Często otwieram butelkę wina do obiadu ale nie zamierzam jej kończyć. Co wówczas, zmuszać się do reszty wina czy wylać je? Nie, żadna z powyższych. Zapewniam Was, że raz otwarta butelka wina spokojnie może być zachowana w lodówce. Raz otwarta butelka wina jest do zatrzymania, wyjaśniam w jakich warunkach i jak długo. 

Jak przechowywać otwartą butelkę wina?

Co zrobić z raz otwartą butelką wina? Ile czasu przechowywać win po otwarciu butelki? To dylematy wszystkich miłośników wina. Poniżej mini przewodnik, w jaki sposób najlepiej zachować raz napoczęte wino.

Pamiętaj: Klasyczna butelka 750 ml starcza na sześć do dwunastu kieliszków wina.

Dlaczego otwarte wino traci swoje właściwości?

Wino jest żywą żywą „istotą”. Poddane jest prawom biologii, chemii i fizyki. Z czasem wino nieuchronnie przekształca się w ocet. Zjawisko to występuje, ponieważ bakterie kwasu octowego zużywają alkohol i metabolizują go do kwasu octowego i aldehydu octowego. Im więcej powietrza, tym więcej bakterii działa. To powoduje, że nasze wino nabiera silnego kwaśnego zapachu, a nawet pikantnego smaku, jak zgniłe jabłko lub aceton.

Czy jest szansa, aby tego uniknąć?

Może nie uniknąć, ale przynajmniej opóźnić. Przede wszystkim musimy przechowywać wini w specjalnych warunkach. Po pierwsze, musimy trzymać otwartą butelkę lodówce. W niskich temperaturach bakterie działają znacznie wolniej. Po drugie, butelka musi być szczelnie zamknięta, w oryginalnej postaci, za pomocą korka lub korka syntetycznego.

Korek czy zakrętka?

Jeśli zamkniesz butelkę oryginalnym korkiem, nie zapomnij wcisnąć go dobrze w szyjkę butelki. W ten sposób spowalniasz dostęp powietrza. Zazwyczaj wina zamknięte zakrętką (kolejny powód do zakochania się w różowych) są łatwiejsze do utrzymania przez kilka dni, ponieważ technologia ta redukuje prawie do zera wymianę powietrza. Możesz nawet zamknąć wino i przechowywać je w lodówce do dwóch tygodni. Dzięki temu możemy zachować całą świeżość i smak wina.

Przeczytaj więcej o korku i zakrętce 

Jak długo?

Każdy styl wina ma inny czas konsumpcji po otwarciu. Zwykle okres od trzech do pięciu dni jest okresem bezpiecznym, zawsze pamiętając o pozostawieniu butelki w niskich temperaturach.

Co jeśli przegapisz otwartą butelkę?

Rada Pink- Mode: Dziennikarz winiarski musi wypróbować czasem kilka lub kilkanaście win jednego dnia, i z oczywistych powodów nie jest możliwe dokończenie każdej butelki. Rozwiązaniem jest zorganizowanie spotkania ze znajomymi lub, jeśli mamy dużo pracy i nie możemy sobie na to pozwolić, butelki muszą iść prosto do lodówki. Niesamowite, jak wino prezentuje się następnego dnia! Otwiera się i często jest bardziej aromatyczne, intensywne i smaczniejsze.

W moim domu wino nigdy nie jest wylewane Jeśli nie smakuje nam lub już nie nadaje się do picia, jest używane do gotowania.

A co z alkoholem w gotowaniu?

Kiedy robimy gulasz, po kilku minutach gotowania alkohol wyparowuje. Im dłużej danie jest gotowane, tym mniej alkoholu pozostaje, ale to co zostaje to posmak owocu, a przede wszystkim bogata kwasowość.

Sprawdź jak gotować z winem 

 

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: