Dziś prawie w każdy sklepie, można kupić wina chilijskie. Konsumenci bardzo cenią sobie jakość i różnorodność chilijskich dolin a także przystępne ceny. Zapraszam do zapoznania się z 5 charakterystycznymi aspektami win najdłuższego kraju na świecie.
1. Winne historie
Wielki boom w chilijskim eksporcie win rozpoczął się na początku lat 90. Odtąd wszystkie rynki chcą i mają chilijskie etykiety na półkach. Ale historia chilijskich win nie zaczyna się z końcem lat osiemdziesiątych, ale wiele wieków wcześniej.

Aby dobrze zrozumieć chilijskie wina, nie możemy pominąć winnic w regionach Maule i Bío Bío, gdzie hiszpańscy zdobywcy i misjonarze zasadzili pierwsze winorośle w XVI wieku. Najstarszą odmianą jest Pais, sprowadzony z Wysp Kanaryjskich w celu produkcji wina mszalnego.

Jeśli podróżujesz na południe Chile, nadal możesz znaleźć winnice bardzo starych winorośli, które mogą mieć ponad 100 lat. Wiele z tych winorośli uprawia się tak, jak robili to pierwsi misjonarze, bez nawadniania. Właśnie dlatego winnice wchodzące w skład tych obszarów, które mogą przetrwać tylko z deszczówką, mają oznaczenie Dry Farming lub też Secano Interior.

Dzisiaj Pais jest odkrywany na nowo. Z odmiany tej powstają wina czerwone, proste, świeże i soczyste a także wina musujące, często w różowym kolorze
2. Świeżość morza
Spójrz na mapę Chile: jest to kraj o najdłuższym wybrzeżu na świecie. Chociaż przybrzeżny krajobraz jest zróżnicowany między północą a południem kraju, łączy je obecność prądu Humboldta i morska bryza, która chłodzi winnice. Kiedy masy gorącego powietrza łączą się ze świeżym powietrzem morskim, powstają niskie chmury i mgły, które przenikają doliny, obniżając i łagodząc temperatury latem, aby zbierać winogrona o dużej równowadze i niepowtarzalnym charakterze.

Najczęściej uprawianymi szczepami w nadmorskich winnicach są odmiany białe, takie jak Sauvignon Blanc, Chardonnay, Viognier lub Pinot Grigio. Ale także lekkie i średnio intensywne czerwone odmiany, takie jak Pinot Noir lub Syrah. Kiedy na etykiecie widnieją takie nazwy, jak Limarí, Casablanca, Leyda lub San Antonio, oznacza to, że ich winnice znajdują się zwykle nie dalej niż 30 km od plaży i mają wszystkie cechy wybrzeża.

 

W tych winach oczekuj świeżości, dobrej kwasowości, nut cytrusów i owoców tropikalnych (w przypadku białych) i czerwonych owoców w stosunku do win czerwonych. W niektórych winach można również rozpoznać określone nuty mineralne, takie jak mokry kamień lub słony smak morskiego powietrza.
3. Moc Andów
W całym Chile, od północy na południe, biegnie wspaniałe pasmo górskie Andów. Jest to najważniejszy punkt orientacyjny chilijskiego krajobrazu, a znaczna część chilijskiej uprawy winorośli ma swoje korzenie w granitowych glebach i górskich tarasach aluwialnych.

Wpływ pasma górskiego objawia się również jako regulator temperatury. Powoduje efekt ocieplenia zimą i wiosną, ale najważniejsze jest zjawisko chłodzenia w miesiącach letnich. Winorośle mają dobre warunki w okresie kwitnienia, kiedy muszą być chronione przed zimnem, a w okresie dojrzewania otrzymują świeże powietrze, które pozwala dojrzewać owocom w ich własnym tempie mimo upałów w ciągu dnia.

Region andyjski najbardziej znany z jakości gleby i warunków klimatycznych to Maipo Alto, ze słynnymi nazwami takimi jak Puente Alto i Pirque. Od win pochodzących z Andów spodziewaj się najlepszej jakości tanin: intensywnych, jedwabistych, okrągłych i eleganckich.

Odmianą dramatycznie reagującą na te warunki jest Cabernet Sauvignon. To właśnie z Maipo Alto pochodzą najlepsze Cabernet Sauvignon kraju. Wina mają tu skoncentrowane aromaty, jędrne ciało i dużo świeżości.

4. Innowacyjna myśl enologiczna

Chile to młody kraj z historią jaki niepodległy kraj nieco ponad 200 lat. Historia win przez wieki była sielska i prosta. W rzeczywistości dopiero od końca dziewiętnastego wieku, wraz z wprowadzeniem odmian francuskich, zaczęto robić wielkie kroki w zakresie rozwoju rolnictwa i produkcji wina.

Dziś ma ważne struktury, takie jak kilka ważnych katedr uniwersyteckich i innowacyjnych projektów.

 Znaczącym przykładem rozwoju enologicznego w Chile jest przypadek szczepu Carmenere, który przez wiele dziesięcioleci był uważany za wymarły z powodu plagi filoksery, która spustoszyła Europę pod koniec XIX wieku. Świat wina nie usłyszał od Carmenere ponownie do 1994 roku. Nikt nie sądził, że tej starożytnej odmiany można było znaleźć w Chile. Francuski ampelgrapher Jean Michel Boursiquot z Universytetu w Montpellier, prelegent szóstego latynoamerykańskiego kongresu uprawy winorośli i enologii odbywającego się w Chile, zidentyfikował tego rzekomego późnego klona Merlota jako Carmenere.

Przeczytaj więcej o Carmenere 

Nie wiemy, jak i kiedy dokładnie Carmenere przybyła do Chile, ale najbardziej akceptowana teoria mówi, że została ona przewieziona z Francji do nowych winnic. Od tego momentu pod swoim prawdziwym nazwiskiem Carmenere włamała się na scenę winną w Chile.

 Jest to bardzo gastronomiczne wino, które towarzyszy wielu potrawom, od przekąsek, potraw wegetariańskich, gulaszu, zup, mięs, niektórych tłustych ryb, a zwłaszcza słynnych chilijskich empanad po mięsa, zwłaszcza z grilla.

5. Świetne wina
Chilijskie portfolio win jest bardzo szerokie, od win codziennych i bardzo tanich po wyśmienite wina, a nawet prawdziwe ikony. Te ostatnie mają pozytywne recenzje i są instalowane na szczycie rankingów, wraz z najlepszymi winami na świecie.

Co musi mieć wino, abyśmy mogli je nazwać dużym, pięknym lub nieśmiertelnymi? Wśród jego cech musimy znaleźć: świetna ekspresja w nosie, delikatne usta, dobra kwasowość oraz niezwykła równowaga i potencjał.

Po przechowywaniu takiego wina w piwnicy, gdzie wszystkie reakcje chemiczne zachodzą bardzo powoli, wino zmienia się, dojrzewa i daje nam inne wyjątkowe progi aromatyczne i poziomy złożoności. Wino jest inne. Rozwija bardzo miękkie garbniki, bardziej dojrzały kolor (bliższy brązu, w przypadku czerwieni), a nuty świeżych owoców ewoluują w kierunku suszonych owoców, ziemistych, ziołowych, skórzanych, tytoniowych i ziaren kawy. Degustacja wina ikonowego to wyjątkowe przeżycie. Niezapomniane!

Urok chilijskich win jest ich ogromną różnorodnością. Kraj jest tak długi i zróżnicowany pod względem geologii i klimatu, że jest w stanie produkować wysokiej jakości wina o różnych stylach. Chile ma wina w każdym stylu: musujące, różowe, słodkie, białe i czerwone. Każda osoba może znaleźć swoje ulubione wino i przejść od jednego szczepu do drugiego, w zależności od okazji i jedzenia. Dzięki swojej naturze i ludziom, chilijskie wina przemawiają wprost do serca i zapraszają do celebrowania życia.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: