W świecie wina tyle się mówi o osławionym terroir, ale co to tak naprawdę znaczy? Winnica La Scolca od stulecia pięknie opowiada historię swojego terroir. Poznajmy ich siedlisko.

Terroir to wypadkowa gleby, klimatu, położenia geograficznego dla danego (tradycyjnie uprawianego w tym regionie) szczepu. Elementem terroir jest też człowiek, tradycja miejsca, metody uprawy, historia i oczywiście praca przy winie. Rodzina Soldati, właściciele winnicy La Scolca, przekazują sobie tę tradycję z pokolenia na pokolenie. Dziś na czele rodzinnej produkcji win stoi Chiara Soldati.

Miejsce

Jednym z najważniejszych czynników przesądzających o tym, że mówimy o terroir jest miejsce. Przybywając do La Scolca wita wysoka dawna wieża przytulająca się do domu. Jest jak latarnia morska pośród morza, wskazuje, gdzie jest ląd, swoim spojrzeniem ogarnia rodzinne uprawy rozpostarte na piemonckich wzgórzach.

La Scolca znajduje się w Rovereto di Gavi, w regionie Gavi zawdzięczającemu swoją nazwę miasteczku o tej samej nazwie. Tu znajduje się granica między Piemontem a Ligurią. Jest to przedgórze Apeninów.

Przeczytaj więcej o Piemoncie

Cortese

Odmianą królującą w regionie Gavi jest Cortese. Białe winogrona dające wina soczyste, wytrawne, o aromatach cytrusów, jabłek, brzoskwiń. Jest szczep, który z powodzeniem wykorzystywany jest także do win musujących. Daje wina o lekkim ciele. Poniżej znajdziecie noty degustacyjne dwóch win różowych od tego producenta, wytrawnego i musującego. Zapytacie jak to możliwe, że biała odmiana daje róż? Spieszę wyjaśnić, że w przypadku obu win są to kupaże. Enolog buduje wino wokół Cortese a dopełnieniem i czynnikiem dającym pożądany kolor jest Pinot Nero czyli czerwona odmiana.

Tradycja i człowiek

 Rodzina, wartości przekazywane od pokoleń, tradycja winiarska są siłą napędową tej winnicy. La Scolca została założona przez pradziadka Giorgio Soldati na przełomie 1917-1919 roku. Dziś to córka Giorgia, Chiara jest ma na czele winnicy. Nazwisko „Soldati” oznacza żołnierze, jest w tym coś znamiennego, bowiem walka o ideały przyświecała każdemu pokoleniu La Scolca.

Rodzina Soldati, Giorgio i Chiara

Giorgio Soldati pracował w Konsorcjum win z Gavi. To dzięki jego pracy, uporowi i wizji Gavi zostało oficjalnie określone prawami apelacji, najpierw w 1974 DOC a w 1998 DOCG czyli według włoskiego prawa, jest to określenie potwierdzające, że wina z tego regionu są sporządzone z danej odmiany, według określonych zasad i jest też potwierdzenie jakości wina.
Wizją Chiary jest globalna pozycja winnicy, już dziś ich wina obecne są w dziesiątkach krajów na świecie. To co mi się podoba w jej sposobie myślenia, to przekaz, iż wino jest nierozłączne ze stołem, wino to część stylu życia kojarzącego się z luksusem, podróżami, biesiadą z rodziną i przyjaciółmi oraz śródziemnomorskim podejściem do dnia codziennego. Takie są wina La Scolca, idealne do posiłku i różnych daniach. Pandemia stawia poważne wyzwanie, ale Chiara ma setki pomysłów i wciąż kontynuuje współpracę z szefami kuchni, którzy łączą wina La Scolca z kuchniami świata.
La Scolca to w tym mikro regionie, jednocześnie i najstarsza winnica i najbardziej nowoczesna. O ile w winnicy o krzewy dba się tu w tradycyjny sposób, to w bodedze jest wiele nowoczesnych rozwiązań enologicznych.

La Scolca Rosachiara 2020

Wino ma delikatny blado różowy odcień. W nosie wyczuwalne fiołki, róża, kwiat jabłoni.
W ustach jest subtelne i delikatne. To wino lekkiego ciała. Ma 12 %. Smakuje truskawkami, czerwonymi porzeczkami, malinami. Jest długie i mocno wytrawne.
Doskonałe do przekąsek. Sprawdzi się idealnie z liguryjskim klasykiem czy pastą z sosem pesto. To dobre wino do owoców morza, zwłaszcza krewetek.

La Scolca Brut Millesime Soldati D` Antan

To wino robione jest metodą tradycjonalną tkz. szampańską ( druga fermentacja zachodzi w butelce a nie w stalowej kadzi jak w przypadku metody charmat).
Wino jasny, lekko koralowy odzcień. Bąbelki są dość grubiutkie i ∂ługo utrzymują się w kieliszku.
Aromaty w winie to: cytrusowe skórki, kwiat pomarańczy, drożdzowa bułeczka maślana, gałka muszkatałowa, wanilia, kompot truskawkowy.
W ustach jest delikatne. Wina musujące mają różne style. To reprezentuje dobrą strukturę jest finezyjne, jego walorem jest świeżość . Ma 12,5 % Należy podawać je dobrze schłodzone.
To doskonałe wino jako aperitif.

Sprawdzcie także stronę winnicy https://www.lascolca.net/

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: