Czy wiesz, co oznacza wyrażenie savoir vivre? Jest to kodeks postępowania, który odnosi się do tego, co „poprawne i eleganckie”. W serwowaniu win też obowiązują zasady, a raczej pewne zakazy. Przedstawiam listę 10 rzeczy, których nigdy nie powinniśmy robić.

1. Podawanie wina w niewłaściwej temperaturze

W filmie „Goldfinger” James Bond mówi: „Moja droga, pewnych rzeczy po prostu nie robisz, jak na przykład picie Dom Perignon ’53 powyżej 38° Fahrenheita”. To piękne zdanie nie dotyczy tylko francuskich szampanów, ale wszystkich win. Jak już wiesz, każdy styl wina ma optymalną temperaturę serwowania.
Nigdy nie powinniśmy wyjmować wina z piwniczki lub lodówki i od razu stawiać je na stole. Przed posiłkiem lub degustacją daj butelce trochę czasu. Wino nie może być ani za ciepłe, ani za zimne. W obu przypadkach traci swoją prawdziwą osobowość i nie wyraża swoich aromatów tak, jak powinien. Odpowiednia temperatura serwowania wpływa na smak i konsystencję wina.
Tak w ramach krótkiego wspomnienia: białe wina zawsze podaje się chłodniejsze  niż czerwone. 

2. Uszkodzić korek

To prawdziwe faux pas, które pokazuje, że osoba odkorkowująca butelkę jest zdenerwowana i/lub niedoświadczona. Kiedy korek jest zbyt zniszczony, wystarczy, że z szerokim uśmiechem przeprosimy, odłożymy butelkę i otworzymy nową. Moja rada jest taka, aby zawsze mieć w rezerwie butelkę tego samego wina.
Gdy goście wyjdą, można spróbować uratować wino. Z dużą wprawą i delikatnością usuń pozostałości uszkodzonego korka i ponownie zakorkuj butelkę nowym. Stamtąd prosto do lodówki. Inną możliwością jest wciśnięcie korka i ostrożne przelanie wina do karafki, odcedzenie osadu. Jeśli lekarstwo jest gorsze od choroby, po prostu pomiń to wino i przeznacz je do gotowania.

3. Wąchanie korka

Dawniej wąchanie korka w restauracji, gdy sommelier odkorkował butelkę na naszych oczach, było oznaką dobrego smaku i wykształcenia. Jednak z biegiem czasu rytuał ten stracił na znaczeniu. Dziś można na to nawet patrzeć z dezaprobatą. Powód jest bardzo prosty: aromat korka niewiele lub nic nie mówi o jakości i stanie wina w butelce.

4. Za dużo wina w kieliszku
Podstawowa zasada elegancji jest bardzo prosta: mniej znaczy więcej. Nigdy nie napełniaj kieliszka po brzegi, bez względu na to, jak hojnym gospodarzem jesteś. Aby cieszyć się winem do jedzenia, należy podać od 150 do 180 ml, czyli mniej więcej jedną trzecią kieliszka. Jeśli dobrze policzymy, butelka o pojemności 750 ml powinna wystarczyć na od 6 do 12 kieliszków degustacyjnych. W przypadku wina musującego kieliszek fletowy również należy napełnić do trzech czwartych, aby móc obserwować powstawanie bąbelków.
5. Podawanie wina w niewłaściwej kolejności

Kolejność serwowania win jest zróżnicowana: od białych do czerwonych, od młodych do starych roczników, od wytrawnych do słodkich, od lekkich do pełnych, a najlepsze wina zawsze na zakończenie degustacji lub posiłku. Ostatni akcent wieczoru.
Ale kolejność serwowania jest także synonimem uprzejmości. Kiedy jesteśmy gospodarzami, nigdy nie powinieneś najpierw obsługiwać siebie ani swoich najbliższych przyjaciół. Należy degustować wino na oczach gości i sprawdzać, czy butelka jest w dobrym stanie. Następnie nalać kobietom. Najpierw do starszych, potem do młodszych. Na koniec  mężczyznom, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zawsze zaczynając od naszej prawej strony.

6. Rozlanie wina na obrus
Rozlanie wina na obrus już jest żenujące, ale co by się stało, gdybyśmy zrobili to gościowi? Jeśli nadal brakuje Ci doświadczenia w tym temacie, serwuj wino bardzo powoli. Można trzymać w drugiej ręce serwetkę lub białą ściereczkę i po każdym serwisie wysuszyć szyjkę butelki. Przypominam: zawsze nalewaj wino do środek kieliszka, a następnie zakręć dnem butelki, aby ostatnie maleńkie krople pozostały w butelce.
7. Brudne kieliszki

To jest niewybaczalne! Każda osoba zasiadająca przy Twoim stole zasługuje i potrzebuje świeżego i nieskazitelnego kieliszka.

Kieliszek  powinien być wolny od zacieków, kurzu i obcych zapachów. W tym miejscu chcę podkreślić, że wino podaje się w kieliszkach, a nie w szklankach, kuflach od piwa czy kubkach do kawy, jak to lubią czasem robić hipsterzy. Niektórych zasad po prostu nie da się złamać.

8. Trzymać kieliszek za czarkę
Nigdy nie trzymaj kieliszka za czarkę! Odciski palców na szkle nie tylko wyglądają nieelegancko, ale także zmieniają temperaturę wina. Po co schładzać wina, aby je podać w odpowiedniej temperaturze, jeśli zamierzasz je później podgrzać dłońmi? Zawsze trzymaj kieliszek za nóżkę i podstawę kieliszka.
9. Odciśnięta szminka
Niektórzy mogą uważać to za bardzo kobiece i zmysłowe, ale prawdziwa dama tego unikać. No cóż, czasami po prostu nie można. W takich przypadkach zawsze pij wino z tej samej krawędzi kieliszka, gdzie są już odbite usta.
10. Stukanie kieliszkiem o kieliszek
Choć brzmi to bardzo poetycko, nie lubię nadmiernego brzęku okularów. Zagłusza to cały glamour celebracji. W trakcie toastu wystarczy wznieść kieliszek i wyrazić dobre życzenie.
Jeżeli jednak jesteście fanami tego dźwięku, pamiętajcie, żeby nie robić tego zbyt głośno. Rozbity przy tym kieliszek? Tak, taka sytuacja złamałaby wszelkie zasady etykiety.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: