N arysuj swoją mapę, a dokładnie mapę swoich marzeń. Do wyznaczenia tej trasy nie trzeba być kartografem, ani podróżnikiem, nie trzeba też pięknie rysować. Tak naprawdę jest to bardzo proste ćwiczenie psychologiczne.

Mapa marzeń polega na uzmysłowieniu sobie i wizualizacji swoich pragnień. Jak to działa? Psychologowie tłumaczą to następująco. Nasza podświadomość nie opiniuje, nie ma zdania, nie podejmuje decyzji, działa trochę na autopilota to znaczy “nagrywa” i “odtwarza”. Językiem jakim można do niej dotrzeć i owe kody/ przekonania/ blokady zmienić jest właśnie język obrazu oraz emocji.
Na czym to polega?

W skrócie: recepta na manifestację naszych wizualizacji to słynne as if. Mamy zwyczaj tylko pobożnie życzyć sobie i wpatrywanie się na przykład na zdjęcie wymarzonej torebki a w gruncie rzeczy mieć świadomość, że i tak pewnie nie będzie mnie stać. Visual board, dream board czy po prostu mapa marzeń jest tylko skrótem myślowym. Przyglądając się wybranym zdjęciom chodzi o poczucie jakby to było być w tej sytuacji, jak bym się czuła gdyby to marzenie się urzeczywistniło. Marzę o tym, jest to dla mnie ważne, to się jeszcze nie zamanifestowało, ale to nie znaczy, że tu i teraz mam sobie wyrzucać jak beznadziejna jest moja rzeczywistość. Wręcz przeciwnie, wdzięczność za nawet małe pozytywny dziś i tu, gdzie jestem jest tylko i wyłącznie czynnikiem przyspieszającym nadejście tego, o czym marzę.

Najmniejsza pozytywna zmiana w myśleniu, w stosunku do samych siebie oraz do swojego życia, przynosi nową jakość w życiu. Tylko tu i teraz w teraźniejszości, a dokładnie mówiąc w swojej głowie można wpłynąć na swoją przyszłość.

 

Jak się zabrać za swoją mapę marzeń?

Ćwiczenie to nawiązuje do Feng Shui. Potrzebne atrybuty to kartka papieru, znajomość siatki Bagua, nożyczki, klej oraz kolorowe magazyny albo prościej i szybciej program do edycji zdjęć np. Canva.

Po pierwsze narysuj (na dużym arkuszu papieru lub w pustym pliku do edycji) siatkę bagua, czyli ośmiokąt zawierający 9 pól. Każde z nich odpowiada za inna sferę życia. Siatkę te w Feng shui stosuje się do „przemeblowywania” życia, w zależności od kulejących w nim obszarów. Także i w tym ćwiczeniu jest możliwe wpływanie na twoje sprawy dzięki sile twojej wyobraźni oraz marzeń.

Po drugie zapoznaj się z każdym polem siatki bagua.

1. DROGA- czyli życiowa droga, po której podążasz, to kariera, praca. To źródło twoich dochodów. Jest to także pole drogi duchowej, to jakie jest twoje podejście do życia. W tym polu znajdują się wszelkie nowe pomysły i inicjatywy, cokolwiek nowego chcesz rozpocząć to znajdzie się także w tym polu. W ćwiczeniu mapa marzeń wytnij z gazet i wklej w to pole, wszystko to, co chciałbyś wprowadzić w swoje dotychczasowe życie, co nowego chcesz w swojej pracy, jak sobie wyobrażasz dalej swoją karierę? Poszukaj w magazynach lub internecie zdjęć, które ilustrują twoje marzenia w tym zakresie, wytnij je i umieść w polu DROGA.

2. ZWIĄZKI- to pole opisuje związki uczuciowe, małżeństwo, ale także sferę seksualności. Zatem jeśli to właśnie ten obszar twojego życia potrzebuje zmian, skup się na tym. Przejrzyj gazety, wytnij z nich obrazki, na których widzisz według ciebie „parę marzeń”. Niech twój umysł skupi się właśnie na tym obrazku. Twój umysł wizualizując go i kontemplując będzie wysyłał we wszechświat wiadomość „takich emocji szukam”. Jest to także pole, które dotyczy relacji z samym sobą, tego, jaki masz stosunek do siebie, jak siebie postrzegasz. Także relacje ze znajomymi, rodziną, generalnie ludźmi znajdą tu swoje miejsce.

3. STARSI- jest to pole, które odpowiada za miejsce starszych osób w twoim życiu. To pole przodków, rodziny, dziedzictwa, jakie wnieśli w twoją życiową drogę. Spuścizna otrzymana od nich w dużej mierze ukształtowała ciebie.

4. POMYŚLNOŚĆ- jest to pole, które opisuje bogactwo, materialne dobra, powodzenie. Czy jest coś, na co teraz oszczędzasz, co chciałbyś mieć? Poszukaj w gazecie zdjęcie przedstawiające to pragnienie.

5. JEDNOŚĆ- bez zdrowia nie ma mowy o szczęściu i radości. To twoje największe bogactwo. Obszar tego pola symbolizuje pełnię witalności i optymalną kondycję. A co, w twoim przypadku jest sposobem na optymalizację zdrowia? Czy potrzebujesz zmian w diecie, czy też to sport utrzymuje cię w formie? Znajdź zdjęcia, które najlepiej oddają twoje wyobrażenie na temat zdrowego trybu życia i dobrej formy.

6. PRZYJACIELE- to pole wsparcia i pomocy, jaką otrzymujesz od znajomych, przyjaciół. Jest to także obszar wsparcia, jakie otrzymujesz od wszechświata, co ci podpowiada, jakie rady ci daje przez innych, przez znaki.

7. KREATYWNOŚĆ- pole to dotyczy wszystkiego co tworzysz, co zapoczątkowujesz, to także pole potomstwa. To także pole na umieszczenie w nim zdjęcia wszystkiego, o czym marzysz, nowe mieszkanie, nowa praca, wakacje itp.

8. KONTEMPLACJA – pole wewnętrznego oświecenia i rozwoju. W tym polu zamieść zdjęcia odzwierciedlające wszystko to, czego nowego chcesz się nauczyć. Może to jest nowy język albo sport?

9. OŚWIECENIE- to pole, które odpowiada za iluminację, prawdy, do których dochodzimy. Jest to także miejsce sławy, popularności i powodzenia. Odpowiada za twoją integralność i indywidualność.

Zobacz też tekst o tym jak zrobić mapę myśli 

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: