Gimnastykować można całe ciało: stawy, mięśnie, układ kostny, język, oczy, dłonie, a także pamięć czy nawet podświadomość… Czyli praktycznie każdy aspekt naszego jestestwa wymaga rozruszania.

Każdego dnia używamy nie tylko swojego ciała ale także umysłu. Mózg to najbardziej złożony ludzki organ, do dziś, mimo tak zaawansowanej medycyny, kryje przed naukowcami wiele zagadek. Jedno jest pewne, sprawny umysł to wielki sprzymierzeniec w codziennym życiu. Aby go usprawnić należy go także „gimnastykować”.

            Zacznijmy od tego, że generalnie umysł domaga się specjalnego traktowania, nie tylko ćwiczeń go usprawniających, ale także higieny. Do fundamentalnych wręcz wymogów należą, regularny sen, relaks, dotlenianie mózgu na świeżym powietrzu a także dieta, bogata chociażby w magnez i lecytynę. Bardziej praktycznym etapem jest dosłowne ćwiczenie umysłu. Służą temu wszelkie zabawy słowne, szarady, kalambury, gry skojarzeniowe. Krzyżówki, rebusy, szachy czy zadania matematyczne doskonale „rozciągają” umysł, parafrazując terminologię sportową. Po co to wszystko? Taka regularna aktywność umysłu to lepsza koncentracja, pamięć, orientacja, szybkość myślenia, kreatywność, lepsze rozumienie.

            Specyficznym rodzajem ćwiczenia i kompleksowego usprawniania umysłu a także pracy z podświadomością są mapy myśli z ang. mind map. Celem tworzenia map myśli jest synergia i równoczesne wykorzystywanie obu półkul mózgu. To sprawia, że proces zapamiętywania jest znacznie szybszy i trwalszy. Zazwyczaj przyswajając nowe informacje lub sporządzając linearne notatki używamy tylko lewej półkuli, tej bardziej analitycznej, odpowiedzialnej za logiczne rozumowanie. Natomiast prawa półkula to myślenie abstrakcyjne, intuicja, artystyczne ujęcie.

            W praktyce, jak stworzyć mapę myśli? Wystarczy kartka papieru, coś  do pisania, opcjonalnie jakieś przybory do pisania w kilu kolorach. Temat przewodni mapy, hasło zapisuje się centralnie , następnie promieniście mają odchodzić skojarzenia na dany temat, podtematy, wszystkie kojarzące się słowa klucze ( w zależności od tematu będą to argumenty, idee, pytania, odpowiedzi, fakty itp.). Jeśli temat główny to przykładowo problem, wówczas podtematy to wszystkie możliwe rozwiązania przychodzące do głowy.

Podczas tego prostego procesu wykorzystuje się zasoby obu półkul mózgu. Zachodzi zjawisko synestezji czyli połączenia wielu zmysłów do zapamiętywania ( jest to nie tylko słowo, ale także numer, kolor, może być mapa bardziej  interaktywna wówczas także zmysł słuchu itp.) Nie ma tak naprawdę reguł przy tworzeniu takiej mapy, dowolność jest obowiązkowa, każdy może w zależności od swojego gustu tworzy ją za pomocą słów, obrazów, symboli itp. Chodzi o skojarzenia.

Mapy myśli to same zalety. Jest to rodzaj „notatek” mocno oszczędzający czas a przy tym znacznie głębiej niż tradycyjne zapiski, wnikający w sedno tematu. Wystąpienia publiczne, referaty, projekty w pracy, uczenie się, nowe koncepcje, szkolenia, opanowywanie jeżyka obcego, strukturyzowanie relacji, wszędzie tam z powodzeniem można wykorzystywać mapy myśli. Gotowa mapa myśli porządkuje pogląd i wiedzę na dany temat, jest jak folder w głowie, w którym pliki mają swoje miejsce. A przy tym wiedza przyswojona przy jej tworzeniu pozostaje na znacznie dłużej w pamięci. Jest to zatem znacznie efektywniejsza forma notowania.

Sporządzając mapę myśli automatycznie „widzi się więcej”, taki proces to nie tylko dobra zabawa umysłowa i ćwiczenie, to także zwiększenie kreatywności, pomysłowości, szybkości myślenia. Za tym, podąża pełniejsza realizacja celów czyli maksymalne wykorzystywanie swojego osobistego potencjału.

 

Jeśli interesujesz się psychologią, to zainteresuje Cię być może tekst o przygnębieniu jesiennym 

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: