Korek czy zakrętka? Oto jest pytanie. Ten pierwszy est klasyczny, ponadczasowy, niezawodny i nierozerwalnie związany ze szlachetnym winem zamkniętym w butelce. Jest jego nieodzownym strażnikiem. Wszystko to prawda, ale nowe technologie w temacie zamknięcia wina, nie oznaczają trunku gorszych lotów. Wręcz przeciwnie, śmiało mogą konkurować z korkiem naturalnym. Tyczy się to zwłaszcza win różowych.

Aluminiowa zakrętka

     Zakrętka zazwyczaj składa się z części aluminiowej, czyli tej właściwej zakręcającej się na szyjce butelki, oraz wkładki wyściełającej wewnętrzną jej stronę, i zapewniającą trwałą izolację wina.

    Tak naprawdę ta metalowa kapsuła nie jest zakręcana a wciskana. Następnie dociska się ją do wyżłobień na butelce za pomocą specjalnej aparatury. Te wytłoczone rowki, służą potem do odkręcenia i ewentualnego ponownego zakręcenia zakrętki.

      Niektórzy specjaliści twierdzą, że wino pod aluminiową zakrętką ewoluuje wolniej i ma intensywniejsze i „czystsze” aromaty oraz zdecydowanie świeższy charakter, a co najważniejsze utrzymuje długo walory wina, co jest bardzo ważne w odniesieniu do win różowych.

 

 

Zakrętka jest cool

     Przez lata zakrętka wykorzystywana była przy winach z tkz. entry level czyli niższego segmentu, dziś winnice zamykają w ten sposób wina od tych podstawowych przez droższe, bardziej wyszukane a w niektórych krajach jak Australia czy Nowa Zelandia także wina z najwyższej półki.

    Ja często mam w domu wina zamykane tą metodą, i jestem zwolenniczką tego sposobu. Jest wiele zalet, które przesądzają za tym, aby ich używać.

Zalety zakrętki:

  • daje stałą jakość win, powtarzalną w każdej butelce.
  • doskonale zapobiega ryzyku utlenienia wina
  • wiele badań i doświadczeń pokazuje, że zakrętka może chronić wina lepiej od korka, ale pod warunkiem, że posiada ona odpowiednią konstrukcję wewnętrznej warstwy
  • wino po jego otwarciu można przechowywać w lodówce przez nawet dwa tygodnie i zachowuje one swoją świeżość i aromaty
  • zakrętki są tańsze od korka naturalnego
  • zakrętka podlega recyclingowi, i nie zmienia to jej jakości, wręcz przeciwnie, taki proces zużywa mniej energii niż w przypadku wyprodukowania nowego zamknięcia
  • dzięki swojej szczelności likwiduje ryzyko wina uszkodzonego tak zwanego korkowego
  • to co wielu producentów ceni sobie szczególnie, to że wino pod zakrętką nie ulega „modyfikacjom” smakowym i aromatycznym, czyli producent ma pewność niezmiennej jakości oferowanego konsumentowi wina.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: