Ż yjemy w miastach, gdzieś po drodze zostawiliśmy za sobą to, co wiejskie, naturalne. Jedzenie ma być szybkie, a co za tym idzie przetworzone, wzbogacone o sztuczne składniki, niekoniecznie zdrowe dla organizmu. Wchodząc zaś na ścieżkę świadomego i zdrowego odżywiania, bardziej imponują nam oryginalne składniki z dalekich krajów i super foods. Swojskie, proste, najczęściej najtańsze na stoisku warzywno owocowym, są poniekąd traktowane, jako takie zwyczajne. Tymczasem kryją one niesamowity potencjał. I jeśli dieta byłaby oparta tylko na nich to już jest to polowa sukcesu, aby osiągnąć zdrowie, urodę i dobra formę. Poznajmy zwyczajne, ale niezwykle warzywa i owoce.

Burak

Najzdrowszy, gdy zjadany na surowo, wcześniej starty i zmacerowany z oliwą z oliwek. Lekarze i dietetycy zalecają picie soku ze świeżo startego i wyciśniętego buraka. Jest to warzywo bogate w witaminy, zwłaszcza C i B1. Działa jak miotełka wymiatająca wolne rodniki. Zawiera również: magnez, żelazo, sód, potas, wapń, rubid, cez oraz betainę( odpowiedzialną za czerwony kolor warzywa) niezbędną dla prawidłowej pracy układu sercowo naczyniowego. Blokuje działanie hemocysteiny, aminokwasu szkodliwego dla naczyń krwionośnych. Badania medyczne wykazują, że burak ma moc obniżenia ciśnienia krwi oraz ochrania wątrobę. Skład minerałów i witamin przesądza o tym, że burak traktuje się jako naturalne lekarstwo przeciwnowotworowe. Burak oczyszcza krew. Sprzyja wydalaniu kwasu moczowego. To idealne warzywo dla osób odchudzających się, pomaga przy zaparciach.

Marchew

Tradycyjnie marchewkę zjada się dla poprawienia kolorytu skóry ze względu na obecny w niej karoten ( odpowiedzialny za pomarańczowe zabarwienie). Marchew to bogactwo prowitaminy A. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego startą marchew zaleca się polać olejem lub oliwą i w takiej postaci konsumować. Działa ona na wiele problemów: ochrania przed bakteriami i wirusami, poprawia wzrok. Celuloza z tego korzenia obniża poziom cholesterolu, czyli chroni serce i naczynia. Skład marchwi obniża poziom cukru ( mowa o surowej, bowiem gotowana działa zupełnie przeciwnie mając wysoki indeks glikemiczny). Witamina A, beta karoten oraz inne witaminy i minerały ze składu marchwi ( B1, B2, B6, C, E, H, K, PP, wapń, żelazo, miedź, fosfor) to najtańszy kosmetyk, działa na skórę, włosy, paznokcie. Odmładza i ujędrnia skórę a włosy i paznokcie czyni mocnymi.

Cebula

W medycynie ludowej znana jako lekarstwo na przeziębienie, sporządza się z niej syrop na kaszel. Badania wykazały, że ma skład idealnie rozprawiający się z bakteriami i wirusami. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E, K, mikroelementy: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk a także flawonoidy jak kwercetyna, która obniża ryzyko zawału serca. Ten sam flawonoidy to naturalny obrońca w przypadku reakcji histaminowej, czyli alergicznej, dlatego zwyczajem ludowym przykłada się plaster cebuli na ukąszenie owadów. Ma właściwości moczopędne oraz poprawiające pracę jelit.

Czosnek

To kolejne warzywo szeroko stosowane w medycynie ludowej. Jest on rośliną leczniczą o bogatym wachlarzu działań. Może zahamować gronkowca złocistego, jest przeciwzakrzepowy, obniża ciśnienie krwi. Wpływa na poprawę pracy wielu układów. W przypadku trawiennego: zapobiega zgadze, działa żółciopędnie, przeciwskurczowo, oddziałuje pozytywnie na mikroflorę jelitową. Podobnie jak cebula, zalecany jest przy przeziębieniach. Silnie działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zwany jest naturalnym antybiotykiem co potwierdza szereg badań. Również wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwrobaczne. Olejki eteryczne zawarte w czosnku leczą wiele infekcji, także układu moczowego.

Seler

Ta niepozornie wyglądająca bulwa to bogactwo wielu składników mineralnych: potasu, wapnia, fosforu oraz witamin C i z grupy B. Warzywo wzmacnia układ nerwowy, oczyszcza organizm z toksyn. Wykazuje także działanie uspokajające oraz przeciwdepresyjnie. Seler poleca się osobom na diecie odchudzającej, bowiem wzmaga spalanie kalorii podczas trawienia.

Pietruszka 

Zarówno korzeń jak i nać są jadalne i zdrowotne. Radzą sobie ze skąpomoczem, usuwają nadmiar wody z organizmu. Mają także własności antyseptyczne oraz zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit i dróg moczowych (działanie wiatropędne). Ponadto pobudzają w niewielkim stopniu wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów.

Brokuł

Warzywo to należy do rodziny kapustnych, ale o ile kalafior czy brukselkę pewne schorzenia wykluczają z diety ( schorzenia tarczycy), o tyle brokuł jest polecany bez przeszkód, zwłaszcza kobietom planującym potomstwo lub w ciąży, ze względu na wysoki poziom kwasu foliowego w swym składzie. Brokuł obfituje w minerały ( potas, żelazo, wapń, fosfor, mangan, magnez, siarka) oraz witaminy ( z grupy B, A, C, K, PP) plus składniki aktywne jak sulforafan, karoten, izotocyjany czy chlorofil predysponują go do miana jednego z najlepszych naturalnych remediów przeciwnowotworowych. Ze względu na sporą ilość chromu i błonnika zaleca się brokuły osobom na diecie odchudzającej. Zaś osoby uprawiające sporty wybierają to warzywo ze względu na jego zbawienny wpływ na stawy, pozytywne oddziaływanie na funkcjonowanie nadnerczy oraz obniżanie poziomu kortyzolu, hormonu uwalnianego podczas intensywnego treningu a powodującego rozpad mięśni.

Papryka

Może być zielona, żółta, czerwona, słodka lub ostra. Jakiekolwiek byśmy nie wybrali to warto pamiętać , że papryka ma kilkukrotnie więcej witaminy C niż cytryna. To niskokaloryczne warzywo nadaje się dla osób na diecie. Skład witamin jak: K, rutyna i beta karoten zwłaszcza w czerwonej i słodkiej papryce, czyni ją idealną do uszczelniania naczyń i naturalnej pielęgnacji skóry naczyniowej.

Pomidor

Pomidory słyną z przeciwutleniacza likopenu ( najwięcej go w przetworach z warzywa jak sok czy przecier). Zarówno świeże jak i przetworzone pomidory to prawdziwa pigułka przeciwrakowa. Likopen to także odmłodzenie skóry. Prócz tego zawierają witaminy: C, z grupy B, K, prowitaminę A; minerały jak: wapń, potas, żelazo, mangan, miedź, kobalt, fosfor, cynk, chlor, jod, pektyny usprawniające pracę jelit oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród rozległego zakresu pozytywnego oddziaływania na organizm są: obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, oczyszcza z toksyn, usprawnia widzenie. Idealny także w postaci maseczki, oczyści, wygładzi, wzmocni skórę.

Przeczytaj także tu o pomidorze i daniach z nim w roli głównej

Rzodkiew 

Inaczej zwana czarną rzepą, nie zniewala ani wyglądem, ani zapachem ani tym bardziej smakiem, ale właściwości ma wprost genialne. Medycyna ludowa tradycyjnie stosowała to warzywo, jako pierwszą pomoc przy przeziębieniu, kaszlu czy nerwobólach. Współczesne badania wykazują, że ma ona również działanie żółciopędne, pomaga przy niedokrwistości czy kamicy nerkowej. Jej skład to witaminy ( C, z grupy B), dobroczynne związki siarki, fitoncydy o właściwościach zbliżonych do antybiotyków, hamujące rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Związki siarkowe działają także odkażająco i hamuje nadmierną produkcję łojotoku. Wyciąg z warzywa wchodzi w skład naturalnych mieszanek na problemy z włosami.

Chrzan 

Korzeń chrzanu ma charakterystyczny ostry smak podobnie jak czosnek czy cebula, i podobnie jak one zawiera związki siarki, a do tego także: prowitaminę A, witaminy z grupy B, C ( więcej niż owoce cytrusowe), E, minerały: wapń, potas, fosfor, siarka, magnez, żelazo. Dzięki temu działa grzybobójczo, przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Przydatny przy infekcjach górnych dróg oddechowych, bowiem działa wykrztuśnie. Stosowany przy schorzeniach reumatycznych.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: