Nazwa i rocznik win: Sun Goddess Pinot Grigio 2019

Region

Wino to podobnie jak wino musujące od winnicy Fantinel pochodzi z regionu Friuli-Wenecja Julijska. Aby przypomnieć sobie tak o winnicy jak i o regionie zobacz tekst fantinel-brut-rose-millesime-one-and-only-2018

Kim jest Sun Goddess?

Sun Goddess Pinot Grigio 2019 jest trybutem dla talentu i osobowości Mary J. Blige. Piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, zdobywczyni Grammy Award inspiruje swoją charyzmą i kobiecością. Jak sama przyznaje prywatnie uwielbia wino, jest zafascynowana kuchnią i tradycjami śródziemnomorskimi. Od zawsze uwielbiała wina w stylu Pinot Grigio, świeże i mineralne. Zgłębiając wiedzę na temat win natrafiła na region Friuli Venezia Giulia, jako apelację słynącą z tej białej odmiany.

Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się mistrz, jak mówi powiedzenie. Pewnego dnia Mary poznała Marco Fantinel właściciela słynnej winnicy i tak powstał pomysł na współpracę.  Sun Goddess czyli Słoneczna Bogini to było takie pieszczotliwe przezwisko jakim małą Mary J. nazywała jej mama.

„Degustacja wina to jedna z moich pasji. Wino to kultura. Wino to ludzie. Wino to styl życia. Wino to emocje ”. Mary J. Blige

Wino

To rosé to prawdziwa zabawa dla zmysłów. Mimo, że Pinot Grigio jest odmianą białą to wino jest różowe. Jak to możliwe? Pochodzące z północno-wschodniej prowincji Friuli Venezia Giulia we Włoszech, wina Ramato (po włosku „kasztanowe” lub „miedziane”) są produkowane przez macerację moszczu winogronowego Pinot Grigio wraz ze skórkami. Różowy odcień skórki nadaje winu kolor od półbladego różu do ciemnopomarańczowego, w zależności od czasu maceracji.

Także wszystko za sprawą metod winifikacji, najpierw sok z winogron maceruje krótko wraz ze skórkami winogron przez kilka godzin w niskich temperaturach a następnie następuje fermentacja na naturalnych drożdżach w zbiornikach ze stali nierdzewnej o kontrolowanej temperaturze. Wino dojrzewa w stalowych kadziach przez 4 miesiące.

Jego kolor to taki blady rumieniec, między łososiowym a jasną peonią.

Nos: elegancki i złożony, z nutami śliwek renklod, brzoskwini, melona, agrestu, porzeczek i ziemistych nut.

W ustach: okrągłe, o rześkiej kwasowości i czystym finiszu. Bardzo długie! O delikatnymi taninami i finiszem bogatym w nuty mineralne.

Do czego?

To rosé ma 12,5 % Jest winem średniej budowy. Idealne jako aperitif: z przekąskami na bazie wędzonego łososia. Z włoską bruschettą.
Do dań takich jak: dorsz w pesto. Sałatka z grillowanymi piersią kurczaka oraz brzoskwiniami. Wegetariańska paella.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: