Każdy kiedyś zaczynał od wiedzy na ten temat win, iż takowe dzielą się na białe i czerwone. Jeśli Ty dopiero zaczynasz swoją przygodę z winem, o to kilka podstawowych kroków, od których zacząć i jak iść naprzód, aby cieszyć się ewolucją swojej wiedzy i doświadczenia na temat win.

1. Pasja

Wino to radość, przyjemność i zabawa, ale bez wątpienia za winem stoi całe mnóstwo wiedzy. Aspekty mocno techniczne są oczywiście dla profesjonalistów, takich jak winiarze lub sommelierzy, ale kiedy zaczynasz swoją podróż z winem, musisz przygotować się, że w parze z zabawą musi iść także edukacja.

2. Notuj

Polecam rozpocząć prowadzenie notatnika, z obserwacjami, komentarzami i opisami na temat degustowanych win. Z każdym nowym winem uczysz się czegoś nowego, dlatego warto notować wszelkie spostrzeżenia i nowe informacje. Oczywiście możesz takie zapiski prowadzić digital w swoim telefonie czy komputerze, ja osobiście wolę stary, dobry zeszyt, w który także można rysować, wklejać etykiety win, zachować ususzony liść winorośli czy też chcący niechcący upuścić kroplę degustowanego wina i zachować winny kleks.

zobacz https://pink-mode.com/rose-wine/jak-napisac-note-degustacyjna/

3. Źródło informacji

Nie musisz kupować wszystkich książek o winie. Aby zacząć i nie zwariować, ucz się krok po kroku. Może kup jedną książkę z ogólną wiedzą o winie (degustacja, podstawowe informacje itp.). Nie wahaj się korzystać z Internetu, aby uzyskać nowe informacje. Moja rada jest taka: nie zarzucaj się fachową literaturą i też podchodź na luzie do prasy czy blogów, bowiem na początku terminologia będzie Ci obca i musisz się z tym tematem oswoić.

4. Degustuj

Nie ma lepszego sposobu na naukę wina, niż próbowanie win, obserwowanie, analizowanie własnych wrażeń i porównywanie. Dlatego najbardziej podstawową rzeczą, której należy się szybko nauczyć, jest sposób degustowania wina. Kluczowym aspektem jest sztuka degustacja na wszystkich etapach, od wrażeń wzrokowych, przez węchowe aż po kubki smakowe. Zapisz w zeszycie etapy degustacji oraz na które aspekty należy zwrócić szczególną uwagę, zrób ściągę z zalecanego słownictwo do opisu win, a następnie próbuj wina z tymi notatkami w ręku, aż poczujesz się swobodnie podczas degustacji.

5. Udostępnij

Wino zdecydowanie jest do dzielenia się i delektowania. Kiedy możesz spróbować jakieś wino z innymi, uczysz się znacznie szybciej. Wymieniacie opinie, rozmawiacie o winie. Dlatego polecam, jeśli możesz i masz ochotę, wybrać jakiś kurs wina albo degustacje komentowane. Zaś w domu, zapraszaj przyjaciół i członków rodziny na wspólne degustacje. Nie wystarczy zapamiętać słownictwo etapów degustacji, najważniejsze to ćwiczyć nos i podniebienie.

6. Odróżnianie

Wino i jego walory są zawsze kwestią osobistego gustu. Z czasem dowiesz się, jakie są Twoje ulubione odmiany i style wina. Ale bardzo ważne jest, aby móc odróżnić wino, którego nie lubisz, ale jest ono prawidłowo wykonane od wina wadliwego z jakimś defektem. Dlatego przede wszystkim musisz poznać bardziej znane odmiany (ich profile aromatyczne, struktura, smak) i style win i czego można oczekiwać od wina, jak je zrozumieć i jakie czynniki mogą wskazywać, że coś złego dzieje się z tą butelką. Stąd podkreślam wagę kursu czy degustacji ze specjalistą zwłaszcza na pierwszym etapie nauki.

7. Kupuj

Przy zakupach wina zawsze bądź otwarty na nowe etykiety, bez segregowania na lepsze i gorsze kraje pochodzenia. Nie klasyfikuj na ślepo punktów ani współczynnika ceny. Spróbuj wypróbować wielu różnych win bez uprzedzeń. A także, kiedy kupujesz wina nie bój się supermarketu. Ważne jest również, aby od pierwszego zakupu butelki wiedzieć, jak i w jakich warunkach należy przechowywać wino w domu. Pamiętaj o butelce wina zawsze leżącej poziomo i w ciemnym miejscu.

Aby dokonać udanych zakupów, musisz nauczyć się rozumieć etykietę, ponieważ etykiety z różnych krajów są regulowane przez ich prawo i mogą je najpierw pomylić.

8. Zobacz na własne oczy

Myślę, że nie ma nic lepszego dla początkującego niż zwiedzanie winnicy. Jeśli możesz, postaraj się jak najszybciej odwiedzić winnicę. Ta wizyta da Ci wiele. Po pierwsze niezapomniane jest zobaczenie winorośli, beczek i butelek, po drugie bardzo pouczające jest uczestnictwo w degustacji prowadzonej przez sommeliera lub winiarza, a po trzecie, w tego rodzaju wycieczkach można skosztować kilku win, zapytać o nie, posłuchać opinii innych gości i ciesz się nimi.

9. Narzędzia i doświadczenia

Zapamiętywanie wszystkich dostępnych książek o winach tak naprawdę nie gwarantuje nauki o winie. Więc kiedy zaczynasz przygodę z winem, polecam wykorzystanie wszystkich zmysłów w tej edukacji:

  • poznaj taniny, spróbuj orzechów lub czarnej herbaty i porównaj je z taninami z wina
  • poszerzaj swoją wiedzę na temat smaków wina i jak reagują z jedzeniem (słodkie, słone, pikantne, gorzkie i umami), przygotuj jakiś produkt każdego z nich i posmakuj
  • zwracaj uwagę na aromaty wina wąchając wszystkie produkty w domu, od kwiatów, produktów kuchennych, po drewno, drewno opałowe, kawę, zioła czy lakier do paznokci itp.
  • korzystać z pamięci wizualnej, przygotowywać tabele, rysunki, mapy itp. Jest to niezbędne przy badaniu odmian, regionów świata i stylów wina.

10. Empirycznie

Na pewnym etapie, poznasz zalecane temperatury do serwowania różnych stylów wina i zalecane kieliszki dla każdego szczepu i / lub stylu. Na przykład białe wino, takie jak Sauvignon Blanc, zaleca się pić na zimno w temperaturze 8 ° C, zrób eksperyment, otwórz butelkę, nalej kieliszek a następnie obniż temperaturę reszty butelki i wypróbować kieliszek wina schłodzonego z drugim o temperaturze pokojowej; Zapewniam Cię, że po tym eksperymencie nigdy nie będziesz mieć wątpliwości, czy wino podaje się w odpowiedniej temperaturze, czy nie.

11. Docenianie

Przede wszystkim musisz być metodyczny i zawsze skoncentrowany. Znajdź własne podejście do tematu wina i zachowaj spójność. Oczywiście nie każdy kieliszek lub butelka wina powinna być analizowana w ten intensywny sposób. Ale jeśli naprawdę chcesz dowiedzieć się o winie, wymagane jest pewne poświęcenie. Ilekroć masz kieliszek wina w dłoni, nawet w sytuacjach towarzyskich, przyzwyczaj się poświęcić choć minutę na zatrzymanie wszystkich rozmów, wykluczenie wszelkich zakłóceń i skoncentrowanie uwagi na wyglądzie, aromatach, smakach i harmonii wina.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: