Dla filozofów, Arystotelesa czy Kanta dłonie stanowiły „przedłużenie” ludzkiego mózgu. Od pierwszych chwil życia, człowiek nawiązuje przez nie kontakt z samym sobą i ze swoim otoczeniem. Dłonie mają swoją symbolikę, moc, energię, wymowę i to jest właśnie niesłychana ich potęga.

Psychologia dłoni – mowa ciała

Ludzkie ręce to wielofunkcyjne narzędzie, wraz z mózgiem ma wprost nieograniczone możliwości. Cały dorobek cywilizacyjny człowieka, kulturowy i techniczny to właśnie zasługa tandemu mózg (wyobraźnia, inteligencja) oraz dłonie, czy to wielkie obrazy, rzeźby czy monumentalne budowle, samoloty itp. Także do potocznego języka przeniknęło wiele powiedzeń, które są wyrazem tego jak istotną rolę pełnią dłonie. Mówimy przecież: brać życie w ręce, brać się w garść, załamywać dłonie itp.
Ręce mówią (i to dosłownie, bo przecież istnieje język migowy czy pantomima). Z pomocą rąk pojmujemy świat, pozdrawiamy się, pieścimy, chwalimy, ganimy, głaszczemy, wyznajemy miłość, podniecamy, zagrzewamy do działania czy uspokajamy. Ręce mają swoje miejsce w sztuce i kulturze. Ich magiczną symbolikę można prześledzić w malowidłach pradawnych plemion, w Antyku, czy w Indiach, gdzie hinduistyczne bóstwa mają wiele par rąk. Także i dziś istnieje w kulturze masowej cały system kodów jak słynne „ok.” czy środkowy palec w wymownym geście, w różnych rejonach świata mogą mieć takie gesty różne znaczenie.
Czy to lekkie poklepywanie, objęcie, zaciśnięta pięść czy też mocny uścisk za gestem stoją myśli i uczucia. Ciało wie, czego chce i informuje o tym nie tylko słowami, ale i gestami. Słowa zazwyczaj wypowiadamy świadomie, natomiast układy dłoni i palców zdradzaj prawdziwe odczucia. Dlatego psychologowie przyglądają się mowie dłoni, traktując ją jako bardzo ważny aspekt komunikacji niewerbalnej czyli inaczej mówiąc mowy naszego ciała.
Przede wszystkim ręce są doskonałym wykrywaczem kłamstwa. Jest to widoczne bardzo wyraźnie u dzieci. Spontaniczne, gdy mijają się z prawdą, przykładają rękę do ust, u dorosłych gest ten z czasem zmienia się w dotkniecie palcem wskazującym i kciukiem nosa lub pocieranie oko bądź też ucha. Ręce mówią zawsze prawdę, nawet, gdy usta mówią coś innego. Ruchy i gesty dłoni zdradzają marzenia, okazują emocje, opisują stan ducha.
Dłonie nie potrafią przemilczeć, zawsze przyjmują jakąś pozę, czy są w kieszeniach, czy nerwowo stukają o stół- zdradzają myśli, dają odpowiedzi, składają propozycje. Odszyfrowanie tego naturalnie nam przypisanego kodu, to oczywiście dwie ścieżki. Pierwsza, to naturalne rozumienie i odbieranie tych sygnałów, bardziej intuicyjne i podświadome. Druga droga, to oczywiście poszerzanie wiedzy z zakresu mowy ciała, gdzie naukowcy bardzo precyzyjnie interpretują najmniejsze niuanse. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele pozycji książkowych, które w przystępny i rzeczowy sposób pomagają wyostrzyć swoją uwagę na gestykulacją rozmówcy. Bowiem czasem pozornie nic nieznaczący gest, może wiele odkryć z prawdziwych odczuć drugiego człowieka. Przykładowo ręce w kieszeni są barierą i chęcią zachowania swojego zdania tylko dla siebie; stukanie palcami o blat stołu to oznaka zniecierpliwienia itd.

Mudry, czyli joga palców

Nasze dłonie wciąż przybierają rożne pozy, a palce układają się w gesty. Te specjalne, zwane właśnie mudrami, oddziałują na naszą wewnętrzną energie, a przez to na nasze ciało, ducha, emocje i umysł. Mudry, tak jak i joga mają na celu: integrację człowieka, przywrócenia optymalnego stanu zdrowia, oraz utrzymanie tego stanu wewnętrznej harmonii,
Ciało wie, czego chce, zadowala się po prostu byciem, tu i teraz. Słowa dobieramy świadomie, natomiast gesty i pozycje, w jakie układają się dłonie zdradzają podświadome uczucia i motywacje. Zmysł dotyku, praktycznie od urodzenia jest jednym z najsilniejszych kanałów poznawania otaczającego świata. Za pomocą rok i dotykania przedmiotów, ludzi poznajemy i badamy rzeczywistość. Wszystkie targające nami emocje są uzewnętrzniane w dużej mierze za pomocą rak. Jeśli zatem dłonie odzwierciedlają stany umysłu i emocji, to działa to w dwie strony, zatem gdy świadomie ułożymy palce i dłonie w jakiś gest to jesteśmy w stanie wywołać w nas pożądany stan umysłu czy ciała.
Mudry działają na wszystkich poziomach, oddziałują na poziome ciała, ducha, emocji i umysłu. Tworzą most pomiędzy nimi. Przez to prowadzą do życia w harmonii z samym sobą. Na poziome ciała sprzyjaj procesowi zdrowienia, na poziomie duchowym, emocjonalnym i umysłowym prowadza zaś do zbalansowania, przywrócenia i zachowania spokoju.

Zdrowie w refleksach, czyli o akupresurze dłoni

W myśl akupresury i akupunktury, dłonie są odbiciem wnętrza ciała. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przez palce przebiegają meridiany czyli kanały energetyczne, każdy z palców ma swoją specyfikę: kciuk- w tym palcu znajduje się meridian płuca. Jest także związany z wątrobą; palec wskazujący- w nim przebiega meridian jelita grubego. Lekarz chiński w wielu przypadkach zaleca nakłuwanie punktów najbardziej oddalonych od choroby, czyli kończyn, a konkretnie stóp i dłoni. Na ludzkim ciele istnieją dziesiątki punktów tkz. refleksów, które stanowią odbicie poszczególnych narządów z jego wnętrza. Refleksy stóp są nastawione na energię ziemską, głowa na energię kosmiczną, za to dłonie są zdeterminowane na dystrybucję energii.
Istnieje także koreańska technika łącząca tradycję ajurwedy, wykorzystywania kolorów, jak i medycyny chińskiej, to sujok. Technika ta zaleca masaż lub ucisk punktu odpowiadającego organowi, który niedomaga. Opuszka palców odpowiadają głowie, narządom zmysłów, jamie ustnej, przy bólu zęba można pomóc sobie złagodzić dolegliwość uciskając punkt u podstawy paznokcia. Masaż palca wskazującego sprzyja kreatywnym pomysłom i porządkowaniu myśli; palec środkowy- ten palec powiązany z układem krążenia krwi; palec serdeczny- ten palec powiązany jest z układem nerwowym. Ćwiczenia tego palca wzmacniają silną wolę i wytrwałość, a mały palec- tu znajduje się też meridian serca oraz jelita cienkiego. Masaż tego palca uaktywnia samoświadomość. Dzięki temu dostrzegamy problemy w sferze emocjonalnej, dotyczące naszych uczuć i związków partnerskich.
Nawet najprostszy gest złączenia i zacierania dłoni ma swój konkretny wymiar, zapewnia odprężenie, zarówno na poziomie fizycznym jak i mentalnym, pobudza i jednoczy obie półkule mózgu. Palce zaś są ściśle powiązane z mózgiem, ich stan odzwierciedla stan umysłu.

Chiromancja
Chiromancja, czyli sztuka czytania z dłoni. Według tradycji i jej znawców, w liniach, kreskach, wzgórkach oraz strukturze, układzie, zabarwieniu dłoni zapisane są zarówno cechy naszej osobowości, typ charakteru, temperament, usposobienie, możliwości intelektualne oraz talenty. Technik ta powstała ok. 5 tysięcy lat temu w Indiach. Potem przywędrowała do Chin i Egiptu. Oczywiście znana była starożytnym Grekom. W Asyrii i Babilonii narodziła się idea łączenia chiromancji z astrologią (poszczególne wzgórki noszą nazwy planet), która następnie przeniknęła do Grecji i Rzymu. W roku 1913 na kongresie psychologii eksperymentalnej w Paryżu, chirologia została uznana za naukę. Zaraz potem ukazał się obowiązujący do dzisiejszego dnia podręcznik, uczący wróżenia z dłoni. Jego autorem jest Ernest Issberner – genetyk i filozof.
Masaż dłońmi

To najprostsza terapia a jednocześnie bardzo przyjemna. Istnieje wiele odmian masażu, tybetański, shiatsu, hawajski, tajski itp. Dziś pojawia się wiele nowych technik z pogranicza masażu i akupunktury czy psychologii, jak tapping, tapaz czy Access Consciousness. Nie trzeba być wyspecjalizowanym masażystą, aby wykonać sobie czy bliskim prosty, przyjemny i relaksujący masaż. Oczywiście taki domowy masaż musi być powierzchniowy, bowiem aby wykonać masaż głęboki trzeba być specjalistą znającym anatomię człowieka.

Mój auto masaż na dzień dobry
1. Zaczynam od głowy, przeczesania palcami po skórze głowy.
2. Uszy. Są połączone z nerkami, czyli ważnym organem detoksyfikującym nasze ciało.
3. Twarz. Jeśli mam czas to kilka kropli olejku np. jojoba i wykonuję masaż twarzy. Buzia od razy nabiera blasku. Znikają odgniecenia od poduszki czy jakiekolwiek opuchnięcia. Tu też wykonuję kilka ćwiczeń mięśni twarzy, tkz. Jogi twarzy. Jeśli się spieszę to ten punkt zastępuję rollerem z jadeitu.
4. Jako byłe dziecko lat 80 tych i chmury czarnobylowej, moja tarczyca czasem o sobie przypomina. Codziennie rano masuję ją i się z nią witam, wysyłając mnóstwo pozytywnej energii i życząc jej, aby tak jak ja miała dobry dzień.
5. Piąstkami dłoni lekko opłukuję nerki, masuję też wątrobę, śledzionę. Jeśli mam więcej czasu to ćwiczę Qigong i pobudzam lekkim masażem wszystkie organy, jeśli mam napięty program dnia, to przed prysznicem masuję ciało wzdłuż układu limfatycznego ostrą szczotką z włosia (dry brushing)
6. Po skończeniu toalety porannej czyli prysznic, make up itd. Masuję dłonie, choć przez chwilę każdy palec i wnętrze dłoni, oraz stopy.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: