N oty degustacyjne są po trosze współczesną wersją haiku (poematu japońskiego), ponieważ są proste, ale kwieciste. Jak się je tworzy i do czego służą?
Wszyscy konsumenci i degustatorzy wina posługują się pewnymi pojęciami naukowymi. W ten sposób na poważnie wkraczają na to terytorium. Wino to przecież chemia, fizyka, biologia, geografia, hydrologia, klimatologia … Dlatego bardzo ważne jest, aby wszyscy zgodzili się na pewne pojęcia, które wszyscy będziemy mogli wykorzystać i zrozumieć. Przypominam, jak zawsze, że bardzo ważne jest, aby przeczytać i poznać charakterystykę szczepów i stylów win, poznać etapy degustacji, możliwe wady wina, regiony itp.
Aby ocenić poziom poprawności wina, potrzebujesz trochę doświadczenia i wiedzy. Ale każdy z degustatorów, profesjonalistów i amatorów, zaczyna na tym świecie od najbardziej podstawowych wyróżnień: białych i czerwonych win. Jak mówią, praktyka czyni mistrza. Dlatego zapraszam do pisania osobistych notatek degustacyjnych, które sam zrozumiesz i wykorzystasz. I kto wie? Może pewnego dnia zaczniesz pisać swojego bloga winiarskiego.
Ale najcenniejsze jest przeczytanie, że wino jest: czyste, wyraziste, owocowe, poprawne, krótkie lub długie. Dobra notatka degustacyjna powinna być zwięzła, prosta i czytelna. Niektóre informacje, jak np. dokładny moment zbiorów, temperatura fermentacji czy procent nowych beczek do leżakowania, są zbyt techniczne i przerażają tych, którzy chcą wejść w ten świat. Dlatego radzę iść krok po kroku. Dużo pytaj i rób notatki.
Zawsze sugeruję posiadanie notatnika lub tabletu, aby dodać własne notatki z degustacji. Chociaż są to zapiski osobiste, które często tylko ty przeczytasz, zawsze myśl, że piszesz dla szerszej publiczności. W ten sposób zmusisz się do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby taka notatka była prosta, dobra i czytelna.
Najbardziej podstawowe informacje, które powinny znaleźć się w opisie wina:
1. Informacje o winie: jego nazwa, winnica, zbiór, szczep, region, z którego pochodzi.
2. Opis wyglądu wizualnego.
3. Opis nosa wina.
4. Postrzeganie w ustach. Pamiętaj, że najważniejszymi aspektami w tej fazie są poziom kwasowości, cukru i alkoholu, a także ilość i jakość garbników.
5. Spostrzeżenia i uwagi ogólne, takie jak charakterystyka szczepów, styl wina i poziom ceny. Spróbuj skupić się na posmaku wina, tym wrażeniu, które pozostawia w ustach, gdy je połkniemy.
6. Data i miejsce degustacji tej konkretnej butelki.
7. Propozycje dań do połączenia z tym winem.
Pisanie notatek degustacyjnych zdecydowanie kształtuje zmysły, podniebienie i doznania winne, a ponadto możesz odkryć, które odmiany lub style są twoimi ulubionymi. Ta informacja jest niezbędna za każdym razem, gdy musisz wybrać wino na prezent, posiłek z przyjaciółmi lub po prostu delektować się nim samemu w domu.
terrific and also fantastic blog site. I truly intend to thanks, for offering us far better information.
good information for a new blogger … it is really useful.