Bijou po francusku znaczy klejnot. Jeśli złożyć razem: biżuteria i wino różowe- pomyślicie, że to bardzo kobiece wino. I tak i nie. Nie, bowiem to świetne wino ma wszystko, aby stać się doskonałym kompanem wielu potraw i być docenionym tak przez kobiety jak i mężczyzn. I tak, bowiem za Bijou jest piękna historia oddająca honor kobietom. Zapraszam w podróż do Langwedocji.
Langwedocja od wielu stuleci pozostawała ważnym ośrodkiem winiarstwa, z portem Sete i połączeniem z Atlantykiem przez XVII-wieczny Canal du Midi, który zapewniał kluczowe szlaki handlowe. Cofając się w historii jeszcze dalej, napotkamy ślady winiarstwa rzymskiego. Ruiny winnicy pochodzące z pierwszego wieku naszej ery, leżą w pobliżu Clermont l’Herault na zachód od Montpellier.
Śródziemnomorski klimat i żyzne ziemie z glebami: od skalistego piasku do gliny od dawna uważane są za bardzo odpowiednie do produkcji wina.
Jednak dziedzictwo Langwedocji-Roussillon (te dwa regiony często są ujmowane w nomenklaturze win francuskich jako jeden region) było często pomijane w epoce nowożytnej, ponieważ region zyskał reputację produkującą ilość a nie jakość. W XX wieku bardzo mało wina w regionie zostało sklasyfikowane jako apelacja contrôlée aż do lat 80-tych, kiedy to zaczął się pojawiać nowy nacisk na jakość. Ostanie dekady to prawdziwy boom i powstanie wielu wybitnych winnic, oferujących ciekawe wina.
Winnica Bijou rozpoczęła swoją działalność w Cabrières, maleńkim i idyllicznym regionie w Langwedocji-Roussillon, w odległości 30 km na północ od Morza Śródziemnego. W tej uroczej małej wiosce dominuje Pic de Vissou, wygasły wulkan, który zapewnia winnicom wyjątkowe gleby. Bijou jest obecne także w Prowansji.
Le Bijou de Sophie Valrose 2020 pochodzi z winnicy w apelacji Coteaux de Béziers (Wzgórza Béziers) leżącej w sercu Langwedocji. Coteaux de Béziers to mały region schowany wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. To co przesądza o jego wyjątkowości to, po pierwsze bliskość Morza Śródziemnego, po drugie silne lokalne wiatry cudownie osuszające i chłodzące winne krzewy i po trzecie aluwialne gliniaste gleby, doskonale utrzymujące wilgoć, zapewniające źródło nawodnienia. Ponadto te morskie wiatry powodują osadzanie się soli i innych minerałów w glebie, co pomaga wzmocnić piękną mineralność win i jest kluczową cechą charakterystyczną regionu.
Winogrona pochodzą ze starych winorośli o niskiej wydajności rosnących na pochyłych zboczach. Winogrona są zbierane ręcznie, odszypułkowane i delikatnie miażdżone. Miejscowe drożdże są używane do fermentacji wina przez 15-18 dni w nierdzewnych kadziach z kontrolowaną temperaturą. Fermentacja odbywa się w niskich temperaturach 14-16° dla zachowania delikatnych owocowych smaków. Każda odmiana winogron jest oddzielnie zbierana i poddawana winifikacji, a następnie ostatecznie mieszana, aby stworzyć idealnie zbalansowane wino.
Trybut
Nazwa Le Bijou de Sophie Valrose nawiązuje do kobiety, która pracowała w winnicach Langwedocji pod koniec XIX wieku i stała się kimś w rodzaju lokalnej bohaterki. W tamtych czasach w winnicach pracowały głównie kobiety; przycinały winorośl i zbierały winogrona. Niestety te kobiety były często źle traktowane, przepracowane i źle opłacane. Historycy badali rolę kobiet w tym okresie i wyjaśniali niektóre nierówności między płciami. Według nich kobiety w winnicach były uważane za gorsze. W związku z tym wykonywali podstawowe zadania, płacili o około 50% mniej niż mężczyźni i karmiono je gotowaną fasolą, podczas gdy mężczyźni cieszyli się kawałkiem mięsa po długim dniu spędzonym w winnicach. Co więcej, gdy dodano więcej ról wymagających umiejętności, kobietom nie wolno było się ich uczyć. Sophie walczyła o prawa kobiet i drastycznie poprawiła warunki pracy swoich koleżanek w winnicy, w której pracowała. Bijou Rosé jest hołdem dla niej. Na każdej butelce wina, na tylnej etykiecie można przeczytać o tej dzielnej kobiecie. To wino różowe jest wytwarzana z winogron pochodzących z ręcznie zbieranych zbiorów, takich jak te, które Sophie zbierała wiele lat temu.
Podoba mi się filozofia marki Bijou, aby ich klienci otrzymywali wysokiej jakości wina w przystępnej cenie i aby picie dobrego wina nie oznaczało bankructwa. Wino ma być „luksusowe i przystępne cenowo”. Le Bijou de Sophie Valrose Rosé jest także zainspirowane delikatnymi odcieniami różu i perfumami Prowansji. Odmiany na to wino: 45% Cinsault, 40% Grenache, 10% Caladoc ( lokalna odmiana), 5% Syrah. Wino ma 12,5%
Nota degustacyjna
Kolor: Wino ma lekko różany, blado łososiowy kolor
Aromaty: W nosie wyczuwalna jest lawenda, maliny oraz fiolki. Sporo nut kwiatowych i cytrusowych.
Smak: Wino jest krągłe i eleganckie. Ma doskonałą strukturę. Doskonale zintegrowane. Ma ciekawy posmak goryczki, takiej grejpfrutowej na finiszu. Soczyste i z delikatną mineralnością.
Do czego: Idealne do sałatki cesar, sałatki makaronowej z tuńczykiem, sałatki greckiej. Doskonałe z antipasti. Dobrze komponuje się z rybami i białymi mięsami.
Najnowsze komentarze