Ostatnio miałam przyjemność degustować dwa topowe wina od winnicy Caves D´Esclans Whispering Angel i Rock Angel. Są to jedne z najbardziej rozpoznawanych, pożądanych i kojarzących się z luksusowym stylem życia, wina różowe. Zatem co czyni te wina tak unikalnymi?

Prowansja pod prąd!

Winnica Caves D´Esclans znajduje się w Prowansji. La Motte to miasteczko na wybrzeżu regionu i to właśnie w tej okolicy znajdują się chateau i uprawy na wina rosé od tego producenta.

Prowansja jest jednym z ważniejszych regionów produkujących wina różowe we Francji. W kulturze popularnej jest niemal synonimem wina różowego i stylu życia, który się z nim wiąże. To co charakterystyczne dla prowansalskich rosé to jasne odcienie win i mocno wytrawny, subtelny smak w kieliszku.
Prowansalskie rosé zawdzięczają to dwóm czynnikom, blady i prawie transparentn różowy odcień win pochodzi z odmiany Cinsault (szczep ten daje wina czerwone lekkiego ciała, ma mało tanin, cienkie skórki, w związku z tym krótka maceracja pozwala na otrzymanie takich cielistych rosé). Zaś obecność gór na północy regionu to chłodne bryzy opadające ku wybrzeżu i mocno orzeźwiające uprawy winorośli, a co za tym idzie prawie cytrusowa świeżość win i ich lekkość.

Caves D´Esclans w 2006 decyduje się na odmianę Grenache!

Przeczytaj także o Prowansji 

Krzewy z duszą!

Sztandarową odmianą w Caves D´Esclans jest Grenache, w Hiszpanii zwana Garnachą. Ta typowo śródziemnomorska odmiana o wiele bardziej kojarzona jest z winami czerwonymi
Cechy tej odmiany w przypadku win czerwonych to:
Dobra budowa wina
Łagodna kwasowość
Mocno owocowy charakter
Jej charakterystyczne aromaty to: truskawka, jeżyna, malina, ciemna wiśnia, aromaty ziemiste, zioła prowansalskie

Caves D´Esclans powstała w 2006 i swoją przygodę zaczęła od nabycia starych upraw Grenache z krzewami ponad 80 letnimi.

Dlaczego to jest tak ważne?
Gdy mówimy o wieku krzewów, to w przypadku Grenache im starszy krzew tym subtelniejszy owoc. Wina z takich krzewów są mniej taniczne, za to eksponują piękno swych aromatów. W przypadku młodych, kilkuletnich krzewów jest to odwrotnie proporcjonalne.

Wyzwanie Grenache?
O ile wspomniany szczep Cinsault daje bardzo delikatne wino, więc jego maceracja pozwoli na wino o ładnym bukiecie a do tego lekkim kolorze. Grenache jest taniczna,
bardzo trudno jest otrzymać tak delikatny róż z tak esencjonalnej odmiany. W jej przypadku bardzo krótka maceracja wiąże się też ze słabszym bukietem wina.
Genialny enolog legenda Patrick Léon poradził sobie z tym wyzwaniem pracując w bardzo specyficzny sposób tak z owocem, sokiem jak i winem, o czym za chwilę.

Wyjątkowy na skalę światową proces produkcji wina różowego!

Wino zaczyna się w winnicy! Team: enolog Bertrand Léon oraz cellar master Jean Claude Neu pracują wespół z naturą, aby mieć jak najlepsze owoce w danym sezonie.

W Caves D´Esclans obserwuję się każdy etap dojrzewania winogron. Winnica podzielona jest ta mini parcele, bowiem czasem różnice w budowie geologicznej i mikroklimatyczne różnice determinują np. moment zbioru.

Winogrona zbiera się ręcznie od wschodu słońca maksymalnie do południa, aby zapewnić im niską temperaturę. Dzięki temu owoc zachowuje swój aromat i nie utlenia się.

Zebrane owoce są sortowane ręcznie a następnie mechanicznie przez specjalny stół sortujący, gdzie bardzo precyzyjnie selekcjonuje się każdą jagodę pod względem jej kształtu, wielkości, koloru i jakości.

Kolejny krok to przejście winogron przez specjalny system wymiany ciepła, który obniża ich temperaturę z tak wysokiej, jak 29 stopni C do 7-8 stopni C. Po tym zabiegu winogrona się wyciska.

Wina fermentowane są w stalowych kadziach, także z systemem kontroli temperatury.

Ten rygorystyczny system kontroli temperatury został wdrożony przez Patricka Léona w celu utrzymania winogron w optymalnym stanie co się przekłada na wyjątkowość wina.

Kluczowe aspekty win rosé od Caves D´Esclans:

1.Stare krzewy Grenache
2. Gleby z wapienne
3. Klimat śródziemnomorski ze świeżymi górskimi bryzami
4. Koncept cru czyli mikro parcele w winnicy
5. Krótka maceracja
6. Unikatowy na skalę światową kontrolowany proces i temperatura podczas maceracji i fermentacji winogron

Wizja człowieka i potęga marki!

Zakładając winnicę, jej autor, właściciel i master mind za jednym z najpopularniejszych rosé z górnej półki, Sasha Lichine dokonał prawdziwej rewolucji w rosé. Do tej pory wina z Prowansji pite prawie jak kompot, o niskiej zawartości alkoholu, często podawane z kostką lodu, w niskiej cenie, bez specjalnego różnienia się z winnicy na winnicę, to była ta część historii która z jednej strony inspiruje, ale z drugiej motywuje do zrobienie czegoś innego, od nowa, po swojemu.

Kim jest Sasha Lichine?
Dziś to jeden z najbardziej wpływowych ludzi w branży winiarskiej na świecie. Jego ojciec to słynny Alexis Lichine, emigrant rosyjski, który w XX wieku był najsłynniejszym krytykiem wina, autorem książek, producentem wina i négociant.
Sasha poznał każdy z możliwych etapów produkcji wina, od pracy przy zbiorach, po bodegę, marketing, sprzedaż wina i pracę jako sommelier.
Jego marzeniem było wino rosé z Prowansji, eleganckie, wykwintne, do jedzenia, na liście win w najlepszych restauracjach. Urodzony w Bordeaux, wychowany we Francji, wykształcony w Stanach Zjednoczonych, przekuł swoje doświadczenie i wiedze ze Starego i Nowego Świata na ogromny sukces.

Caves D´Esclans to jakość, nowoczesne rozwiązania enologiczne, rozpoznawalna marka, dbałość o szczegóły.

Marka skierowana jest do ludzi cieszących się życiem, ceniących sobie luksusową jakość, ale bawiących się formułą, eksperymentujących ze smakami, połączeniami wina i jedzenia. To definicja

#MODERN LUXURY według pokolenia #MILLENNIALS #MILLENNIALPINK

Whispering Angel to nr 1 francuskich rosé w Stanach Zjednoczonych. Wino podbija luksusowe rynki na całym świecie!

Sprawdź noty degustacyjne:

WHISPERING ANGEL 2019

ROCK ANGEL 2019

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: