Nawet najprostsze danie, gdy przyprawione ziołami zuskuje!Niektóre kuchnie jak włoska na tym właśnie budują swoją wielkość – proste kilkuskładnikowe potrawy pachnące przyprawami. Prócz walorów smakowych i kulinarnych, warto przypomnieć że większość z nich posiada także właściwości lecznicze. Zioła i przyprawy są także jednym z ważnych parametrów, który należy uwzględnić przy łączeniu wina i potraw.
Dlaczego? Bowiem niektóre aromaty ziół odnaleźć można także w winach. Aromaty wina to molekuły o danej budowie, identyczne lub też przypominające inne znane nam zapachy jak owoce , kwiaty itd.
Aromaty
Aromaty w winie pochodzą z 3 źródeł, po pierwsze odmiany mają swój charakterystyczny bukiet, któy transmitują do wina. Proces winifikacji i techniki jakimi posługuje się enolog także wprwadzają pewne nuty, najklasyczniejszym tego przykładem jest winifikowanie oraz starzenie wina w dębowej beczce, która to odpowiedzialna jest za aromaty wanili czy cynamonu w winnie ( rodzaj dębu, kraj z jakiego pochodzi i stopień wypalenia beczki dodatkowo decydują o owych aromatach). Także terroir czyli klimat i profil geologiczny winnic, w której rosną winogorna, także nie pozostaja bez znaczenia, przykładowo gleby bogate w żelazo dadzą krwisty posmak winu.
Łaczenie z winem
Jeśli wino, które próbuję ma wyraźną nutę jakiejś przyprawy czy zioła, to wówczas do dobranej potrawy ( po uwzględnieniu innych aspektów takich jaka waga wina i potrawy itp) dodaję także szczyptę tego protagonisty do receptury. Podkreślę jednak, że muszą być spełnione wpierw wszystkie inne aspekty dobrego mariażu aby zwrócić uwagę na aspekt podobieństwa aromatów nie wystarczy dobrze popieprzyć rybę czarnym czy białym pieprzem aby podać do niej Carmenere. Ta czerwona odmiana jest odpowiednia dla potraw bogatszych w proteiny niźli ryba.
W praktyce
Moim zdaniem najlepszym doradcą w tym łączeniu będą po prostu własne zmysły a dokładnie nos. Jeszcze lepiej gdy nos jest zaprawiony w boju! Dlatego polecam sprawienie sobie jak najszerszej kolekcji ziół i przypraw i częste wąchanie ich, zapisywanie skojarzeń z winem, i odwrotnie, odszukiwanie nut przypraw w każdym próbowanym winie.
W ramach ćwiczeń sensorycznych możesz wrzucić czasem odrobinę przyprawy do wina i sprawdzić w jaką interakcję z nim wchodzi. A wszystko po to aby jeszcze bardziej delektować się winem i kuchnią!
Najnowsze komentarze