Co to znaczy, że wino jest wybitne lub słabe ? To pytanie niemal filozoficzne. Dobre wino musi nam się podobać, to takie proste, ale są też pewne obiektywne czynniki, które musimy rozpoznać.
Dla niektórych dobre wino może oznaczać wino czerwone, dla innych białe, dla mnie zawsze różowe czyli rosé. Istnieje tyle stylów i szczepów, ilu potencjalnych konsumentów. Z pewnością każda osoba może określić własne preferencje, niezależnie od ceny czy też kraju / regionu pochodzenia wina. Najważniejsze, że lubimy dane wino. Proste.
Ale mówiąc bardziej ogólnie, w ramach każdej kategorii czy stylu, dobre wino musi być poprawne, dobrze zrobione, przyjemne, bez wad.
Aby zacząć definiować pojęcie dobrego wina, musimy upewnić się, że nie ma ono wad, takich jak nadmierna cierpkość, utlenienie czy dziwne posmaki, które nie odpowiadają odmianie.
A nie ma innego sposobu, aby sprawdzić, czy wino jest dobre, jak spróbować. Dopiero po każdym etapie degustacji możemy wyczuć jego cechy lub wady.
Jeśli jeszcze nie oglądaliście filmu „Drops of God” to serdecznie Wam olecam, bo tam w szalenie trafny sposób pokazany jest cały proces degustacji i to jak wino zrozumieć.
Spójrz do kieliszka
To pierwszy etap degustacji. Trzeba przyjrzeć się winu i ocenić jego kolor. Właściwe wino musi być błyszczące i klarowne. Jego połysk określa stan wina, jego świeżość i to, czy wygląda odpowiednio do wieku. Na przykład, jeśli znajdziesz wino czerwone z ostatniego rocznika z nadmiernymi brązowymi nutami, oznacza to, że coś jest nie tak i na pewno ta butelka miała problemy z utlenianiem.
Pamiętaj, że jest kilka sygnałów, które daje nam kolor. Lekkie wino będzie miało lekki odcień. Bardziej skoncentrowane wino będzie miało bardziej intensywny kolor. Oczywiście każda odmiana ma swoje własne zabarwienie, ale spójrzmy na lepkość wina, która zależy od zawartości cukru i alkoholu. Blade i słabe wino może budzić pewne podejrzenia co do jego jakości. Twoja czerwona lampka powinna Cię zaalarmować, gdy wino:
• Nieprzejrzysty
• Matowe
• Nie jest klarowne
• W przypadku wina białego jego odcień to „niebieskawy”
• W przypadku wina czerwonego jest ono zbyt brązowe, z wyjątkiem win czerwonych z bardzo starych roczników.
W przypadku rosé odcień może nam wskazać region pochodzenia i/ lub odmianę wina. Nie kierujmy się odcieniem różu bo nie zawsze jest on gwarantem jakości.
Ważne na tym etapie jest aby wino różowe było błyszczące i klarowne.
Rozpoznać aromaty
Jak już dobrze wiecie, etap „nosa” jest bardzo ważny. Kilkakrotnie rozmawialiśmy o rodzinach aromatów i charakterystycznych nutach każdego szczepu i stylu. Pamiętajmy, że aromaty pochodzą z różnych terroir, odmian i procesów winiarskich.
Podczas degustacji wina należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:
• Intensywność nosa
• Szczerość aromatów
• Jakość bukietu
Aromaty, które powinny wzbudzić Wasze podejrzenia i mogą wskazywać, że wino jest wadliwe, to:
• Aromat korkowy: Ten szczególny zapach przypomina aromat prażonych orzechów laskowych z dodatkiem mokrej ścierki i kartonu i jest wytwarzany przez prekursory znajdujące się w dębie korkowym.
• Aromaty kwasu, octu, utlenionych jabłek, sfermentowanych owoców czy wrzyw
• Aromaty drożdży lub masła
• Zapach acetonu, lakieru do paznokci, rozpuszczalników chemicznych zawierających etylen
• Błędy produkcyjne o wysokiej zawartości siarki, które rozpoznasz po zapachu zgniłych jaj, kleju lub obornika
Dla przypomnienia link do aromatów jakie można znaleźć w winach różowych.
Nasze kubki smakowe nie kłamią. Jeśli dodamy do tej analizy naszą wiedzę, możemy w pełni zrozumieć wino. Na poziomie kubków smakowych musimy wyczuć smaki wina: kwaśny, słodki, aromaty pochodzące z winorośli, teksturę (jakość i ilość garbników), treściwość (stężenie wszystkich wymienionych elementów) oraz trwałość wina na podniebieniu.
Na tym etapie najłatwiej odróżnić wino kultowe od dobrego.
Dobre wino poprawia humor. Jest miłe i symaptyczne. Cieszy nas! W przypadku win wybitnych wszystko jest pogłębione: ekspresja owocu, długość wina na podnieniu, balans między kwasowością i słodyczą, struktura wina… To wino, które często skłania do myślenia, refleksji, czasem nawet do płaczu i marzeń. Budzi nasze emocje, ponieważ jest subtelniejsze i bardziej transcendentalne.
Jeśli chcecie wiedzieć, jakie pojęcie definiuje i odróżnia dobre wino od tego najwyższej jakości? To słowo to RÓWNOWAGA. W winie, zwłaszcza w aspekcie smakowym, musimy znaleźć wszystkie jego elementy w idealnej równowadze: pomiędzy kwasowością a słodyczą owoców, koncentracją tanin i gładkością na podniebieniu oraz proporcją alkoholu i świeżością. Kiedy istnieje wysublimowana harmonia, jak symfonia, w której nie brakuje ani jednej nuty, stajemy nie tylko przed dobrym winem, ale przed winem wysokich lotów. To aplikuje się do win różowych.
Pytacie często czy cena jest wyznacznikiem jakości? W dużej mierze tak. Bowiem droższe wino oznacza kosztowniejszy proces jego produkcji. To oznacza, że wino zostało wyprodukwane z dużą dozą dbałości o detale. Ale nie jest to w pełni prawdziwa odpowiedź. Bowiem w przedziale win tańszych czy supermarketowych też można znaleźć wina świetne jak i delikatnie mówiąc „takie sobie”. Zachęcam Was do degustacji, porównywania i poszukiwania owej mitycznej równowagi w winie. Nie ma nic złego w cukrze resztkowym w rosé ( jeśli ktoś lubi), jednak musi być on zrównoważony przez kwasowość.
Najnowsze komentarze