Zapraszam w degustacyjną podróż do Kalifornii. Naszym przewodnikiem będzie odmiana Pinot Noir.

Pinot Noir jest prawdopodobnie najbardziej charyzmatyczną ze wszystkich odmian winorośli na świecie i bez wątpienia najtrudniejszą. Często pieszczotliwe określany jako prima balerina, wymaga bowiem wiele uwagi tak w winnicy jak i winiarni. To odmiana o cienkiej skórce, podatna na wszelkie wahania temperatury, szkodniki czy choroby. Kiedy jednak zapewni się jej idealne warunki, daje wysublimowane wina.

Cechy charakterystyczne Pinot Noir:

Naturalnie delikatny kolor. Piękna kwasowość. Potencjał starzenia.

Aromaty:

W zależności od wieku wina i pochodzenia, Pinot Noir rozwija aromaty: wiśni, malin, żurawiny, dojrzałych pomidorów, płatków róż, fiołków, nut ziemistych jak młode buraczki prosto z ogródka, z wiekiem zaś grzyby, mokra ziemia, dziczyzna, wędzone mięso, cygaro, cedr, skóra, trufle, czarne oliwki.

Gdzie znajdę?

Pinot Noir produkuje się niemal w całym winiarskim świecie. Piękno tego fenomenu polega na tym, że w każdym zakątku świata, a czasem nawet w obrębie jednego regionu, w zależności od apelacji, znajdziemy zupełnie inny styl tego wina.
W Europie, to francuska Burgundia jest duchową ojczyzną wspaniałych Pinot Noir, często określanych jako wina o jedwabistej konsystencji, ziołowe, leśne.

Nowy Świat to między innymi USA i Kalifornia.

Kalifornijskie Pinot Noir zaliczane są do elity tej odmiany. Choć czasem słyszymy na ich temat stereotypy jakoby były zbyt owocowe, zbyt dojrzałe, zbyt słodkie, zbyt bogate, zbyt alkoholowe, to zapewniam, że jest wiele niezwykle fascynujących win z tej odmiany w regionie.
Kalifornijskiego Pinot Noir, nie da się skategoryzować w jedno pudełko z nalepką „Kalifornia”. Wystarczy spojrzeć na mapę, od Mendocino, Sonoma, aż po Santa Barbara, z ekspozycją na kaprysy oceanu aż do położonych w głębi lądu podnóży Sierra.

Przy tak wielu apelacjach, producentach, typach klimatu i gleb, jakie oferuje Kalifornia, nie ma tak naprawdę jednego stylu Pinot Noir z regionu. Dziś producenci poszukują mikro terroir z  lokalnymi klimatami i glebami. Czasem wina z poszczególnych parceli z różnych części pojedynczych winnic, dają zupełnie inne w stylu wina.

Różnice w wysokościach, budowa geologiczna, ekspozycja na słońce, odległość i wpływ oceanu, obecność lub ich brak porannych mgieł, wieczorny chłód, a także różnorodne pomysły winemakerów na winifikację tworzą oszałamiającą mozaikę Pinot Noir w całej Kalifornii.

Przyjrzyjmy się mapie:

 

 

Pinot Noir- główne AVA (Amerykańskich Obszarów Winiarskich)

Sonoma Coast

Większość Pinot Noir z Kalifornii pochodzi z hrabstwa Sonoma: około 30%. W Sonoma znajdują się popularne regiony uprawy Pinot Noir na czele z Russian River Valley.
Chłodząca winogrona nocą mgła i brak palącego słońca to wymarzone wprost warunki dla Pinot Noir. Sonoma to dobrze znane Pinot Noir o aromatach ciemnych wiśni, wiśni w syropie, konfitury malinowej. Smak win z hrabstwa Sonoma zależy od tego, gdzie dokładnie szczep jest uprawiany.

Russian River Valley
W okolicach Russian River Valley w profilu Pinot Noir do koktajlu wiśni, truskawek i malin dochodzą aromaty kwiatowe i mineralne.
Russian River Valley jest jednym z najbardziej popularnych AVA w hrabstwie Sonoma. Klimat kształtują regularne nadejścia chłodnej mgły znad Pacyfiku, która, wieczorami obniża temperaturę o 20°C w stosunku do maksymalnej temperatury w ciągu dnia i wycofuje się do oceanu następnego ranka. Ta oscylacja temperatur pozwala winogronom rozwinąć pełną dojrzałość smakową i dojrzewać im w wolniejszym tempie.

Marimar Estate La Masia Don Miguel Vineyard Russian River Valley 2017

La Masía w języku katalońskim oznacza dom wiejski. Rodzina Torres uprawia winogrona w Katalonii od XVII wieku, a filozofią winnicy zawsze była produkcja wina jako przedłużenie uprawy winnego krzewu w winnicy, poszanowanie natury i tradycji danego kawałka ziemi.

Wino pochodzi z winnicy Don Miguel: nazwanej tak na cześć zmarłego patriarchy rodziny Torres. Posiadłość znajduje się w Green Valley — najchłodniejszej, najbardziej zamglonej części Russian River Valley, zaledwie kilkanaście kilometrów od Pacyfiku. Krzewy sadzone są w europejskim stylu o wysokiej gęstości ponad 2000 winorośli / akr, plony są niskie i pracochłonne; ale winorośl przez to żyje dłużej, a winogrona zyskują lepszą równowagę i większą koncentrację, a także więcej elegancji i finezji.

Moja opinia: Wino jest pulsujące. Porusza zmysły. Świetna kwasowość! Pięknie zbalansowane, długie, soczyste. O delikatnym kolorze, w nosie wiśnie, zioła, szałwia, tymianek, majeranek, do tego fiołki. Taniny subtelne.

Winnica Marimar Estate 

Importer PWW / CEDC

Carneros
Region Carneros nieopodal zatoki San Pablo, to obszar AVA o wyjątkowym położeniu: 40% terenu leży w Dolinie Napa, a 60% w sąsiedzkim hrabstwie Sonoma. Chłodny klimat w połączeniu z glebami bogatymi w wapń sprawia, że ta apelacja słynie z eleganckich Pinot Noir. Tutejsze Pinot Noir wyróżniają się aromatami czerwonych owoców jagodowych i ziół. To styl wina nieco bardziej wyrazistego, ziemistego, a zarazem lżejszego i mniej złożonego niż wina z innych regionów Kalifornii.

Monterey
Dzięki bliskości oceanu, w tym „Błękitnego Wielkiego Kanionu”, region cieszy się umiarkowanym, chłodnym klimatem, wzniesionymi zboczami, które wychwytują poranne słońce, oraz długim sezonem wegetacyjnym, który jest idealny dla Pinot Noir. Jednym z najbardziej znanych obszarów uprawy winorośli Pinot Noir jest Santa Lucia Highlands.
Klasyczny Pinot Noir z Monterey charakteryzuje bukiet czerwonych owoców: truskawek, malin, czarnych wiśni z pikantnym, aksamitnym finiszem.

Wente Vineyards Arroyo Seco Monterey Riva Ranch Vineyards 2019

Riva Ranch Single Vineyard Pinot Noir pochodzi wyłącznie z winnicy w Arroyo Seco, Monterey. Arroyo Seco to idealny region do uprawy tej burgundzkiej odmiany ze względu na długi, chłodny sezon wegetacyjny, który pozwala winogronom w pełni dojrzeć i rozwinąć głęboki owocowy smak. Występujące tu gleby żwirowo-gliniaste, bogate w złoża łupków i wapienia, nadają winu pożądane właściwości ziemiste i mineralne.
Moja opinia: Wino o rubinowym, zdecydowanym kolorze. W nosie konfitura wiśniowa, tytoń, dojrzałe jeżyny. W ustach subtelne, długie, jedwabiste, mineralne. Eleganckie. Widziałabym je w towarzystwie delikatnego gulaszu wołowego lub jagnięcego, a także jako kompana deski serów.

Winnica: Wente Vineyards 
Importer Endorwina

Talbott Vineyards Talbott Kali Hart 2018

Wino pochodzi z winnicy położnej u stóp Santa Lucia Highlands.

Moja opinia: To Pinot Noir mocno osadzone w stylu „Nowego Światu”– dojrzałe, sporo ciemnych soczystych śliwek, przyprawy, goździki, cynamon, wanilia, tytoń, cedr. W ustach soczyste i konfiturowe. Do sprawdzenia z tartą z pieczonymi buraczkami, tymiankiem, orzechami włoskimi i serem feta.

Winnica: Talbott Vineyards 

Importer: Gallo/ CEDC

Calera Ryan Vineyard Mt. Harlan 2016

Winnica Mt. Harlan należąca do Calera Vineyards znajduje się w górach Gavilan. Miejsce to zostało wybrane ze względu na wapienne gleby i idealny klimat dla Pinot Noir. Na średniej wysokości około 1000 metrów jest jednym z najwyższych winnic w Kalifornii o świeżym klimacie. W 2008 roku winnice Mt. Harlan otrzymały certyfikat ekologiczny od California Certified Organic Farmers (CCOF) w zakresie praktyk rolnictwa ekologicznego.
Moja opinia: To piękne, soczyste wino o idealnym balansie, prezentuje się czystością nut owocowych: wiśni, malin, porzeczek. Dotyk beczki jest delikatny, wyczuwalny raczej jako mokka, trochę ziaren kawy i trochę kakao.

Winnica: Calera
Importer: Tłuste Wina

San Luis Obispo
Monterey wraz z regionem San Luis Obispo przynależą do Central Coast. W tym hrabstwie na zachód od pasma gór znajdują się doliny Edna i Arroyo Grande. Oznacza to chłodniejsze dni i dużo mgły – idealne dla odmiany Pinot Noir. Wina stąd są bardziej treściwe, zbudowane, o aromatach ciemnych owoców i nut ziemistych.
Ze względu na orientację wschód-zachód, i bliskość wybrzeża Pacyfiku, Edna Valley jest jedną z ciekawszych apelacji w Kalifornii. Długi, umiarkowany sezon wegetacyjny daje winogronom dużo czasu na dojrzewanie na krzewie — zazwyczaj kilka tygodni dłużej niż w cieplejszych regionach uprawy. Ten wydłużony czas pozwala winogronom rozwinąć głęboki, bogaty smak i doskonałą intensywność owoców.

Chamisal Vineyards  San Luis Obispo County 2020

Winnica Chamisal Vineyards to wielowiekowa spuściznę jeśli chodzi o produkcję Pinot Noir w hrabstwie San Luis Obispo. Chłodny klimat i gleby sprawiają, że jest to jedno z najlepszych miejsce do uprawy Pinot Noir. Producent zwraca mocno uwagę na niuanse w winnicy takie jaki różnice w glebie czy mikroklimaty, nawiązując przy tym do burgundzkiej tradycji „cur”. Chamisal Vineyards przygląda się zatem kombinacji rodzaju gleby i selekcji klonów etc.
Moja opinia: Wino o aromatach czerwonych i czarnych wiśni, herbaty earl grey, prochu, ziemi, szafranu i ziół. Soczyste, dobrze zbudowane. Podoba mi się balans tego wina. Doskonałe do pieczonej kaczki, duszonej wołowiny a także selekcji wędlin i zimnych mięs.
Winnica: Chamisal Vineyards

Importer: Mielżyński

 

Edna Valley Vineyards 2019

W regionie, w którym obecnie znajduje się Edna Valley Vineyard, pierwsze winogrona posadzono w czasach misji kalifornijskich. Edna Valley Vineyard cieszy się wyjątkowymi warunkami do uprawy Pinot Noir na wybrzeżu Kalifornii. Zaledwie kilkanaście kilometrów od Oceanu Spokojnego, ciągłe orzeźwiające bryzy i ciepłe słońce tworzą najdłuższy sezon wegetacyjny w Kalifornii.
Moja opinia: Wino ma sporo dojrzałych wiśni, rozmarynu, tytoniu, a także czarnych oliwek, lukrecji. Średniej budowy, łagodne, dobrze ułożone. Sprawdzi się z kotletem jagnięcym i pieczonymi ziemniakami z ziołami.

Winnic: Edna Valley Vineyard
Importer Gallo/ CEDC

Santa Barbara
Santa Barbara w południowej Kalifornii także słynie z Pinot Noir. Miasto i jego okolice przywodzą na myśl palmy, plaże i styl życia w Los Angeles, a mimo to znajdziemy tu także winnice. To region o chłodnym klimacie. Jest to ponownie zasługą wpływu Oceanu Spokojnego. Santa Maria Valley, w obrębie Santa Barbara, stanowi wręcz enklawę Pinot Noir. Szeroka równina zalewowa rzeki otwiera winnice na morskie mgły, umożliwiając dojrzewanie winogron pod osłoną chłodnego powietrza. Wina są równie delikatne i dobrze zbudowane, z aromatem i podniebieniem, nieco bardziej owocowe. Nie zapominajmy, że to także region rozsławiony przez film „Bezdroża”. Pinot Noir z tej AVA to aromaty ciemnych owoców jagodowych a także jeżyn i malin, z pikantnym posmakiem.
W Santa Barbara Country znajduje się apelacja St. Rita Hills. To niewielki obszar, większość winnic znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Oceanu Spokojnego, co czyni go jednym z najciekawszych regionów winiarskich na świecie, jeśli chodzi o Pinot Noir.

Apelacje w głębi regionu, Hrabstwo San Joaquin

Ironstone Vineyards Lodi 2019

Wino pochodzi z apelacji Lodi, u podnóża pasma  Sierra w Północnej Kalifornii. Winnica Ironstone Vineyards kładzie nacisk na zrównoważoną uprawę winorośli, oszczędza wodę, dba o zdrową glebę i utrzymuje otaczające siedliska dzikich zwierząt.

Moja opinia: Wino jest w stylu medium dry. W nosie bukiet truskawek, konfitury z czerwonych owoców, w objęciach cynamonu, curry, tytoniu. To dobrze zbudowane, muskularne wino. Sprawdzi się z dzikim ptactwem, kaczką, gęsiną, a także z klasykiem czyli wołowiną po burgundzku.

Winnica: Ironstone Vineyards 

Importer: Wine Avenue 

Gnarly Head 2020

Początki tej winnicy to odmiana Zinfandel, jej stare krzewy w winnicy Gnarly sięgają początku XX wieku, kiedy to włoscy imigranci osiedlili się po zachodniej stronie Lodi.
Winogrona do Pinot Noir pochodzą z Monterey, Lodi i North Coast. Owoce z każdego obszaru wnoszą inną warstwę do kupażu.

Moja opinia: Wino pełne dzikich jagód i ciemnych wiśni, w tle nuty orzechowe, jak prażone migdały, orzechy laskowe oraz włoskie, także mokra ziemia, tymianek, cygaro. W ustach soczyste, dość dobrze zbudowane, krągłe. Sprawdziłabym z pastą z ragu z wołowiny i mnóstwem dojrzałych pomidorów oraz ziół.

Winnica: Gnarly Head 

Importer: Centrum Wina/ Ambra

Dziękuję California Wines za pomoc w koordynacji win do degustacji.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: