N azwa i rocznik wina:  ALPHA SINGLE VINEYARD HEDGEHOG 2020
Kraj pochodzenia: Grecja 
zobacz także https://pink-mode.com/rose-wine/wina-z-grecji/

Winnica: Alpha Estate

Winnica Alpha Estate powstała w 1997 roku. Jej założyciele, wizjonerzy i właściciele to winiarz Makis Mavridis oraz enolog Angelos Iatridis. Cel jaki sobie postawili to promocja greckich winnic na arenie międzynarodowej, łączenie tradycji winiarstwa greckiego z nowoczesnymi rozwiązaniami. Angelos kształcił się w Bordeaux. Sukces tego duetu to przyjaźń, zaufanie, wsparcie i wzajemne zrozumienie.

Winnica to uprawy i nowoczesna bodega m.in. unikatowy podziemny system nawadniania winorośli. Alpha Estate dysponuje także własną szkółką sadzonek i nowoczesnym laboratorium. Filozofią marki jest idealny mariaż między tym co oferuje natura a pracą i myślą człowieka, a także ochroną ekosystemu miejsca. Winnica skupia się na jakości. Wina Alpha Estate to dziś jedne z najbardziej znanych i podziwianych win greckich.

Alpha Estate znajduje się w apelacji Amyndeon (Amynteo), w północno-zachodniej Macedonii. To cudowne i wyjątkowe miejsce, z ciekawym profilem geologicznym – piaszczystymi glebami o niskiej żyzności, pięknym widokiem na jeziora Petres i Vegoritida. Winnica sytuuje się pomiędzy malowniczą miejscowością Nymfaio, ośrodkiem narciarskim Pisoderi (Vigla) i kosmopolitycznym terenem narciarskim Agios Athanasios (góry Voras-Kaimaktsalan). Uprawy położone są na wysokości 620-680 m n.p.m. z częstymi, wiatrami, stosunkowo niskimi opadami. To jeden z najsuchszych i najchłodniejszych rejonów Grecji. Te elementy sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce, idealne do produkcji win złożonych i eleganckich.

Apelacja: DO Amyndeon

Strefa uprawy winorośli DO Amyndeon została oficjalnie uznana w 1972 r. Płaskowyż Amyndeon leży pomiędzy dwoma jeziorami: Vegoritis i Petron i jest otoczony górami Vermion (2052 m), Vitsi (2128 m) i Voras (Kaimaktsalan, 2554 m).
Apelacja ta jest uważana za jeden z najważniejszych regionów uprawy winorośli w Grecji. Tradycje winiarskie sięgają tu starożytności.
Gleby mają konsystencję od lekkiej do średniej, z doskonałym drenażem i pokrywą aluwialną. Wysoki procent zawartości piasku na podłożach wapiennych tej apelacji prawdopodobnie był powodem, dla którego filoksera nie mogła wpłynąć na te obszary, więc do dziś istnieją dość stare, dziko rosnące winorośle.
Xinomavro to najczęściej uprawiana odmiana winorośli w strefie DO Amyndeon. Daje wina wytrawne, półwytrawne czerwone a także różowe; wytrawne lub średnio wytrawne musujące rosé.

Odmiana: Xinomavro

Nazwa odmiany Xinomavro – pochodzi od słów xino (kwaśny) i mavro (czarny). W rzeczywistości skórka jagód nie ma szczególnie bogatego odcienia. Tak czy inaczej, Xinomavro zaskakuje swoją wydajnością i wieloaspektową osobowością, dając wina czerwone, wina rosé, aromatyczne wina musujące, a nawet charakterystyczne słodkie wina.
Xinomavro porasta wszystkich zakamarki środkowej i północnej Grecji. Wchodzi również w skład kupaży.

Jest to odmiana dość wymagająca, potrzebuje odpowiedniego terroir, bacznego obserwowania krzewów w winnicy, niskich plonów z hektara i odpowiednich warunków pogodowych, aby ujawnić swe piękno w całej okazałości.
W zamian odpłaca się specyficznymi aromatami czerwonych owoców, kwiatów, pomidorów, oliwek, suszonych śliwek, tytoniu i orzechów w winie. Ma złożoną osobowość, a jednocześnie jest idealnym dodatkiem do potraw o intensywnych i bogatych smakach, które są obowiązkową cechą wszystkich greckich win. Wina Xinomavro są zwykle wprowadzane na rynek, gdy mają co najmniej dwa lata, spędzając znaczną część tego czasu w dębowych beczkach i butelkach.

Moje wrażenia

Wino a kieliszku: kolor ma blado różowy i lekko łosiowy
Aromaty wina to: w nosie wyczuwalne aromaty brzoskwiń i moreli, także mandarynek. W bukiecie  drobne, polne kwiaty i dziko rosnące zioła.
W ustach: To zdecydowanie poważne rosé. Wypełnia całe usta, dociera do każdego możliwego kubka smakowego. Jest obszerne, rozlewa się w ustach, pokazuje swoje pełne oblicze i trwa dość długo. Daje wrażenie soczystości, to dzięki dobremu balansowi między słodyczą winogron i kwasowości wina. Ma wiele poziomów, które smakuje się jeden po drugim. Bardzo krągłe.
Wino ma poziom alkoholu: 13, 5 % czyni je winem od średnim ciele

Do czego?

To zdecydowanie wino dobre tak na aperitif jak i do jedzenia. Zdecydowanie sprawdzi się ze śródziemnomorską kuchnią. Smaki greckie, włoskie, lekkie pasty, pomidory pod każdą postacią, oliwki, chleb z tapenade, bagietka z ratatouille. Mini canapé z grillowanym łososiem i czerwonym pesto, gazpacho.

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: