Większość przypraw pokonała daleką, morską drogę na Stary Kontynent, aby wzbogacić dobrze nam dziś znane potrawy. Nie tylko nadają potrawom smak, ale przyprawy mają wiele prozdrowotnych właściwości np. cynamon obniża poziom cukru we krwi.

Zapraszam do poznania tej rodziny aromatów, które możemy znaleźć w winach.

Czy to pojedyncze smaki, czy też w mieszankach, takich jak słynne indyjskie curry, przyprawy nadają życiu i tożsamości różnym kuchniom świata.

Dania kuchni śródziemnomorskiej: oregano, rozmaryn, tymianek, liść laurowy, kolendra, bazylia, koper włoski

Kuchnia indyjska: kardamon, liść laurowy, pieprz cayenne, cynamon, kolendra, kminek, imbir, gałka muszkatołowa, kurkuma, szafran

Kuchnia arabska: oregano, bazylia, tymianek, kminek, kolendra, goździki, cynamon, kardamon,

Kuchnia tajska: bazylia, kminek, imbir, kurkuma, kardamon, limonka

Kuchnia francuska: majeranek, rozmaryn, tymianek, natka pietruszki, liść laurowy

Dania kuchni włoskiej: koper włoski, liść laurowy, bazylia, szałwia, oregano

Kuchnia meksykańska: kolendra, kminek, oregano, cynamon, ostra papryka

Przyprawy można stosować świeże lub suszone. W ten sposób uzyskujemy różne i złożone aromaty, jak w przypadku świeżej kolendry i suszonych nasion kolendry. Z pewnością niektóre z nich zaskoczą wasze podniebienia. Zachęcam do gotowania z różnymi przyprawami, poznawania ich a co najważniejsze wąchania i zapamiętywania ich zapachu.

Najpopularniejsze przyprawy w świecie wina to: czarny pieprz, różowy pieprz, biały pieprz, cynamon, goździk, gałka muszkatołowa, wanilia, anyż, tymianek, liście laurowe, bazylia, oregano, koperek, koper włoski, imbir, arcydzięgiel, majeranek, rozmaryn, lukrecja, kardamon i curry.

Najpopularniejsze przyprawy w świecie wina:

Czarny pieprz, różowy pieprz, biały pieprz, cynamon, goździk, gałka muszkatołowa, wanilia, anyż, tymianek, liście laurowe, bazylia, oregano, koperek, koper włoski, imbir, arcydzięgiel, majeranek, rozmaryn, lukrecja, kardamon i curry.

W winach różowych odnaleźć można:

biały pieprz, różowy pieprz, miętę, anyż, all spices mieszanka chińska, goździki,  kminek, lukrecja.

Jak już wspominałam w tekście o aromatach w winie, pochodzą one z odmiany oraz z czynników środowiskowych, takich jak gleba (nuty krwi, żelaza lub minerałów) i klimatu (na przykład morska bryza pozwala na pojawienie się świeżych aromatów, takich jak tymianek lub liście pomidorów). Ale pochodzą również z produkcji wina. Gdy wino jest przechowywane w drewnianych beczkach, rozwija się szersza paleta aromatów przyprawowych. Najbardziej charakterystyczne nuty dębu to: cynamon, goździk i curry, w przypadku win czerwonych oraz aromatów waniliowych, w przypadku win białych.

Chciałbym również przypomnieć wam, że niektóre regiony sprzyjają pojawieniu się niektórych bardzo charakterystycznych aromatów, jak ma to miejsce w przypadku pikantnych nut w raczej ciepłych klimatach, takich jak chilijskie Central Valley, które wspierają i wzmacniają aromatyczny profil wina.

Teraz zapraszam do gotowania. Możesz zabrać dowolną proteinę (kurczak, tofu, ryba…)  i podróżować z przyprawami do dowolnego zakątka świata.

 

Zobacz także https://pink-mode.com/rose-wine/zmysl-wechu-a-wino/

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: