Jak połączyć truskawki z winem? Wszystko zależy od tego jak je zamierzacie zaserwować. Jakie składniki będą towarzyszyć truskawce? Wówczas będzie zmieniać się słodycz, kwasowość, „waga” czyli intensywność deseru a co za tym idzie i wino.

Kocham truskawki, ich zapach i smak.  Desery truskawkowe można podzielić na dwa rodzaje. Po pierwsze ciasta, biszkopty, tarty, rolady, drożdżowe, oraz desery na bazie produktów mlecznych, serniki, serniki na zimno, śmietankowa panna cotta itd. W zależności od tego jaki składnik towarzyszy truskawce, tak też dobieramy wino.

Po prostu truskawki 

Z szampanem oczywiście! To brzmi trochę jak banał, ale  tak jest, iż wino musujące po prostu doskonale pasuje do truskawek! Ale… wino musujące deserowe czyli musi być słodsze, to znaczy demi sec lub różowe wino musujące.

Jakkolwiek romantycznie to połączenie nie brzmi, wcale nie jest zarezerwowane tylko na specjalne tête à tête. Kieliszek wina musującego z kilkoma truskawkami to idealny towarzysz wiosennych brunchy, czy popołudniowy koktajl , mimo słodyczy orzeźwiający!

Wino musujące, jeszcze słodsze doux lub Moscato d`Asti sprawdzi się doskonale z lekkimi jak chmurka truskawkowymi sufletami, musami, semifredo.

Tarta truskawkowa, charlotte

Czyli kruche ciasto lub biszkopty (w przypadku charlotte), mnóstwo truskawek, ewentualnie przytrzymanie całości żelatyną i / lub kremem bawarskim. Polecam półwytrawne wino rosé.

Truskawki Romanoff

Czyli truskawki, śmietana, posmak pomarańczy. Do rozważenia mleczny smak śmietany, jej kwasowość, proteiny i aromat pomarańczy oraz słodycz deseru. Tu potrzebne jest wino late harvest lub dotknięte „szlachetną pleśnią ” jak Monbazillac, Sauternes czy Tokaj.

Sernik z truskawkami

Wina słodkie mogą być otrzymywane ze wspomnianych późno zebranych gron, lub dotkniętych botritis. Wina te produkuje się również metodą suszenia ich na matach przed winifikacją jak włoskie Vin Santo. Doskonale podkreśli ono właśnie sernik z truskawkami.

Fondue czekoladowe

Truskawki z czekoladą i w czekoladzie. Czekolada nie jest najłatwiejszym smakiem do połączenia z winem. Czekolada deserowa lub gorzka z truskawkami wymaga wina słodkiego i o adekwatnej strukturze. Mój wybór to wina z regionu Roussillon, czyli wina słodkie naturalnie vin doux naturel.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: