Chociaż drób zalicza się do kategorii białego mięsa, nie wszystkie rodzaje ptactwa mają takie same smaki i „wagi”, dlatego też pozwalają nam na degustację szerokiej gamy win, od musujących po czerwone. Oto kilka smacznych propozycji.

Podstawowa zasada dotycząca sztuki łączenia jedzenia z winem jest w zasadzi dość prosta: połącz białe mięsa z białymi winami itp. W przepisach są jednak wyjątki i to one właśnie często są najsmaczniejsze. Istnieją miliony przepisów, w których podstawą przepisu jest kurczak lub inny drób, od dań delikatnych, słodkawych po pikantne, a każde z nich wymaga innego wina. Możemy przygotować kurczaka gotowanego, pieczonego i grillowanego. Możemy go również ugotować z ziołami, warzywami, owocami i mnóstwem sosów. Udane połączenie zależy od starannego rozważenia przepisu. Typ mięsa to tylko jeden z ważnych czynników.

Zawartość białka w białku

Najpierw musimy wziąć pod uwagę masę / wagę białek w daniu i poszukać ich równoważności z taninami i kwasowością wina. Waga zależy od głównego białka, czyli mięsa. W tym przypadku ze względu na rodzaj drobiu, który staniemy się bohaterem naszego przepisu. Gdybyśmy zrobili kontinuum, od najlżejszych do najbardziej ustrukturyzowanych mięs ptactwa, następowałaby następująca kolejność: pierś kurczaka z Sauvignon Blanc, przepiórka z Viognier, indyk z Chardonnay, kaczka z Pinot Noir w stylu burgundzkim i gęś z Pinot Noir z Nowego Światu.

Styl przygotowania

Drugim czynnikiem jest sposób przygotowania mięsa. Kawałek drobiu gotowany w sosie lub rosole lub gotowany na parze jest znacznie lżejszy niż ten sam kawałek mięsa grillowany lub pieczony. Smaki wędzone i karmelizowane, dużo bardziej wyraziste i skoncentrowane, wymagają win o większej treści i zmuszają nas do wyjścia poza białe. Na przykład ta sama pierś z kurczaka, w zależności od tego, jak zostanie przygotowana, otwiera szereg możliwości: gotowany kurczak to danie delikatne i gładkie, dlatego będziesz potrzebować subtelnego białego wina, takiego jak Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii czy włoskie Pinot Grigio ; pieczony kurczak, o bardziej intensywnych i prażonych smakach, dobrze komponuje się z bardziej ustrukturyzowanym Chardonnay; grillowany kurczak, z jego bogatymi smakami, pozwala na połączenie go nawet z winem rosé, smażony i panierowany kurczak, a la sznycel smakuje doskonale z winem musującym, które zmniejsza w ustach wrażenie tłuszczu ze smażenia, takie jak; a kurczak na zimno (wcześniej pieczony lub grillowany) świetnie komponuje się z lekkim białym winem, jak austriacki Grüner Veltliner.

Znaczenie przypraw

Inne elementy do rozważenia to sosy, przyprawy i dressingi. Sos świetnie wpływa na mięso, szczególnie w tak delikatnych kawałkach jak drób. Jeśli szukasz doskonałego połączenia, pamiętaj, aby zidentyfikować i powtórzyć podobne smaki między jedzeniem a winem. Tutaj chcę polecić dania z drobiu i odpowiedni wybór win:

Curry z kurczakiem lub inne przepisy z orientalnym akcentem, pikantnym, a nawet pikantnym, podawaj je z Rieslingiem lub rosé jeśli sos ma dodatek pomidorów;
Kaczka w pomarańczach, obowiązkowy przepis dla miłośników kuchni francuskiej, bardzo dobrze komponuje się z aromatycznymi odmianami, takimi jak Gewürztraminer;
Drób z sosem baskijskim, z pomidorem, ziołami i czarnymi oliwkami, dobrze komponuje się z soczystym czerwonym winem jak Merlot

Coq au vin lub kurczak gotowany w czerwonym winie, znajdź idealnego towarzysza w średnio mocnym czerwonym winie o delikatnych aromatach owoców i przypraw, takich jak Carmenere;
Kaczka po pekińsku glazurowana, ta złożona chińska potrawa, zasługuje na bardziej uporządkowane i wyraziste wino. Wypróbuj z Cabernet Sauvignon

Pollo arvejado 

Jak widać, drób, bardzo dobrze komponuje się z białymi i czerwonymi winami. Jeśli zwrócisz uwagę na strukturę mięsa, jego metodę gotowania oraz przyprawy w swoim przepisie, nic nie może się nie udać. Aby zacząć ćwiczyć, polecamy przepis i połączenie na bardzo chilijskie danie: pollo arvejado czyli kurczak w groszku ( moje ukochane danie, o które zawsze proszę męża w moje urodziny) w towarzystwie bogatego i rześkiego chilijskiego Chardonnay.

Składniki dla 4 osób

4 łyżki oliwy z oliwek
4 udka z kurczaka, opłukane, wysuszone
Sól i świeżo zmielony czarny pieprz
1 duża cebula, grubo posiekana
4 ząbki czosnku, posiekane
4 marchewki, obrane i pokrojone w plastry
1 łyżka suszonego oregano, 1 łyżeczka merken lub ostrej, wędzonej papryki
½ łyżeczki mielonego kminku
1 szklanka bulionu
1 szklanka wytrawnego białego wina
2 szklanki groszku

• Podgrzej olej, dodaj cebulę i czosnek, smaż aż się zarumienią. Dodaj oregano, ostrą paprykę, kminek i przesmaż jeszcze minutę ( to jest baza prawie każdego dania z Chile i nazywa się sofrito)
• Dodaj kurczaka i smaż, aż się zrumieni ze wszystkich stron, około 5 minut.
• Dodaj marchewkę, bulion, wino. Gotuj, od czasu do czasu mieszając, w garnku bez przykrycia na średnim ogniu, aż marchewki będą miękkie, a kurczak bardzo miękki. Mniej więcej 30 minut.
• Dodaj groszek, dopraw solą i pieprzem i gotuj jeszcze kilka minut.
• Podawaj z ryżem lub frytkami ( ja osobiście polecam z ryżem)

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: