L e Colture to winnica prowadzona przez rodzinę Ruggeri. W każdej butelce oferuje niezwykłe dziedzictwo pochodzące z tradycji i wiedzy o winie. Siedziba winnicy Le Colture mieści się w Santo Stefano di Valdobbiadene, w regionie Treviso, miejscu narodzin Prosecco Superiore i otoczona jest przez Wzgórza Prosecco Superiore, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO w 2019 r.

Winnica

To wyjątkowe siedlisko jest miejscem opowiadającym historię rodziny, która była w stanie odnowić pradawne techniki produkcji wina, a dziś oferuje nowoczesne i dynamiczne portoflio. Sama nazwa Le Colture oznacza „uprawy” – zawiera dziedzictwo wiedzy związane z wiedzą techniczną, z cechami terytorium i winogron oraz dbałość o winogrona, uprawy i przetwarzanie gron.

Winnica posiada uprawy zarówno w pobliżu Santo Stefano, ale także częściowo w innych obszarach, takich jak Valdobbiadene, z niewielką częścią na wzgórzu Cartizze, aż do płaskowyżu San Pietro di Feretto, tuż za historycznym miastem Conegliano.

Na początku 1900 r. Agostino Ruggeri miał małą winnicę, z której produkował wina na własny użytek. W latach 50 tych i 60 tych dzięki pracowitości kolejengo pokolenia czyli Gerardo, winnica wzbogaciła się o około 8 hektarów upraw. W latach 80 Cesare jego syn przekonał go, aby zaczął produkować pierwsze butelki wina musujące z własnych winogron.

Cesare ze swoją wizją i miłością do ziemi, zainwestował w winnice między Valdobbiadene i Conegliano. W 1983 r. Cesare Ruggeri wspierany przez swoją żonę Biancarosę postanowił spróbować swoich sił w branży winiarskiej i wyprodukować pierwsze wina. Dziś zarządzają firmą wspólnie z trójką ich dzieci: Silvią, Alberto i Veronicą Ruggeri. Ich aktywny udział pozwala na współpracę i wzajemne uzupełnianie się z wykorzystaniem swoich talentów, wiedzy i typów osobowości, przynosząc entuzjazm i silne poczucie innowacji.
Wszystkie 45 hektarów jest uprawiane zgodnie z tradycją, uzyskując produkt wysokiej jakości: butelki wina są w rzeczywistości wynikiem długotrwałej pracy zespołowej opartej na aktywnym zaangażowaniu każdego członka zespołu w procesie produkcyjnym, od prowadzenia upraw do wyboru winogron w różnych momentach, które składają się na winifikację i techniki winiarskie aż do ostatecznej sprzedaży. Rodzina Ruggeri współpracuje i nadzoruje cały proces produkcji wina, od winnicy do winiarni.

Terroir i uprawy

Winnice należące do Le Colture znajdują się w obszarze między Conegliano i Valdobbiadene i różnią się według geologii. W Valdobbiadene gleby są wynikiem spotkania między morzem a górami, które pochodzi z ponad 25 milionów lat temu. Strome zbocza zbudowane są z margla, piaskowca i gliny, które wynikają z podniesienia się dna morskiego i erozji obecnych dolomitów, z których wywodzi się, konkretne terroir istniejący tylko w obszarze valdobbiadene, zwany „dolomnia”.
Ten obszar podnóża ma typowy mikroklimat podyktowany przez góry. Ponadto winnice mogą cieszyć się znaczną ekspozycją słoneczną i szerokim zakresem temperatur, który wspiera rozwój bukietów białych kwiatów i świeżych owoców, które mogą wygenerować tylko te obszary.
Zbiory są wynikiem trudnej pracy zespołowej i ekstremalnego wysiłku, biorąc pod uwagę, że większość winnic przylga na wyjątkowo strome zbocza, a odbywa się między połową września do połowy października, po starannym rozważeniu dojrzałości winogron. Każda kiść jest zbierana ręcznie, zarówno ze względu na szczególną nachylenie zboczy wzgórz trudnych do osiągnięcia, ale także aby w pełni zachować delikatną naturę winogron, a zatem ich elegancję.

Le Colture Prosecco D.O.C. Rosé Brut Millesimato 2021

Le Colture Prosecco D.O.C. Rosé Brut Millesimato 2021
Wino to łączy w sobie winogrona Glera z winnic na Wzgórzu Montello i winogron Pinot Noir, i tak powstaje Prosecco Doc Rosé Brut Spumante Millesimato.

Glera, odmiana znana również jako Prosecco, jest białą odmianą winogron słoweńskiego pochodzenia, która został przywieziony do włoskiej wioski Prosecco (słoweńskie Prosek) z regionu Karst. UE rodzieliła nazewnictwo w 2009 roku, gdzie Glera oznacza odmianę, zaś Prosecco zarezerwowane jest dla wina chronionego geograficznie.

Odmiana uprawiana jest głównie w regionie Veneto we Włoszech, tradycyjnie na obszarze w pobliżu Conegliano i Valdobbiadene, na wzgórzach na północ od Treviso.

Kolor: Wino ma subtelny różowy kolor, lekko brzoskwiniowy.
Aromaty: truskawki, maliny, poziomki, porzeczki białe i czerwone, także zioła jak tymianek i szałwia.
Styl: Brut, cukier resztkowy 8 gr/l
W ustach: dobrze zbalansowane, soczyste, świeże. To eleganckie wino musujące świetnie sprawdzi się jako aperitif.
Do czego: brunch w postaci bajgla z wędzonym łososiem, kremowym serkiem i świeżym koperkiem z tym winem będzie wprost niebiańskim przeżyciem.
Chlebek pita z wegańskim falafelem z buraka i warzywami. Kanapka z razowego chleba z pasztetem z królika i odrobiną sałatki jarzynowej. Sałatka z makaronu, mini kulek mozzarelli, bazylii i soczystych pomidorów.

Zdecydowanie warto spróbować win musujących z tej winnicy takich jak

Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Spumante Brut Rive di S. Stefano Gerardo 2021
Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Spumante Brut Fagher

Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Spumante Cartizze

https://www.lecolture.com/

Zapraszam Cię na warsztaty winiarskie w Polsce oraz w podróż do Chile.

Zapytaj o najbliższe terminy: