Ciąg dalszy o kieliszkach do wina. Po tym jak omówiliśmy ich rodaje, zastanówmy się czy i dlaczego warto inwestować w kieliszki kryształowe i jak o nie dbać. 

Szkło czy kryształ?

Porównując ceny kryształowych i zwykłych kieliszków, pewnie się zastanawiacie: czy warto inwestować w te bardzo cienkie kieliszki z kryształu? Ok, zatem przyjrzyjmy się obu rodzajom szkła. 

Szkło: Ludzkość jest zaznajomiona ze szkłem od tysięcy lat. Niektóre z najwcześniej odkrytych szczątków pochodzą z Mezopotamii i pochodzą sprzed 1500 lat pne. Obecnie istnieją różne rodzaje szkła i zazwyczaj są one bardzo tanie. Jego największą zaletą jest to, że jeśli kieliszek się stłucze, możemy szybko wymienić je na nowy.
Szkło ma gładką strukturę. Ta cecha zapobiega wchłanianiu chemicznych aromatów detergentu. Szklane kieliszki można myć w zmywarce. Nie pękną. Choć ja tego unikam.
Jednak szklane kieliszki wydają się być bardziej rustykalne, z reguły mają gruby brzeg, który nie jest idealny do dobrego wina.

Kryształ: Termin „kryształ” jest nieco mylący. Należy go uściślić i nazwać raczej szkłem ołowiowym lub mineralnym. Główna różnica między tym szkłem a zwykłym, jest następująca: szkło kryształowe zawiera minerały (ołów, magnez, cynk). Minerały wzmacniają materiał. Takie kieliszki mają bardzo cienkie krawędzie. Ze względu na technologię stosowaną przy jego produkcji, ceny szkła kryształowego są wyższe.

Musisz traktować ich z wielką troską i uwagą. Zwykle szkło musi być wypalane w wysokich temperaturach z krótkim czasem na wydmuchanie. Obecność ołowiu obniża temperaturę i wydłuża czas pracy, umożliwiając lepsze wykończenie. Podczas gdy obecność ołowiu pomaga wyrzeźbić pożądany kształt, sprawia, że ​​kryształ jest bardziej kruchy i podatny na zarysowania.

Kieliszek kryształowy jest cieńszy i bardziej przezroczysty. Miłośnicy wina wolą szkło kryształowe od zwykłego szkła, ponieważ pozwala na łatwiejszą ocenę koloru i lepkości wina. Im większa zawartość ołowiu w szkle, tym większa przejrzystość (od 36 do 70% w przypadku szkła drobnego). Kolejną kluczową różnicą jest dźwięk, który pojawia się, gdy lekko uderzymy. Och, kryształ i jego romantyczny dźwięk.

Co wybrać?

Fizyczne różnice między tymi dwoma typami kieliszków do wina są oczywiste, ale jak działają w naszym codziennym życiu. Pewnie zastanawia Was obecności ołowiu w szkle. Czy istnieje potencjalne zagrożenie dla zdrowia? Nie, nie musimy się obiawiać wina pitego z kryształowych kieliszków. Choć obecnie kilku producentów kieliszków zamiast ołowiu stosuje tlenek cynku, tlenek baru lub tlenek potasu. Ma prawie takie same właściwości jak kryształ ołowiowy.

 

Zastanawiasz się nad kryształem czy szkłem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę pewne aspekty osobiste:

1. Nie chcesz wydawać dużo pieniędzy. Nie ma innego wyboru : kup zwykłe szklane kieliszki.

2. Czy masz w domu małe dzieci lub zwierzęta? Szkło jest wygodniejsze w obliczu wypadków, takich jak delikatne ruchy naszego ukochanego psa.

3. Nie lubisz myć kieliszków ręcznie, ale w zmywarce. Używaj zwykłych szklanych, ponieważ kryształowe tak lub tak muszą być myte ręcznie, ponieważ są bardziej porowate.

4. Jeśli lubisz produkty z półki premium czy też luxury, prawdopodobnie wolisz pić wino w kryształowych kieliszkach. Radość z wina jest ważniejsza niż względy ekonomiczne.

5. Lubisz smakować każdy gatunek i styl wina w specjalnie dla nich zaprojektowanym kieliszku. Szklane kieliszki są mocno ujednolicone. Zaś kryształowe kieliszki są często tak projektowane, aby optymalnie wyrazić różne wina.

6. Chcesz dobrze zrozumieć wino, zwłaszcza dobre wino. Dla większości ludzi nie ma dużej różnicy w smaku między winami podawanymi w kryształowych i szklanych kieliszkach. Ale w przypadku niektórych rodzajów wina, łyk z kryształowego kieliszka może nadać w ustach inne wrażenia. Dobry kryształ będzie miał gładką krawędź lub „nacięcie”, które pozwala winu płynąć naturalnie.

Prawdopodobnie najlepszą opcją byłoby posiadanie obu rodzajów kieliszków. Ja na co dzień używam zwykłych szklanych kieliszków a kryształowe kieliszki odkurzam do degustacji i specjalnych posiłków, gdy mam gości, którzy znają się na winie lub chcą się czegoś nauczyć.
Kieliszki powinny być rozpieszczane, traktowane delikatnie, tak samo jak nasze wspaniałe wina i goście.

Czyszczenie kieliszków?

Pamiętajcie, że przed podaniem kieliszek musi być czysty i suchy. Wino smakuje lepiej nie tylko w odpowiednim kieliszku, ale także w kieliszku bez dziwnego aromatu tkz. mokrej ścierki. Szkło ma to do siebie, że przyjmuje zapachy. Dlatego, niespłukany detergent, wycieranie mokrą szmatką z mało nobliwym stęchłych powiewem, odbije się w winie. Kieliszki myję ciepłą wodą, gdy są mocno zabrudzone drobno zmieloną solą lub sodą oczyszczoną, także odrobina occtu ładnie czyści szkło,  suszę odwrócone na papierowym ręczniku, schną ile chcą, tak aby uniknąć smug.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kieliszków?

Elementy, które należy wziąć pod uwagę to: kształt, rozmiar i jakość szkła (pamiętaj, że szkło musi być przezroczyste i gładkie!!!). Kolorowe kieliszki i niektóre z rzeźbieniami są bardzo dekoracyjne, ale są bezużyteczne, jeśli chodzi o degustację wina.

Zakrywają prawdziwy kolor wina, dlatego zawsze zaleca się posiadanie przezroczystego kieliszka. Zatem kieliszki tylko transparentne i z jak najcieńszego szkła. Widzi się przez nie prawdziwe oblicze wina z jego pięknem i wadami, z jego biografią i historią opisaną odcieniem i refleksami.

Nowoczesny design czasem ucina kieliszkowi nóżkę proponując w geometrycznym ujęciu sama czarkę. To absurd. Bo po to mam wino schładzać, aby potem ogrzewać je dłońmi? Wino ma być schłodzone a kieliszek trzymany za nóżkę, wino nalane do jednej trzeciej objętości aby można było zamieszać kieliszkiem, napowietrzyć wino i wydobyć aromaty, bez oblania siebie i innych wokół.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: