Dyniowe przysmaki świetnie sprawdzają się z winami różowymi. To nie tylko super połączenie smaków, aromatów i struktury obu, ale także wizualnie wyglądają cudownie razem.
Jesień pachnie jabłkami z cynamonem, suszonymi grzybami i przysmakami z dyni. Większość z dyniowych przepisów sprawdzi się doskonale z winem różowym. Dynia przybyła do Starego Świata wraz z odkryciami Kolumba. Dziś jest niezastąpionym warzywem w wielu kuchniach narodowych a także elementem dekoracji jesiennych w naszych domach i ogrodach. To także symbol zbliżających się zabaw Halloween.
Wady i zalety dyni
Za co kochamy dynię:
1. Za cudowny kolor
2. Za pyszny kremowy i słodki smak
3. Za całe mnóstwo dobroci jakie zawiera: witamina A, karoten, cynk, błonnik, miedź…
4. Za to, że pieczenie lub gotowanie tego warzywa nie zajmuje dużo czasu
5.Za jej wszechstronność, od przystawek, marynat, przez zupy, sosy a na ciastach skończywszy.
6. Za to, że prawie cała dynia przyda się w kuchni i dla zdrowia: miąższ, pestki z dyni oraz olej z jej pestek.
7. Za to, że dynia jest sycące i niskokaloryczna.
Za co nie lubimy dyni:
1. Za to, że ma wysoki indeks glikemicznym, zatem osoby z cukrzycą oraz insulino opornością muszą ją jadać bardzo uważnie i kontrolować porcje.
Zupa krem dyniowa z imbirem i pomarańczą. Źródło antyoksydantów. Karoten odwraca uszkodzenia spowodowane UV, dodatek imbiru i / lub kurkumy dodatkowo potęguje działanie uodparniające i przeciwzapalne.
To także wspaniała kompozycja smakowa. Uwielbiam z kleksem mleka kokosowego i prażonymi pestkami dyniowymi.
Wino? Z winem różowym lekkim, o aromatach kwiatowych, także różowym off dry czy semi dry.
Ravioli z dynią polane masłem szałwiowym. Włoski klasyk, a dokładnie piemoncki. Pierożki agnolotti o charakterystycznym kwadratowym kształcie to poezja smaku, nadzienie z dyni i ricotty, zaś do polania sklarowane masło z listkami szałwii.
Wino? To danie wymaga więcej ciała od wina, zatem różowe dobrze zbudowane.
Chilijskie sopaipillas
Czyli rodzaj placuszków z purée dyniowego. To narodowy przysmak, tak w restauracjach jak i w domach, przed głównym posiłkiem nie może zabraknąć owych sopaipillas z sosem z siekanego pomidora z kolendrą i cebulką. Zaś w sezonie jesienno- zimowym na ulicy można kupić je jako szybką, ciepłą i pożywną przekąskę. Z racji ich neutralnego smaku, czasem podaje się je na słodko z rodzajem słodkiego syropu lub sosem z mleka skondensowanego w stylu kajmaku. Obie wersje i słodka, i słona są fenomenalne.
Składniki
ugotowana dynia1 szklanka
mąka: 2 szklanki
sól: 1 łyżeczka
sklarowane masło: 4 łyżki
olej do smażenia: 1 szklanka
Sposób przygotowania:
1. W misce wymieszać wszystkie składniki na jednolitą, gładką, dość́ zwartą masę̨. Jak jest zbyt gęste ciasto można dodać́ odrobinę ciepłej wody, jak jest za rzadkie, podsypać́ mąką.
2. Na stolnicy podsypać mąką i rozwałkować ciasto i małą szklaneczką wycinać krążki.
3. W głębokiej patelni rozgrzać olej i smażyć partiami sopaipillas, po minucie z każdej strony, na złoty kolor. Wyjąć na papierowy ręcznik, aby nadmiar tłuszczu w niego wsiąkł.
4. Ja podaję je z pebre- drobno posiekanym pomidorem, cebulką, kolendrą, zieloną papryczką chili, solą, sokiem z cytryny, oliwą z oliwek. Jest przekąską przed obiadem lub samodzielnie lekka kolacja.
Wino? Lekki, różowy musiak. Skusiłabym się na petnat. Także klasyczne prowansalskie, lekkie o tnącej i odświeżającej kwasowości.
P.S. O oleju z pestek dyni
I jeszcze kilka słów o oleju z pestek dyni. Jego ojczyzną jest austriacki region Styria. Tradycja oleju ze Styrii sięga XVII wieku.
O przejmującej ciemnozielonym odcieniu, równie intensywnym ziołowo- orzechowym smaku. To prawdziwie produkt gourmet, bowiem jest naturalny, produkowany według najwyższych standardów a jednocześnie z poszanowaniem tradycji, a do tego jest odzwierciedleniem terroir, zespolony z regionem i jego kuchnią. Daje fenomenalne pole do popisu w kuchni, zarówno z daniami kuchni austriackiej, słoweńskiej czy chorwackiej, ale i z wieloma innymi.
Wśród jego sztandarowych właściwości są oczywiście zbawienne skutki, jakie ma prawidłową pracę układu moczowo – płciowego, zwłaszcza na gruczoł prostaty u mężczyzn, wspomaga pracę serca i obniża zły cholesterol.
Olej ten niebanalnie podkreśla
- potrawy z jajek takie jak omlet z trybulką, tymiankiem, estragonem
- zupa kartoflanka
- to idealny sposób „okraszenia” kasz, zwłaszcza gryczanej
- do sałatki z fasoli i tuńczyka pomidorem i szczypiorkiem
- do sałatki z kaszką kuskus lub kinoa, roszponką z owczym serem i suszonymi pomidorami
- najprostszy deser świata dla niezapowiedzianych gości to lody waniliowe posypane prażonymi pestkami dyni i polane tym olejem
- także panna cotta z miodem, olejem z pestek dyni z prażonymi pestkami
Zobacz także https://pink-mode.com/pink-food/cukinia-dynia-oberzyna-z-rose/
Najnowsze komentarze