Life is pink – tak brzmiało motto wyjazdu prasowego zorganizowanego przez Niemiecki Instytut Wina. Celem było przybliżenie dziennikarzom win różowych, które dziś przebojem wchodzą na niemiecką scenę winiarską. Rośnie zarówno ich produkcja, jak i konsumpcja, tak na rynku lokalnym jak i na rynkach zagranicznych.

Kilka lat temu Niemiecki Instytu Wina (Deutsches Weininstitut) rozpoczął kampanię promująca wina różowe pod hasłem „Drink Pink”. Nawiązuje to do aktualnego trendu rosé. Wina różowe rok rocznie zyskują sobie nowych wielbicieli. Tendencji tej nie sposób nie odnotować.
W ciągu ostatnich kilku lat jakość i popularność tak win różowych wytrawnych jak i sekt ( niemieckie wina musujące) ogromnie wzrosła. Produkcja niemieckiego wina różowego w ciągu ostatniej dekady niemal się podwoiła – do 12% całej niemieckiej produkcji win.
Wina rosé niemieckie, często bladoróżowe, o lekkim i świeżym charakterze to coś więcej niż tylko doskonałe wina na aperitif lub na lato. Cechuje jest wszechstronność i różnorodność. Liczni producenci próbują zdefiniować swój własny styl win rosé, od nieskomplikowanych i radosnych, po ekologiczne, naturalne, nowoczesne aż po wyrafinowane i eleganckie. Bawią się formułą. Wykorzystują różne czerwone odmiany oraz poszukują optymalnych siedlisk do ich produkcji. Jak podkreślają producenci, trend ten to nie tylko prowansalski allure w którym zakochał się świat, ale też realne zmiany klimatyczne popychające winiarstwo na świecie w kierunku win świeższych.

W różnych odsłonach

Aby stworzyć wino różowe, czerwone winogrona są początkowo lekko wyciskane i przez krótki okres czasu pozostają na skórkach. Chodzi o to, aby miały różowy a nie czerwony kolor. Choć spotkać można producentów jak Hammel w Palatynacie, który otwarcie przyznaje, że to właśnie intensywnego różu prawie magenty poszukuje w swoich winach, bo taki kolor i styl sam preferuje. Jego wino Der mit dem rosé tanzt – tańczący z rosé, jest kupażem czerwonych odmian, wino ma intensywny odcień i budowę i aż 14% alkoholu co w połączeniu z dobrą kwasowością czyni to wino świetnym kompanem np. do kaczki.
Ale nie każde niemieckie wino o kolorze różowym nazywane jest „rosé”. Czasami na etykiecie można znaleźć termin „Weißherbst”. Jest zawsze winem jednej odmiany, na etykiecie należy również podać odmianę winogron wykorzystaną do jego produkcji. Jednak termin rosé jest bardziej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej.
Kolejnym winem o kolorze różowym, na które można się natknąć w Niemczech, jest Rotling. Jest to szczególna odmiana wina różowego, powstająca w wyniku wspólnego tłoczenia i fermentacji czerwonych i białych winogron.
Tak zwany „Schillerwein” to tradycyjny Rotling z regionu winiarskiego Wirtembergia. Nie ma określonych odmian winorośli do produkcji Schillerweina.

Niemieckie winiarstwo

Niemcy produkują 9 milionów hektolitrów, ale wypijają 20 milionów; eksport jest zatem dość skromny i wynosi 3,5 miliona, a import ponad 14 milionów. Aby zrozumieć niemieckie wina, w tym także różowe wchodzimy w dwa systemy. Po pierwsze system jakościowy, który opiera się na zawartości cukru (tj. QbA i QmP) oraz systemem, który ma swoje miejsce jako jego gwarant jakości ( VDP z Grosses Gewächs odpowiednik Grand Cru). W praktyce, zwłaszcza jeśli mówimy o winach różowych producenci zachowują QmP wyłącznie dla win słodkich, a to w żaden sposób nie utrudnia im rozwoju kategorii trocken czyli wytrawnych.
Winiarstwo niemieckie ma 2000 lat, to 13 regionów oferujących bardzo różnorodne warunki klimatyczne i geograficzne. Myśląc o winach niemieckich automatycznie przychodzi nam do głowy Riesling czy Sylvaner w swojej charakterystycznej butelce. Zaś wśród odmian czerwonych prawdziwym królem jest tu Spätburgunder czyli Pinot Noir.
Spätburgunder znany jest w Niemczech od XII wieku, kiedy to mnisi zaczęli kultywować tę odmianę. Jest to najszlachetniejsza i najchętniej uprawiana odmiana czerwona w Niemczech. Często jest wykorzystywana do niemieckich rosé.
Podczas tego wyjazdu miałam okazję poznać 5 winiarskich regionów.

Rheingau
Region położony nad Renem, u podnóży gór Taunus. Już mnisi benedyktyni i cystersi doskonale zdawali sobie sprawę z wybitnych warunkach klimatycznych do uprawy winorośli. W tym malowniczym regionie, uprawy winorośli to 3200 ha. Kojarzony jest głównie z Riesligiem – to 80% tutejszych upraw. Drugą ważną odmianą jest Spätburgunder kojarzony z wsią Assmannshausen. Mnisi z klasztoru Johannisberg odkryli zalety późnych zbiorów w 1775 roku i do dziś wina Rheingau Riesling Spätlese to wizytówka regionu. Rheingau jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, gdzie znajdują się starożytne klasztory i zamki.
Wreszcie w Rheingau znajduje się jeden z najstarszych i najbardziej szanowanych instytutów badawczych i dydaktycznych zajmujących się winem w Geisenheim.

Nahe
To region między Mozela a Renem, zwany klejnotem winiarstwa niemieckiego. Przechodzi dziś swoistą rewolucję. Pokolenie młodych winiarzy świadome potencjału siedliska bawi się formułą i poszukuje nowych rozwiązań enologicznych.
Winorośl uprawia się wzdłuż rzeki Nahe i jej dopływów, Glan i Alsenz, od 2000 lat. Łagodne temperatury, niewielkie opady deszczu i dużo słońca zapewniają idealny klimat do uprawy winorośli, a wzgórza Hunsrück zapewniają ochronę przed zimnymi wiatrami. Na prawie 4200 ha winnic uprawia się tak białe jak i czerwone odmiany. Jedna czwarta obszaru winnicy poświęcona jest Rieslingowi. Nahe kojarzone jest ze swojej mozaiki gleb. Winorośl rośnie na łupkach, porfirze wulkanicznym lub glebach bogatych w lessy lub gliny. To tłumaczy równie dużą różnorodność odmian winorośli i stylów win.
Hesja Nadreńska

Zwana  regionem tysiąca wzgórz oraz winorośli. To największy region winiarski w Niemczech. Obszar winnic obejmuje 26 600 ha. Rzymianie zasadzili tu winorośl, wzdłuż lewego brzegu Renu, a najstarsza udokumentowana wzmianka o winnicy w Niemczech (742 r.) – Niersteiner Glöck – pochodzi właśnie z Hesji Nadreńskiej. Warunki do uprawy są tu wprost idealne. Nowe pokolenie winiarzy z Rheinhessen w pełni docenia i wykorzystuje warunki jakie oferuje im region. Specjalizują się między innymi w produkcji sekt (wina musującego), w szczególności jednogatunkowego „winzersekt” z rocznika. Kategoria ta zadebiutowała na rynku 25 lat temu i od tego czasu cieszy się niezwykłą popularnością.

Heski Szlak Winny
Jest to stary rzymski szlak strata montana górska droga, biegnie równolegle do Renu, u podnóży masywu Odenwald. Region zwany jest wiosennym ogrodem, bo podczas gdy w innych zakątkach Niemiec wciąż zdarzają się wiosenne przymrozki, tu drzewa obsypane są białymi i bladoróżowymi kwiatami.
Najlepsze winnice regionu położone są na grantowych zboczach (często stromych) zwróconych w stronę Renu. Na ścieżce doświadczeń biegnącej przez winnice Heppenheim znajduje się granitowo-porfirowy pomnik winogron zatytułowany „Geneza króla Rieslinga”. Rzeźba, utworzona z kamieni zebranych z rzek, przez artystę Adolfa Mayera.
Palatynat

To maleńkie wioski, piękne winnice, szlak wina , ciepły, słoneczny klimat oraz soczyste wina. Króluje tu „król białych winogron” czyli Riesling, zajmujący powierzchnię ponad 5800 ha. Odmiany czerwone zyskują to coraz większe znaczenie. Często spotkać można soczysty Weissherbst – wino różowe z odmiany Portugiser i owocowy Spätburgunder (Pinot Noir). Także Dornfelder odniósł prawdziwy sukces w Palatynacie i od kilku lat robi furorę. Palatynat jest największym regionem produkującym czerwone wina w Niemczech.

Kuchnia nie taka lokalna
Prawdziwym dobrodziejstwem była podczas tego wyjazdu możliwość zdegustowania niemieckich win rosé w różnych konfiguracjach kulinarnych.
Stereotyp głosi, że kuchnia niemiecka opiera się na wieprzowinie i ziemniakach. Prawda jest taka, że regionalna kuchnia oferuje mnogość produktów i przepisów, a nawet tych kilku dominujących składników można spróbować w najsmaczniejszy i różnorodny sposób. Ulubionym warzywem Niemców jest kapusta, którą przyrządza się na tysiąc sposobów – kwaśnych, świeżych, gotowanych, nadziewanych – aby zrównoważyć posiłek zawsze bogaty w białko.Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kuchni niemieckiej jest umiejętność łączenia smaków słodkich i słonych lub kwaśnych.
W restauracji Knipsers Halbstück w Bisserheim daniem głównym była gotowana, kwaszona kapusta z ziemniakami oraz selekcją różnych części mięsa wieprzowego oraz kiełbasek. Danie świetnie komponowało się z winem Rosé Fumé 2021 z winnicy Weingut Knisper, konkretne, dobrze ułożone, o wiśniowym posmaku dało dobre tło potrawie.
W Wiesbaden, w wine barze Art Vinothek cała selekcja win rosé w różnych stylach, od zwiewnych po treściwe stanowiła doskonałe dopełnienie dla kuchni azjatyckiej. Szef wietnamskiego pochodzenia Tams, z Tams’s Kitchen przygotował rollsy w różnych odsłonach, od klasycznych japońskich sushi po wariacje z elementami kuchni tajskiej czy kalifornijskiej.
Do kuchni azjatyckich najlepiej pasują wina o umiarkowanej zawartości alkoholu, miękkich taninach, z wyraźną kwasowością i odpowiednią ilością cukru resztkowego. Te wszystkie niezbędne cechy, aby zrównoważyć kwasowość, słodycz, umami i mieszankę przypraw w daniach azjatyckich mają właśnie wina rosé.
Wreszcie w miasteczku Alzey w wine barze Thomas Die Weinbar czekała na nas śródziemnomorska biesiada z naciskiem na kuchnię izraelską. Fantastyczny hummus, sałatki, ceviche z łososia, pinsa w różnych odsłonach od tej z pesto po chorizo, oliwki, pieczona feta, sałatka z ciecierzycy. Wszystkie te potrawy świetnie sprawdzały się tak z winami musującymi, odpowiednio dobranymi białymi, ale w dużej mierze, to właśnie wina różowe brylowały w tych połączeniach.

Kolejny raz zostałam utwierdzona w przekonaniu, że wino rosé w różnych swych stylach jest winem szalenie kulinarnym. Zaś doświadczenie regionów, siedlisk i odmian niemieckich win różowych była niesamowitą lekcją winiarstwa.

PNT & C. ROSÉ 2022

Producent: Jochen DREISSIGACKER
Region: Rheinhessen
Odmiana: Pinot Noir
Alkohol: 11,5 %
Nota degustacyjna: Winogrona do produkcji tego wina różowego pochodzą z winnic zarządzanych metodami ekologicznymi w okolicach Bechtheim. Aby nadać różowi delikatny pastelowy kolor, proces tłoczenia został celowo przeprowadzony delikatnie. Oznacza to, że barwniki ze skórek jagód są ekstrahowane jedynie w niewielkim stopniu. Wino dojrzewało w 100% w stali nierdzewnej.  Wino bardzo świeże, delikatne, z lekko zaakcentowanymi niuansami różowego pieprzu. Eleganckie. O pionowej strukturze, dobrze zbalansowane. Łączenie z jedzeniem: Sprawdzi się z owocami morza jak krewetki czy łosoś. Do lekkich sałat typu caprese lub feta z arbuzem oraz sałatek jak makaronowych.

Malbec Rosé 2022

Producent: Peth-Wetz
Region: Rheinhessen
Odmiana: Malbec
Alkohol: 11%
Nota degustacyjna: Fantastyczne wino, lekkie, zwiewne a jednocześnie o dobrej strukturze- średniego ciała. Doskonale zbalansowane, soczyste. Zdecydowanie różowe z charakterem. Mocno owocowe: maliny, porzeczki, śliwka, czereśnie. Christian Peth to enologiczny globtroter i kosmopolita, po pobytach w Chile, Australii i USA odnalazł swój winiarski styl. Jego wina są szczere, z charakterem, inspirowane międzynarodowymi trendami, a jednak na wskroś niemieckie.
Łączenie z jedzeniem: Do potraw śródziemnomorskich, od hummusu, tatara z łososia z azjatyckim twistem, po spaghetti z owocami morza a nawet grillowaną pierś kurczaka z sałacie z dressingiem malinowym.

Saigner Rosé 2022

Producent: Markus Schneider
Region: Pfalz
Odmiana: kupaż Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Dorsa, Syrah i Blaufränkisch

Alkohol: 12.5%
Nota degustacyjna: Mocno owocowe: jeżyny, czarna porzeczka, jagody, maliny. Posiada świetną kwasowość. Treściwe. Wino zachwyca przyjemną długością. W posmaku pojawia się subtelna chłodna nuta przypominająca sorbet malinowy z miętą. Markus Schneider to kultowy winiarz z Palatynatu. Ten świetny kupaż to prawdziwa radość zamknięta w butelce. Winogrona na to wino pochodzą z winorośli, które rosną na najlepszych działkach posiadłości, na różnorodnych glebach. Po zbiorach winiarz delikatnie wyciska sok z winogron, a następnie fermentuje je w stalowym zbiorniku.
Łączenie z jedzeniem: od przekąsek jak prosciutto z melonem, po pieczoną w rozmarynie pierś indyka podaną z batata.

Dorn to be wild Rosé „Gutswein“ trocken 2021

Producent: Weingut Dr. Eva Vollmer
Region: Rheinhessen – Mainz Ebersheim
Odmiana: Dornfelder
Alkohol: 12,4 %
Nota degustacyjna: To różowe wino zachwyca swoim różowym kolorem w butelce zaś w nosie roztacza zapach wiśni, tymianku i pieprzu. Eva Vollmer czasami, jeśli musi, kładzie się w śpiworze w piwnicy z winami. Jej pasja do wina nie zna granic – wino to jej życie. Eva wnosi do winiarstwa Moguncji świeży, ekscytujący powiew nowoczesnych win z poszanowaniem tradycyjnych metod. Wino ma sporo cukru resztkowego, mimo nazwy Trocken zdecydowanie plasuje się w off dry. Żelki owocowe, truskawkowy kompot, ale też dobra kwasowość, fajnie wypolerowane taniny.
Łączenie z jedzeniem: idealne z potrawami wegeteriańskimi. Doskonałe do curry, nawet pikantnego czy kurczaka rogan josh. Z polskich smaków do sałatki z burakami, kozim serem, orzechami włoskimi.

Wunderschön Anders Rosé trocken BIO2021

Producent: Weingut St. Antony
Region: Rheinhessen – Nierstein
Odmiana: BLAUFRÄNKISCH

Alkohol: 12 %
Nota degustacyjna: W 100% organicznej jakości, ze 100% Blaufränkisch, Dirk Würtz produkuje to różowe wino z cennego Trabuen ze słynnego Roter Hang pomiędzy Nierstein i Hakenheim. Winogrona są spontanicznie fermentowane, 50% w tradycyjnych beczkach a 50% w kadziach ze stali nierdzewnej. Wino pozostaje w nich aż do następnego lata. Niezwykle soczyste, harmonijne. Lekko pikantne- aromaty białego pieprzu, do tego maliny i jerzyny. Długie i eleganckie.
Łączenie z jedzeniem: Z rybami, od surowego tuńczyka po smażonego dorsza. Makaron orientalny z warzywami z woka. Pieczony camembert z chutnejem z malin.

SEXY MF – ROSÉ UNFILTERED 2022

Producent: Weingut Wechsler
Region: Rheinhessen – Westhofen
Odmiana: Spätburgunder
Alkohol: 11,5 %
Nota degustacyjna: To takie rosé pod prąd. Odrobinę nuty zwierzęce, dzikie. W ustach bardzo czyste, eleganckie. Doskonała kwasowość. Tłoczone po krótkim czasie maceracji, a następnie fermentowane. Dominują aromaty czerwonych jagód i kwiatów jak dzika róża i peonia. Bogate na podniebieniu. Autorką wina jest enolożka Katharina Wechsle.
Łączenie z jedzeniem: wino dla miłośników win naturalnych, do biesiady przy tapas i przekąsek, tak wege jak i mięsnych np. kaszanka z musem jabłkowym.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: