Zwróćcie uwagę na opisy wina na kontretykietach lub wejdźcie na jakąkolwiek stronę winnicy. Zawsze pojawiają się nazwy aromatów. Skąd się te aromaty w winie biorą? Czy każdy może nauczyć się je rozpoznawać?
Zapewniam was, że nikt nie dodaje do wina soku owocowego lub kawałków czekolady, aby uzyskać bogatszy i bardziej złożony bukiet. Każda odmiana rozwija swoją własną strukturę aromatyczną poprzez różne molekuły zapachów, które tworzą aromaty w winie.
Cząsteczki czy inaczej molekuły aromatów mają charakterystyczny chemiczny skład. Na przykład cząsteczka odzwierciedlająca „zapach róży” jest obecna w kwiecie (i sprawia, że róża pachnie różano), ale istnieje również (ale w mniejszym stopniu) w wielu winogronach, zwłaszcza czerwonych.
Wszystkie aromaty win, pochodzą z trzech źródeł:
- szczepu lub winogron, z których powstaje wino; inne aromaty ma Merlot a inne np. Pinot Noir
- po drugie, terroir wypadkowa gleby, klimatu, położenia winnicy oraz tradycji i wpływu człowieka. Na przykład różne typy gleb mogą być przenoszone w różnych aromatach wina. Ziemia bogata w wapienne składniki nadaje winu nutę mineralną, a bogata w żelazo nadaje aromat krwi lub surowego mięsa.
- Wreszcie aromaty, które pochodzą z procesu produkcji wina, jak nuty drożdży czy tak zwane aromaty beczkowe jak wanilia, czekolada czy cynamon.
Pamięć węchowa
Dzięki szkoleniu nosa, enolodzy i profesjonalni degustatorzy są w stanie rozpoznać wiele aromatów. Ale każdy z nas ma coś, co nazywa się pamięcią / biblioteką aromatów. Rozpoznajemy jak ktoś w sąsiedztwie robi grilla albo piecze ciasto.
Aby rozwinąć tę bibliotekę aromatów musimy ćwiczyć. Po prostu wąchać wszystko dookoła! Kiedy gotujemy, robimy zakupy w sklepie spożywczym, a nawet gdy produkt już się przeterminował jako kwaśne mleko, musimy zachować tę zapachową pamięć z nami. Tylko poprzez trening możemy zmusić to trio (nos – usta – mózg) do rozpoznania różnych aromatów.
Możecie opracować własne narzędzie, które wesprze was podczas degustacji wina. W pudełku przechowujcie małe, szklane pojemniki lub słoiczki, a w każdym z nich jakiś zapach, taki jak przyprawy, orzechy, ziarna kawy, kakao itp. Kiedy próbujecie wina, nie wahajcie się ich porównywać.
Rodziny aromatów
Podczas edukacji zapachowej wskazane jest nauczenie się dzielenia ich na kilka rodzin (kwiatowe, owoców cytrusowych, owoców białych, czerwonych, tropikalnych i leśnych, .przypraw, ziół, drzewne, warzywne, balsamiczne itd). Eksperci od win potrafią rozpoznać około 500 smaków (nawet 700, jak twierdzą niektórzy). Zapewniam was, że jeśli rozpoznacie jeden lub dwa aromaty z każdej rodziny, możecie być dumni i kontynuować tę edukację i grę zmysłów.
Jeśli interesują Cię aromaty w winie, przeczytaj także
Najnowsze komentarze