Na samą myśl o łyżeczce miodu robi nam się słodko na duszy. Właściwości pszczelego smakołyku wykorzystuje apiterapia, czyli metoda leczenia miodem i innymi skarbami z ula. Warto skusić się na taką słodką terapię.
Apiterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, zajmującą się leczeniem schorzeń za pomocą produktów pszczelich. Z wyjątkiem osób chorych na cukrzycę oraz alergików, zwłaszcza uczulonych na pyłki kwiatowe oraz jad pszczeli, praktycznie każdy może sięgać po leki z pasieki.
Czym jest i co zawiera?
Miód jest jedną z najcenniejszych i niepowtarzalnych substancji odżywczych, jakich dostarcza nam natura. Jego właściwości antybakteryjnie i uodparniające są znane ludzkości od 4 tysięcy lat. Już starożytni potrafili wykorzystać jego leczniczą siłę. Dzisiaj możemy już naukowo potwierdzić, że jest to substancja niezwykła. Produkowany z nektaru lub spadzi, miód pełen jest nie tylko dobroczynnych ekstraktów z roślin odwiedzanych przez pszczoły, ale także związków chemicznych, przez te pracowite insekty wytwarzanych. Najważniejsze z nich to enzymy, które wpływają na naszą przemianę materii. Mogą przyspieszać rozmaite reakcje chemiczne zachodzące w organizmie człowieka, a także neutralizować lub wiązać toksyny.
80% składu miodu to cukry glukoza i fruktoza wchłaniane do krwi bez procesu trawienia. Stwierdzono w nim zawartość 21 pierwiastków, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, mangan i inne. Miód zawiera związki czynne biologicznie, enzymy, inhibiny, kwasy organiczne. Ma działanie lecznicze profilaktyczne, bakteriostatyczne, odtruwające. Miód zawiera także niewielkie ilości witamin – B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna.
Jak stosować?
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia miodem jest przygotowanie napoju. Do szklanki przegotowanej i lekko ostudzonej wody dodać łyżkę miodu, wymieszać i pozostawić na 12 godzin. Napój można doprawić do smaku cytryną. Aktywność miodu, jako środka bakteriobójczego wzrasta nawet do 220 razy, gdy rozcieńczymy go z wodą. Warto pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca, bowiem, osłabia to aktywność części składników, głównie enzymów: diastazy i inwertazy. Więc lepiej odczekać chwilę i dodawać miód do niezbyt gorącej wody czy herbaty. Taki napój jest ogólnie wzmacniający. Doskonały na: przeziębienie, chrypkę, grypę, zapaleniu oskrzeli, wzmacnia serca oraz organy wewnętrzne, poprawia przemianę materii, odtruwa i oczyszcza wątrobę, działa moczopędnie, relaksuje.
Miodowe vademecum
1. Miód najlepiej kupować w sprawdzonym źródle, w dobrym sklepie ze zdrową żywnością lub u producenta.
2. Miodu nie należy podgrzewać do temperatury wyższej niż 40 st. C, gdyż traci właściwości lecznicze. Według ajurwedy podgrzewanie miodu doprowadza do przekształcania się tego złocistego eliksiru zdrowia w truciznę szkodzącą zdrowiu.
3. Apiterapia niewskazana a przynajmniej zalecana z dużą ostrożnością jest u alergików, przede wszystkim uczulonych na pyłki kwiatowe i na jad pszczeli oraz diabetyków.
4. Według ajurwedy miód z ciepłą wodą wspomaga odchudzanie, zaś wymieszany z zimną wodą prowadzi do przybierania na wadze.
5. Miód można z powodzeniem stosować na skórę jako maseczkę lub składnik maseczek, do włosów, czy w formie okładów na niektóre problemy skórne.
6. Miód jest wieczny, nie ma daty przydatności i nigdy się nie zepsuje, co najwyżej może się skrystalizować.
Na jakie dolegliwości jest wskazany?
Układ krążenia Glukoza dostarcza sercu niezbędną energię. Fruktoza zaś jest magazynowana jako glikogen w wątrobie, stanowi rezerwę energetyczną organizmu. Miód reguluje pracę serca, rozszerza naczynia wieńcowe , obniża ciśnienie krwi, polepsza krążenie. Zapobiega powstawaniu obrzęków poprzez zwiększone wydzielanie moczu. Zmniejsza napięcie nerwowe, polepsza sen i ogólne samopoczucie. Jest więc stosowany w nerwicach naczyniowych i nerwicy serca, chorobie wieńcowej, nadciśnieniu. Miód gryczany dzięki zawartości rutyny obniża ciśnienie krwi.
Układ oddechowy Miody spadziowe z drzew iglastych zawierają substancje lecznicze stosowane w schorzeniach dróg oddechowych. Miód ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, wykrztuśne, uodporniające. Zwiększa więc odporność organizmu i chroni drogi oddechowe przed rozwojem zakażenia. Stosowany jest w leczeniu stanów przeziębieniowych, chrypki, kaszlu, zapalenia gardła, suchości w gardle, zapalenia zatok, kataru, dreszczy, podwyższonej temperatury. Według amerykańskich uczonych z Pennsylvania State University, miód pomaga upłynnić i usunąć na zewnątrz wydzielinę z dróg oddechowych. Jednocześnie zmniejsza też odruch kaszlu. Miody różany czy lipowy są nieocenione przy przeziębieniu. Miód wielokwiatowy ze względu na obecność wielu gatunków pyłków, wykorzystuje się przy leczeniu alergii.
Układ pokarmowy Miód reguluje czynności trawienne żołądka, poprawia przemianę materii, przyspiesza gojenie wrzodów, łagodzi skutki stresów, poprawia łaknienie. Pobudza perystaltykę, zmniejsza skurcze jelit, skraca czas trwania biegunek. Miody szałwiowy i miętowy przydadzą się przy problemach jelitowych, a zwłaszcza biegunkach.
Miód zmniejsza szkodliwe działanie używek jak kawa, herbata, tytoń, alkohol. Dobrze odżywia komórki wątrobowe, działa oczyszczająco na organizm. Specjaliści wspomagają miodami terapię wrzodową.
Skóra Miód stosuje się w chorobach skóry i błon śluzowych, zalecany również na hemoroidy. Stosuje się go do leczenia oparzeń, odmrożeń skóry, trudno gojących się ran, owrzodzeń, ropni, czyraków, wyprysków. Miód wrzosowy to panaceum na stany zapalne jamy ustnej. Miód gryczany jest neutralizuje wolne rodniki, czyli przedłuża młodość skóry od wewnątrz.
Układ kostno stawowy Miód pszczeli zapobiega powstawaniu próchnicy zębów, a dokładnie zmniejsza występowanie bakterii odpowiedzialnej za tworzenie płytki nazębnej. Kwas mrówkowy zawarty w miodzie jest skutecznym środkiem łagodzącym dolegliwości reumatyczne.
Libido Miód jest afrodyzjakiem, dodawany do „miłosnych koktajli” np. z koniakiem, sokiem granatów czy jogurtem z mleka koziego może podnieść „apetyt seksualny”.
Układ nerwowy Miód jest jak „pigułką szczęścia”, łagodzi bowiem skutki stresu i poprawia sen.
Układ moczowy Ma działanie moczopędne, właściwość ta jest, zatem wykorzystywana przez specjalistów jako środek wspomagający przy dolegliwościach nerki pęcherza.
Najnowsze komentarze