W ino nie lubi ekstremalnych wahań temperatury, do podania nie powinno być ani za ciepłe, ale też nie nazbyt schodzone. Po prostu w temperaturze adekwatnej do odmiany i stylu, w której pokazuje całe swoje piękno. 10 najważniejszych wskazówek jak chłodzić wino.

Nr 1

Wino, które jest zbytnio schłodzone, tyczy się to zwłaszcza win czerwonych, “nie otwiera się” w kieliszku. Nie ukazuje całego swojego piękna. Co zrobić, gdy zapomnisz o butelce w zamrażarce? Zalecam otwarcie butelki i pozostawienie jej w temperaturze pokojowej przed podaniem. Jeśli gotujesz kolację dla przyjaciół, połóż butelkę na kuchennym stole. Z gorącym piekarnikiem włączonym i palnikami, temperatura w kuchni jest zawsze wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. W ten sposób wino powoli osiągnie optymalną temperaturę.

Nr 2

Jeśli jesteś miłośnikiem bardzo zimnego wina, mam pewien pomysł, aby się nim cieszyć. Dlaczego nie przygotować oryginalnego sorbetu z Twojego ulubionego wina rosé? Wlej wino do garnka i dodaj pół szklanki wody i pół szklanki cukru. Gotuj mieszaninę przez kilka minut. Pod wpływem ciepła alkohol wyparuje, ale jego uwodzicielskie smaki pozostaną nienaruszone. W blenderze wymieszaj jagody (truskawki i maliny), aby uzyskać puree, a następnie przepuść je przez gazę, aby oddzielić miąższ od nasion. Dobrze wymieszaj i pozostaw w zamrażarce na kilka godzin. Pyszne!

Nr 3

Wino, które jest zbyt ciepłe, jest bardzo męczące. Wydaje się ciężki i zbyt obszerne. Zwiększa uczucie alkoholu na podniebieniu, a często nawet staje się palące. Jeśli zapomniałeś obniżyć temperaturę wina, a Twoi goście lada chwila przyjdą, natychmiast włóż je do zamrażarki. O wiele bardziej wskazane jest obniżanie temperatury wina w mniej gwałtowny sposób, ale w tym przypadku jest to szybkie rozwiązanie.

Nr 4

Jeśli lubisz wino ciepłe a nawet grzane, mam dla Ciebie również przepis. Potrzebujesz tylko butelki prostego wina czerwonego, skórki pomarańczy, pół szklanki brązowego cukru, 4 goździków, 1 laski cynamonu, 1 laski wanilii, 1 nasion kardamonu i 1 gwiazdki anyżu. Wszystko, czego potrzebujesz, to ugotować wszystkie składniki na bardzo małym ogniu, aby aromat się ze sobą zmieszały.

Nr 5

Jeśli w upalne lato organizujesz imprezę w ogrodzie lub na tarasie, najlepiej użyć mini lodówki lub po prostu wiadra z lodem, jak robią to profesjonaliści sommelierzy. Sztuczka polega na napełnieniu wiadra do połowy zimną wodą i do połowy kostkami lodu. Pozwala to na długotrwałe utrzymanie świeżości win, zwłaszcza białych i musujących. W ciągu około 20 minut wina osiągną idealną temperaturę 8-9ºC.

Nr 6

Wina czerwone nie muszą być mocno schłodzone aby w pełni się nimi cieszyć. Można je podawać w temperaturze pokojowej lub, jak mówią Francuzi, chambre (chambrear nie oznacza jednak przegrzewania wina i trzymania butelki w pełnym słońcu na parapecie). Jeśli jesteśmy w ciepłym klimacie lub w środku lata jak w Chile, gdzie temperatury przekraczają 30º C, polecam zabezpieczyć wina czerwone lub nawet obniżyć temperaturę w razie potrzeby. Nigdy nie zostawiaj butelek na słońcu lub obok grilla. Zawsze na chronionym stole. W cieniu.

Nr 7

Jeśli ktoś podaje Ci kieliszek zbyt zimnego wina, polecam prostą i praktyczną sztuczkę. Weź kieliszek w obie ręce. Potrzymaj tak kilka minut! Ciepło Twoich dłoni natychmiast podniesie temperaturę wina.

A propos dłoni, sprawdź tekst o potędze ludzkich dłoni

Nr 8

Czy do pomiaru temperatury wina potrzebny jest termometr? Jest to bardzo przydatne narzędzie i można je kupić w dowolnym specjalistycznym sklepie winiarskim. Ale dzięki praktyce i doświadczeniu w tej kwestii, wystarczy dotknąć butelki, aby wiedzieć, czy wino jest gotowe do podania. Tak jak mama, gdy dotykają czoła swoich dzieci, od razu wie, czy mają gorączkę i trzeba obniżyć temperaturę.

Nr 9

Nigdy nie należy wyjmować wina z piwnicy lub lodówki i natychmiast postawić je na stole. Przed posiłkiem lub degustacją nie spiesz się, otwórz butelkę i sprawdź zmysłami temperaturę wina.

Nr 10

Zapamiętaj te parametry temperatury dla różnych rodzajów wina:
musujące (7-8º C)
białe wina (9-11º C)
różowe i pełne wina białe (12-14º C)
lekkie czerwone (14-16º C) )
pełne czerwone (16-18º C)

Wino to napój, a jego misją jest orzeźwienie. Ma pobudzić (a nie znieczulić) nasze zmysły i podniebienie.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: