Cy wiecie, że istnieją kieliszki w kształtach dopasowane do praktycznie każdego stylu wina? Chcę Wam wyjaśnić, dlaczego kieliszek jest tak ważnym elementem degustacji wina a także podpowiedzieć jak wybrać idealne kieliszki i jak o nie dbać.

Nadrzędnym powodem opracowania idealnego kształtu kieliszka, jest dążenie do ukazania w pełni potencjału wina. I nie ma w tym żadnej magii ani przesadnego snobizmu a prawa fizyki. Jeśli ma się wydobyć z wina cały jego potencjał to należy podarzyć za wskazówkami, które to ułatwiają. Kieliszek jest tego częścią.
Każdy kieliszek do wina jest zbudowany z różnych elementów, które pełnią określoną funkcję: im cieńsza krawędź, tym mniej przeszkadza w delektowaniu się winem. Dobry kieliszek będzie miał łagodną krawędź, która pozwoli winu płynąć naturalnie. Czarka ma różne objętości i kształty, każdy z nich dopasowany do stylu wina; nóżka służy do trzymania kieliszka (trzymanie kieliszka za czarkę jest błędem, bowiem dłońmi ogrzewamy wino a nie po to je przecież wcześniej schłodziliśmy), jak również pozwala na dotlenienie wina przez zawirowanie; a stopka pozwala kieliszkowi na utrzymanie pozycji pionowej i postawienie go na stole.

Kieliszek do wina musującego
Kieliszek wina musującego ma zwykle formę fletu. Jest długi i wąski, aby zachować bąbelki i uchwycić smak wina. Zwróćcie uwagę na aromaty wina musującego w takim kieliszku. Kieliszki do wina musującego są dostępne w czterech różnych formach: półflet, flet wąski, wysoki flet i zaokrąglony kieliszek do rocznikowych szampanów. Niektórzy eksperci twierdzą, że nie jest konieczne używanie długiego kieliszka do wina musującego, a wystarczy zwykły kieliszki do białego wina. Pozwala to poczuć więcej aromatów, chociaż te długie kieliszki są specjalnie zaprojektowane, aby uwydatnić bąbelki w winie i cieszyć się nim w pełni. Zostawmy tę dyskusję profesjonalnym degustatorom.
Kieliszek do wina białego
Klasyczny kieliszek do białego wina ma czarkę w kształcie litery U i jest prostszy niż kieliszek do czerwonego wina. Taka forma pozwala na utrzymanie chłodnej temperatury wina, która jak pamiętamy, jest bardzo ważna, aby docenić walory wina.
Oczywiście na rynku znajdziecie wiele rodzajów kieliszków do białych win, w zależności od odmiany, regionu i stylu wina. Na przykład kieliszek do bardziej dojrzałego białego wina jak Chardonnay będzie szerszy i okrąglejszy, zaś do Sauvignon Blanc wyższy i prostszy w swej formie, aby dozować wino z tyłu i po bokach języka, aby zasmakować jego najśmielszych smaków.
Kieliszek do wina czerwonego
Niektóre regiony winiarskie, z ich flagowymi stylami win lub szczepami, rozwinęły formy kieliszków bardzo dla siebie charakterystyczne. Najbardziej znamiennymi przykładami są francuskie regiony Bordeaux i Burgundii, które stworzyły własne kieliszki do degustacji swoich win. Kieliszek Bordeaux jest wyższy, ale czarka nie jest tak duża. Przeznaczony jest do win pełnych, takich jak Cabernet Sauvignon i Merlot. Wysokość tego kieliszka pozwala, aby wino trafiało bezpośrednio do ust, aby zmaksymalizować ich smak i aromaty, a zminimalizować odbiór tanin.
Zaś kieliszek do wina burgundzkiego jest przeznaczony do win o lżejszym ciele, takiego jak np. klasyczne i eleganckie Pinot Noir. Nie jest tak wysoki jak Bordeaux, ale jego czarka jest znacznie większa, dzięki czemu wino aż po czubek języka rozłoży i pokaże swoje delikatnych smaków.
Ale ogólnie rzecz biorąc, kieliszek czerwonego wina jest większy niż biały. Pozwala to zanurzyć nos w czarce w celu wykrycia zapachów. Bardziej złożone aromaty i smaki win czerwonych wymagają kieliszka o większej powierzchni, aby wino miało kontakt z większą ilością powietrza.
Kieliszek do wina słodkiego
Kieliszek słodkiego wina musi być mniejszy, aby kierować wino do tylnej części ust. Ma mocno zwężającą się krawędź. Konstrukcja ta ułatwia zawirowywanie wina, ale pomaga także utrzymać równowagę proporcji wina i powietrza w kieliszku. Kieliszek podkreśla również kwasowość wina, zapobiegając przytłaczaniu słodyczy. Wina słodkie mają zwykle wyższą zawartość alkoholu, więc mała czarka jest idealna, aby cieszyć się mniejszą porcją.
Kieliszek do wina różowego

Tak, moi drodzy, istnieje także typ kieliszka do wina różowego. Ma on kształt zbliżony do rombu, ma szerszą powierzchnię w środku kieliszka, umożliwiając szybsze wyparowanie alkoholu, co intensyfikuje owocowe i kwiatowe aromaty oraz jedwabistość wina, gdy dostaje się do ust.
Możecie używać kieliszków do białego wina. Węższe czarki są zwykle lepsze, a długa nóżka pomoże utrzymać niską temperaturę wina.

Jeden kształt kieliszka do każdego stylu wina?
Teoretycznie można użyć jednego kształtu kieliszka do wszystkich rodzajów wina, ale pod jednym warunkiem: czarka powinna być wystarczająco duża, aby zawirować wino, otwierając je poprzez napowietrzenie i pozwalając na uwolnienie aromatów.
Dla domowego degustatora, który chce cieszyć się winem we wszystkich jego aspektach, trzy podstawowe rodzaje kieliszków są w stanie zapewnić poprawny serwis i odbiór win. Jeden do win musujących oraz dwa o kształcie tulipana, średniej wielkości do win białych i duży do win czerwonych. Dla tych, którzy chcą rozszerzyć radość, uznanie i zrozumienie wina, można zainwestować w bardziej specyficzne rodzaje kieliszków.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: