Nie mam wątpliwości, że podglądanie wina w winnicy to magiczne doświadczenie. Uwielbiam odwiedzać winnice w różnych porach roku, od przebudzenia winorośli na wiosnę, zmiany koloru liści w lecie, z odcieniami żółci, pomarańczy i fuksji jesienią i wreszcie zimą, kiedy krzewy spokojnie śpią. Obiecuję ci jedno: jeśli skosztujesz swojego ulubionego wina po wizycie w winnicy, skąd pochodzi, to nigdy nie będzie ono smakować tak samo. Będziesz mieć na zawsze obrazy winnicy w swojej pamięci. Smak wina będzie bardziej intensywny i niezapomniany.
Lekcja historii

Wiele winnic, zwłaszcza w Europie opowiada historię miejsca. Przewodnik wyjaśnia wszystkie kamienie milowe histroii miejsca i anegdoty z nim związane.

Gdzie rodzi się wino?

Przed wlaniem wina do butelki, musi ono przejść kilka kroków. Ta podróż zaczyna się w winnicy. Agronomowie znają każdą roślinę, a czasami dosłownie każdy liść. Widząc winorośle w ich naturalnym środowisku, możemy zrozumieć, skąd pochodzą aromaty wina. Pamiętaj, że klimat i warunki geologiczne są kluczem do uzyskania wina najwyższej jakości.

Test zmysłów

Po wysłuchaniu wszystkich opowieści, czując wiatr wiejący między winoroślami i podglądając wino spoczywające w beczkach, nadejdzie czas na przetestowanie nosa i podniebienia. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z winem i nie czujesz się bardzo komfortowo podczas degustacji, zapewniam cię, że w większości winiarni sommelierzy wyjaśnią ci w prosty i zabawny sposób wszystkie kroki związane z degustacją wina. Bardzo cenne jest śledzenie z uwagą i naprawdę uczenie się od nich, jak smakować wino i rozumieć różne style.

Wino i jedzenie

W restauracjach przy winiarniach można zjeść lunch lub przekąskę, próbując różnych win z ich portfolio. Zauważ, że w menu restauracji, zaprojektowanym przez sommelierów winnicy, jest kilka autorskich rekomendacji. Zawsze możesz poprosić o radę lub wyjaśnienie, jakie wino towarzyszy daniu. To naprawdę świetna zabawa.

Zrozumieć wina

Po tych kilku krokach, niektóre wina już teraz wydają się bliższe twojemu gustowi. W wielu winnicach można kupić wina z różnych szczepów. Wszelkie wątpliwości czy pytania, zapytaj sommeliera sklepu. Ta osoba poprowadzi cię, wyjaśni roczniki i pomoże wybrać najlepszego wina dla twojego budżetu i okazji.

Ogólne wskazówki, aby dowiedzieć się jak najwięcej podczas wizyty w winnicy:

  1. Korzystaj z transportu publicznego lub taksówki, więc po degustacji nie musisz prowadzić samochodu.
  2. Zarezerwuj wycieczkę z wyprzedzeniem, aby przy bramie winnicy nie było żadnej niemiłej niespodzianki.
  3. Przygotuj odpowiednie ubrania w zależności od warunków klimatycznych, a latem nie zapomnij użyć kremu do opalania i okularów przeciwsłonecznych. Nie pozwól, aby pogoda cię rozpraszała.
  4. Pytaj. Przewodnicy i sommelierzy chętnie wyjaśnią, udzielą wsparcia i odpowiedzą na wszystkie pytania. Nie ma złych pytań, tylko złe odpowiedzi.
  5. Wypróbuj różne style wina i daj się zaskoczyć i uwieść czymś nowym.
  6. Rób notatki w notatniku i rób zdjęcia. Tak więc po wizycie w domu można spokojnie przestudiować wszystkie informacje.

A może by tak pojechać i zobaczyć na własne oczy? https://pink-mode.com/luksusowe-wyjazdy-winiarskie-enoturystyka/

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: