionu, z którego wino pochodzi. Musisz kierować się tylko zmysłami, wiedzą i doświadczeniem.
Co możesz zyskać dzięki temu ćwiczeniu? Na pewno będziesz się świetnie bawić, przetestujesz swoją wiedzę, a także porównasz ją ze znajomymi.
Co możesz zyskać dzięki temu ćwiczeniu? Na pewno będziesz się świetnie bawić, przetestujesz swoją wiedzę, a także porównasz ją ze znajomymi.
Jak przygotować degustację w ciemno? Krok Nr 1
Najważniejszym zadaniem przy organizacji degustacji w ciemno jest decyzja o formacie degustacji.
- Polecam skupienie się na trzech do sześciu różnych winach. Przy większej ilości Twoje zmysły mogą być po prostu zbyt zmęczone i stracisz właściwą perspektywę.
- Raczej unikaj mieszania win czerwonych z winami białymi. Pamiętaj, że odmiany białe i czerwone mają różne aromaty. Pozwól swojej wyobraźni skupić się na jednym kolorze wina.
- Jednym z najbardziej klasycznych formatów degustacji w ciemno jest degustacja pionowa. Oznacza to, że masz jedno i to samowino, ale z kilku różnych roczników np. 2019, 2018 i powiedzmy 2016. Zacznij podawać od najmłodszego do najstarszego, aby zbadać ewolucję wina.
- Drugim pomysłem na dobór win jest degustacja pozioma. Oznacza to, że musisz skupić się na jakimś regionie, apelacji lub strefie i wybrać stamtąd kilka win np. decydujesz się na rosé tylko z Prowansji
- Kolejną wspaniałą i edukacyjną formą degustacji jest wybór tej samej odmiany winorośli np. Garnacha, ale z różnych apelacji np. Francja, Hiszpania i Chile. W ten sposób możemy obserwować zmiany odmiany w różnych warunkach klimatycznych i glebowych.
Jak przygotować degustację w ciemno? Krok Nr 2
- W dniu degustacji, wina należy schłodzić do odpowiedniej temperatury. Jak schładzać znajdziesz w linku
- Przed podaniem każdą butelkę należy zakryć, aby goście nie widzieli etykiety zawierającej podstawowe informacje o winie. Możesz użyć torby materiałowej, folii aluminiowej, serwetki materiałowej itp.
- Oznacz butelki alfabetycznie (a, b, c…) lub używając cyfr (1, 2, 3…) Porada: Każdą butelkę wina o pojemności 750 ml można podzielić na 6-12 porcji degustacyjnych, w zależności od wielkości kieliszka. Jeśli spodziewasz się więcej niż 12 osób, możesz mieć 2 butelki każdego wina.
- Zorganizuj swoją degustację, aby Twoi goście przeszli od lżejszych do pełnych win. Ta kolejność pomoże w pełni zinterpretować ich aromaty i właściwości. Chodzi o to, aby dowiedzieć się więcej o winie, prawda?
- Kieliszki do degustacji oczywiście w kształcie tulipana i na tyle duże, żeby swobodnie zamieszać winem w kieliszku i je napowietrzyć czyli aby rozwinęło swój bukiet. Przypomnij sobie tekst o kieliszkach
- Nie zapomnij położyć na stole trochę wody i chleba, aby oczyścić podniebienie między winami. Twoi goście mogą również chcieć opłukać kieliszek między każdą degustacją. Także dzbanek wody obowiązkowo na stole.
- Jeśli chcesz mieć więcej przekąsek, wybierz jedzenie, które pomoże wypłukać paletę bez zakłócania odbioru wina raczej sery i pieczywo niż mocno pachnąca czosnkiem wiejska kiełbasa lub śledzie w cebulce.
- Przed degustacją unikaj noszenia perfum, picia kawy oraz spożywania produktów o smaku gorzkiej czekolady i mięty. Oznacza to absolutną pewność, że Twój nos i usta będą w stanie skosztować wina najlepiej, jak potrafią. Jeśli martwisz się, że ta ilość win jest dla Ciebie czy Twoich gościa za duża, mam dla Ciebie również wskazówkę. Przygotuj spluwaczki, nawet jeśli nie masz profesjonalnej, po prostu użyj np. doniczki platikowej lub ceramicznej, takiej bez dziurki w dnie. Wówczas degustujesz wino ale nie musisz go wypijać.
- Jeśli zostanie Ci sporo win w otwartych butelkach. Nie martw się i nie wylewaj wina tylko przeczytaj co możesz zrobić z otwartą butelką wina
- Mówiąc o edukacyjnym wymiarze domowej degustacji w ciemno, przygotuj dla każdej osoby kartkę papieru i ołówek. Nie musisz być ekspertem, aby mieć dobre spostrzeżenia i komentarze. Po degustacji, dyskusja będzie łatwiejsza i skuteczniejsza, jeśli degustatorzy będą mogli wykorzystać swoje notatki, punkty, komentarze.
- I najcenniejsza rada jaką dla Was mam: nie myśl, czy dobrze oceniasz wino, czy nie. Zadaj sobie pytanie, czy lubisz określone wino i dlaczego. To najlepsza notatka degustacyjna, ponieważ jest to Twoja opinia. Dowiedz się jak najwięcej o winach i ciesz się nimi!
Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.
Zapytaj o najbliższe terminy:
Najnowsze komentarze