Ten rok zamyka nas na święta w domu. Będziemy świętować w ścisłym gronie, a z wieloma członkami rodziny i przyjaciółmi jedynie łącząc się przez komputer. Normalnie o tej porze roku byliśmy w trakcie szalonego wyścigu prezentów, dekoracji, gotowania dla całego pułku. Dziś jest spokojniej, kameralniej, ale to nie zmienia faktu, że zasiądziemy przy naszych stołach i będziemy raczyć się tradycyjnymi potrawami. Poświęćmy chwilę na dobranie win do potraw tak aby te święta były prawdziwie gourmet.

Wiele krajów ma swoje autorskie menu bożonarodzeniowe, tak jak w Polsce, gdzie przygotowujemy 12 dań z okazji świątecznej kolacji (po jednym na każdy miesiąc w roku). W innych częściach świata menu zostało ujednolicone. Propozycje są bardzo podobne i w zasadzie składają się z pieczonego indyka lub glazurowanej szynki. Dla tych, którzy mają wątpliwości, które wina kupić lub myślą, że potrzebują około dwudziestu różnych butelek, mam dla Was dobrą wiadomość: sześć win zaspokoi wszystkie Wasze potrzeby i spędzicie niezapomnianą noc.

Wino Nr. 1

Pierwszym winem, którego nie może zabraknąć na Waszym stole, jest wino musujące. Ja osobiście jestem zwolenniczką Cavy. W bardzo przyzwoitej cenie 30 – 60 zł można kupić doskonałe wina musujące z Katalonii. Ja wybieram zawsze brut o extra brut.
Dobre wino musujące ze swoją strukturą i orzeźwiającą kwasowością jest idealne na powitalnego drinka i aperitif, ale można je również podawać z niektórymi przystawkami, takimi jak tosty z serem ricotta i karmelizowaną cebulą lub różnymi rodzajami pasztetów.
Boże Narodzenie w Chile i innych częściach południowej półkuli, to początek lata i można sobie wyobrazić upały. Dlatego tam przystawki są świeże i w wielu przypadkach zawierają owoce morza, jak tradycyjne małże z parmezanem, które dosłownie ożywiają bąbelkami.

Wino Nr.2

Drugie wino, które świetnie się sprawdzi dzięki swojej wielkiej wszechstronności, to średnio mocne białe, o dobrej konsystencji i okrągłości, ale jednocześnie soczyste i głębokie. Mowa oczywiście o Chardonnay. Na półkach sklepowych można znaleźć wiele Chardonnay z Chile, RPA czy Australii i bardzo fajnym profilu aromatycznym owoców białych i cytrusów. Ten styl wina jest niezastąpiony do ryb. W moim domu rodzinnym, obok uszek z grzybami oraz pierogów z kapustą i grzybami, prababcia, babcia a dziś moja mama robi także pierogi z fasolą. Z Chardonnay z Nowego Świata jest to niebiańskie połączenie.

Wino Nr.3

Trzecie wino będzie winem różowym. W sklepach specjalistycznych można w Polsce znaleźć wiele świetnych róży. Zaś w supermarketach wybierajcie rosé wytrawne. To idealne wino do sałatki jarzynowej i selekcji świątecznych wędlin i pieczystych. To także doskonały partner ryby po grecku.

Wino Nr.4

Czwarte wino to wino czerwone. Zawsze dobrze jest mieć dwa różne wina czerwone. To, o lekkiej lub średniej budowę i drugie bardziej intensywne.
Wino lekkie, bardzo soczyste, pełne aromatów czerwonych i czarnych owoców takie jak Pinot Noir, Merlot, Pinotage, Nero D 'Avola ( upraszczam bowiem w zależności od pochodzenia, typu winifikacji, rocznika można znaleźć wina tych odmian i bardzo delikatne i bardziej korpulentne) będzie towarzyszyć klasycznym potrawom, takim jak pieczona szynka wieprzowa czy kaczka. Z wigilijnych szlagierów to styl wina do barszczu z buraków z uszkami grzybowymi oraz pierogów z kapustą i grzybami.

Wino Nr.5

Piąte wino to elegancki czerwone jak np. Cabernet Sauvignon. Boże Narodzenie obchodzone jest raz w roku i potrzebujemy wina bardziej wyrafinowanego. Dlatego jeśli możesz dodaj do budżetu na wina chodź kilkadziesiąt złotych, spróbuj czegoś z wyjątkowego terroir lub rocznika.

Ponadto, jeśli zdecydujesz się zaoferować deskę serów po posiłku, to wino będzie świecić jak gwiazda lub raczej świąteczna kometa.

Wino Nr.6

Dla wielu z nas Boże Narodzenie bez słodkiej potrawy nie byłoby kompletne. Wiele rodzin wybiera ciasta lub desery z suszonymi owocami, takie jak klasyczny niemiecki stollen, makowiec, piernik czy keks. Połączenie świątecznych deserów to wina słodkie Late Harvest. Idealnie podkreśli aromaty fig, rodzynek, migdałów, miodu…

Sprawdź mój przewodnik po słodkich winach świata

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: